Бустерът гарантира защита срещу Омикрон, сочи ново изследване на Института за обществено здраве в Нидерландия RIVM. Изследването се основава на 500 000 проби и е проведено между 22 ноември 2021 г. и 19 януари 2022 г.
Ваксинациите или пребуледуване осигуряват по-малко ефективна защита срещу варианта Омикрон в сравнение с Делта, бустерът гарантира подновена защита, според ново изследване на института за обществено здраве RIVM.
Рискът от заразяване с Делта е 76% по-нисък след завършена основна серия от ваксинации и 78% след преболедуване в сравнение с човек, който не е ваксиниран и не се е срещал с ковид преди това, отбелязват от RIVM.
Ваксинацията с две дози (или една при Янсен) и пребуледуване са много по-малко ефективни срещу варианта Омикрон. Съответно при ваксинираните данните са 33%, а преболедувалите – 25%.
След поставяне на бустер защитата срещу инфекция с Делта се е повишила до 93% и до 68% за Омикрон, показва изследването на RIVM.
Около 60% от холандците над 18-годишна възраст са с бустерна доза. На отправено запитване дали тийнеджърите от 12-18-годишна възраст също ще могат да си поставят допълнителната ваксинация, от националния здравен съвет препоръчват да не се прави. Исканията са били най-вече заради изискванията на някои държави да се постави бустер, за да се влиза без карантина.