Само държавни и общински училища и градини получават 15,4 млн. лв. за борба с пандемията, става ясно от съобщение на сайта на МОН за отпуснато държавно финансиране за справяне с ковид кризата. Парите могат да бъдат използвани и за тестване с антигенни тестове на учителите, които не искат да се ваксинират и не са преболедували. Или за допълнитено възнаграждение на хората, които тестват учениците.
В съобщението се казва:
Допълнителни 15,4 млн. лв. ще получат училищата и детските градини за справяне с пандемията. Това реши правителството днес. Те ще бъдат разпределени по два критерия – брой паралелки или групи и брой ученици или деца в съответната образователна институция. Тези пари могат да бъдат използвани за противоепидемични мерки, включително за тестване на персонала без „зелен сертификат“ с антигенни тестове, както и за допълнителни възнаграждения на учители и непедагогически специалисти, които участват в тестването на децата.
Осем милиона лева от отпуснатата сума са предвидени в актуализацията на бюджета за 2021 г. Останалите 7,4 млн. лв. са от преструктуриране на разходите на Министерството на образованието и науката за тази година.
Основната част от финансирането – 13 691 607 лева, се разпределя по бюджетите на общините, тъй като повечето училища, детски градини и центрове са общински. Няколко министерства получават целеви средства за държавните училища, които са на тяхно подчинение. На Министерството на младежта и спорта се отпускат 52 466 лева, а на Министерството на културата – 158 772 лева. За Министерството на образованието и науката са одобрени 1 497 155 лева.
Всички заповеди на здравния и на образователния министър трябва да се изпълняват задължително от частните училища. Когато става дума обаче за подкрепа от държавата, те почти винаги са изключени.
Само в едно кратко изречение днес образователният министър спомена, че ще има безплатни тестове и за учениците от частните училища.
Броят на учениците и учителите в частните училища не е изобщо голям, за да се отрази по някакъв начин на държавния бюджет. Отделно родителите на тези ученици също плащат данъци и то обикновено доста по-големи. Поне в криза като тази или когато се изпълняват задължителни разпоредби на МОН и здравното министерство, би трябвало да се включват и частните учебни заведения.
Намесата на държавата в частното образование през тези две години беше доста сериозна, задушаваща и крайно неадекватна. Държавата показа основно безкрайна бъркотия, елементарно мислене и се опита да пропагандира мерки, които може би са били добри за 19 век – като топла вода и сапун, но няма как да са полезни в едно модерно частно училище.