Ако родители от областите, където все още няма тестове, решат сами да организират тестване децата си и го направят по правилата, описани в заповедта, никой няма да възрази децата да се върнат в училище, заяви по БНТ образователният министър акад. Николай Денков.
По принцип не е регламентирано закуването, в случая, ако те могат да се организират и проведат тестването по правилата, описани в заповедта, защото всеки от нас иска децата колкото може по-скоро да се върнат присъствено, но при безопасна среда.
Днес не всички ученици се върнах в клас, защото единият доставчик не изпълни ангажимента си. Така децата от 15 области останаха на онлайн обучение.
Тестовете не пристигнаха в складовете в понеделник, както се очакваше.
Има нова поръчка за много повече тестове от министерството на здравеопазването.
В момента, в който се появят тестовете в складовете, имаме създадена организация и за един ден ще бъдат разпространени в останалите области и при първа възможност ще могат да почнат училище.
“Фирмите ви подведоха” – коментира водещата по БНТ.
Така се оказва в случая, отговори акад. Денков.
Образователният министър обясни защо чак сега се поръчват тестовете. Около 15 септември е провел разговори с родителски и учителски организации и е нямало никакво желание да бъдат тествани децата.
Погледнете в момента каква съпротивата и си представете, ако се бяхме опитали да въведем тези мерки около 15 септември. Никой нямаше да ги приеме, защото тогава заболеваемостта беше много ниска и всички казваха, че няма нужда от нищо.
Вече имаме абсолютно всички аргументи, които нямахме на 15 септември, че няма никакъв шанс ние да вкарваме децата в училище без строги мерки и това да не предизвика епидемичен взрив.
Точно това направихме около 15 септември. Вкарахме ги с меки мерки, срещу които също имаше голяма съпротива, и от 20 септември до 20 октомври вдигнахме заболеваемостта 5 пъти в училищата.
Ако не бяхме спрели присъствените посещения, щяхме да предизвикаме епидемичен взрив в училищната мрежа с всички последствия – за деца, тежко заболяване и т.н.
Ние правим това, което трябва да се направи, когато обществото може да приеме тези мерки.
Децата няма как да се тестват от родителите си в двора на училището. В заповедта ясно е описана процедурата, обясни акад. Денков.
Министърът е категоричен, че тестването на малките ученици не трябва да става вкъщи. Смята, че ако спазим процедурата, която сега е въведена – заболеваемостта няма да нарасне и децата ще ходят на училище. Ако тестването става вкъщи обаче, министърът има опасения, че заболеваемостта ще се увеличи заради множеството хора, които по принцип не желаят да изпълняват мерките.
Николай Денков призова за подкрепа и активно участие на всички, които имат отношение към масовото тестване в училище.
“Днес и следващите дни са изключително важни. Защото ако успеем заедно в тази акция – учители, родители, директори, това означава, че оттук нататък може би никога повече няма да се наложи да оставим децата на дистанционно обучение заради COVID-19. Затова призивът ми е към всички: дайте да се опитаме да го направим, вместо да се опитваме да не го направим.”
Образователният министър благодари на доброволците и на всички, които днес помагат в масовото тестване. Освен от родители, предложения за доброволческа помощ на терен са дошли и от работещи в НЦЗПБ, както и от студенти от МУ – София.