Малките ученици трябва да са закусили 30 минути преди тестването, обясни по БНР заместник-министърът на образованието Мария Гайдарова. Дезинформация е твърдението, че децата трябва да бъдат тествани гладни и да не са пили вода, допълни тя.
“Става дума за 30 минути преди провеждането на теста децата да не са се хранили или пили течност. Нормално е децата сутринта да са закусили вкъщи преди училище”.
За втори пореден ден от МОН алармират за децинформация по темата за връщане на малките ученици в клас. Вчера съобщиха, че “Интернет сайтът на голям всекидневник се опитва да бойкотира възстановяването на присъственото обучение” и “разпространява манипулативно твърдение”. Вечерта във Вайбър канала им се появи ново уточняващо съобщение – вероятно отново породено около нечии твърдения.
✅ В дните за тестване децата трябва да закусят по-рано вкъщи. Те не трябва да са яли и пили само 30 мин. преди тестването.
✅ Това е записано в декларациите за съгласие, които родителите са получили.
А днес във Фейсбук и във Вайбър новината за интервюто на Гайдарова по БНР започва с:
Дезинформация е твърдението, че децата трябва да бъдат гладни и жадни преди тестването за COVID-19 в училище.
И още от интервюто по БНР:
“Надяваме се от сряда, 10 ноември, процесът на присъствено обучение на учениците от 1-ви до 4-ти клас да бъде възможен. Искрено вярвам, че разумът ще надделее и ще постигнем баланс и доверие (с родителите – б.р.), защото е важно децата да се върнат в училище. Няма как при тази висока заболяемост, ако искаме да имаме присъствено обучение, да не гарантираме безопасна сред в училищата”, заяви пред БНР Мария Гайдарова.
Министерството на здравеопазването е поставило изискването тестовете на учениците да бъдат провеждани в контролирана среда и затова е взето решение те да се правят в училище:
“Аз не изключвам възможността, когато процентът на ваксинирани хора в България е по-висок, тестването да се случва и в домашни условия”.
По думите ѝ учителите имат нужда от подкрепата на родителите:
“Учителят не бива да бъде сам при тестването на децата. … Трябва да направим мост между деца, родители и учители. Тук и ролята на медиите е голяма, за да се успокоят страховете, за да няма дезинформация, така че родителите да могат информирано и обосновано да вземат своето решение”.
Мария Гайдарова обясни, че в тестването на учениците могат да участват доброволци, които да имат зелен сертификат – родители или представители на БЧК.
“Помогнете на учителите! Тестването на децата е общо усилие. Заедно можем да въведем ред.”
Това призова образователният министър акад. Николай Денков по бТВ, където негов опонент в дискусията беше известният директор на 119 СУ Диян Стаматов, който в последната седмица е много активен по темата колко е трудно тестването на учениците.
Вчера Стаматов написа популярен пост във Фейсбук с над 1700 “харесвания” и 420 споделяния, в който се обърна към съмишлениците си:
Не знам вие как се усещате, но при мен е усещане за анархия!
Образователният министър акад. Денков обясни днес:
“Ако директорът на училище не може да осигури екипи от учители и родители за тестване, тогава учениците остават в онлайн среда”.
Стаматов публикува днес в профила си във Фейсбук:
За мен самия е доста притеснително, когато след два дни цялата ни образователна система ще се превърне в един своеобразен тестови център, в който армията на учителите ще се превърне от учители в доброволци, които ще тестват. Най-вероятно това е доста силно, но най-ключовият въпрос, който мен ме притеснява в момента като ръководител на едно училище, е, че няма ясни правила. Ясно разписани точка по точка какво следва от момента на получаването на тестовете и какви са ангажиментите на всички участници в цялата ни система.
Министърът обясни, че в понеделники ще има заповед с ясни правила как протича тестването.
Утре, понеделник, министрите на образованието и науката и на здравеопазването ще издадат съвместна заповед, в която ще бъде подробно разписан механизмът за тестване на учениците от I до IV клас, пише в последното съобщение на МОН във Вайбър от 12,33 ч.
Същевременно във Фейсбук от МОН публикуваха снимки и информация за разпределяне на тестовете за учениците. Публикацията е със заглавие “МОН разпредели 180 000 тестове за ученици от I до IV клас”:
Вчера и днес Министерството на образованието и науката (МОН) разпредели 180 000 щадящи теста за учениците от I до IV клас. Тестове получиха общо 11 регионални управления на образованието (РУО) в страната.
В неделя преди обяд 81 000 теста бяха предадени на РУО София град. Със съдействието на Столична община те бяха откарани в нейната логистична база в Панчарево. До 11 часа в понеделник необходимите количества ще бъдат раздадени на базови училища в 24-те района на столицата. След обяд същия ден ще ги получат всички останали училища в София. Дотогава ще има яснота колко родители са съгласни децата им да се върнат в клас при тестване два пъти в седмицата.
В понеделник се очаква да пристигнат останалите 220 000 теста за ученици. Те веднага ще бъдат разпределени по областите, които не са получили от първата партида.
Също утре министърът на образованието и науката и министърът на здравеопазването ще издадат заповед, в която ще бъда подробно разписан механизмът за тестването на децата. Малките ученици ще бъдат тествани в училищата, като трябва да са закусили 30 минути преди процедурата.
Министърът на образованието и науката акад. Николай Денков се обърна с призив към родителите да подкрепят учителите в този процес, защото всичко това се прави в името на здравето на техните деца.
Присъственото обучение за малките ученици ще се възстанови, ако родителите на поне 50% от децата на ниво паралелка са съгласни децата им да бъдат тествани. В противен случай целият клас ще остане да учи онлайн, както досега. Ако повечето деца са в училище, но някои останат вкъщи, те ще се обучават от разстояние синхронно или асинхронно в зависимост от възможностите на училището. Приоритет на МОН е присъственото обучение в безопасна среда за здравето на ученици и учители.
Синдикатите също се включиха в дискусията около тестването на учениците. Позиция изразиха от Синдикат “Образование” към КТ “Подкрепа”. Прочетете я тук. В нея се казва, че 87,3% от учителите не са готови да правят тестове на малките ученици.
Моите наблюдения от пишещи в Данибон показват, че много от родителите се притесняват по-скоро от това, че в момента има много висока заболеваемост в страната и особено в големите градове и по тази причина биха предпочели временно децата им да не са присъствено. Иначе биха подкрепили тестването, но след като спадне броят на заболелите.
Абсолютно ЗА тестването съм, но това нещо трябваше да се организира от самото начало на учебната година. Или ПОНЕ когато стана пределно ясно, че отново няма да ни се размине! Но в пика на най-сериозната до момента вълна, когато във Варна примерно 14-дневната заболеваемост е над 1300 на 100 000 ми се вижда твърде рисковано децата да хукнат присъствено пък дори и с тестване… Когато видя, че вълната наистина е преминала пика – ок, няма проблем. Но от една страна министърът (на здравеопазването) да каже “Следващите 2-3 седмици са критични, не излизайте навън, ако не е крайно необходимо” и в следващия момент да се възстановява присъственото… ами не, не е логично някак.
Има дори въпроси, ако сега впишат, че не искат да бъдат тествани децата им, за да останат на онлайн обучение, дали биха могли да променят заявлението си, когато спадне заболеваемостта, и да дадат съгласие за тестване. Също смятат, че това тестване е трябвало да се заложи още в началото на учебната година и да не спира дори и да са по-малко бройките, за да е сигурно, че епидемията се контролира и средата в клас наистина е безопасна.
Новите коментари следтете тук.