900 000 живота на американци щяха да бъдат спасени, ако Съединените щати имаха същата смъртност от ковид като тази на Австралия, пише Ню Йорк Таймс. За много американци такова сравнение е болезнено, но показва какво биха могли да направят американците по по-различен начин и какво все още трябва да се промени.
Австралия е най-доброто сравнение при съпоставка със САЩ. И двете страни са англоезични демокрации със сходни демографски профили. В Австралия и Съединените щати средната възраст е 38 години. Приблизително 86 процента от австралийците живеят в градски райони, в сравнение с 83 процента от американците.
И все пак смъртността от ковид в Австралия е една десета от тази в Америка. Държавата, в която живеят 25 милиона души и е с около 7500 смъртни случая, е близо до върха в световната класация по защита на живота по време на пандемията.
Местоположението на Австралия в далечния Тихи океан често се посочва като причина за успеха срещу ковид. Това обаче не обяснява напълно разликата в резултатите между двете страни, тъй като Австралия отдавна, подобно на Съединените щати, е силно свързана със света чрез търговия, туризъм и имиграция. През 2019 г. 9,5 милиона международни туристи са посетили Австралия. Сидни и Мелбърн можеха също толкова лесно да бъдат препълнени с ковид, колкото Ню Йорк или всеки друг американски град.
Какво направи правилно Австралия и какво не направиха добре Съединените щати?
За стандартната презентация на слайдшоу всичко изглежда ясно:
Австралия ограничи пътуването и взаимодействието между хората докато ваксините не станаха широко достъпни, след това провежда масова ваксинация като дава приоритет на хората, които са най-уязвими. Това са важните стъпки преди постепенно отваряне на страната отново.
Австралийският опит с ковид даде резултати поради нещо, което е по-лесно да се усети, смятат обаче анализатори. Сериозни изследвания сочат, че австралийците притежават една много важна черта, която липсва при американците. Австралийците имат доверие в науката, институциите и си вярват един на друг.
Когато пандемията започва, 76 процента от австралийците заявяват, че се доверяват на здравната система (в сравнение с около 34 процента от американците), а 93 процента от австралийците съобщават, че могат да получат подкрепа по време на криза от хора, живеещи извън домакинството им.
В глобалните проучвания австралийците са по-склонни от американците да се съгласят, че „на повечето хора може да се вярва“. Това е основен фактор, установяват изследователите, за да се накарат хората да променят поведението си за общото благо в борбата с ковид като намаляват придвижването си, носят маски и се ваксинират. Отчасти поради спазването на тези правила, вирусът беше държан под контрол, а икономиката на Австралия расте по-бързо от американската по време на пандемията.
От още по-голямо значение е и междуличностното доверие. Вярата, че другите ще направят това, което е правилно не само за индивида, но и за общността. Това спасява много животи.
Доверие между политици и медици – всички действат заедно
Грег Хънт, министър на здравеопазването на Австралия тогава, споделя как телефонът му е звъннал на20 януари 2020 г. Обаждането е било от д-р Брендън Мърфи, главен медицински директор на Австралия. Казал е, че иска да поговорят за нов коронавирус в Китай.
Д-р Мърфи, скромен лекар и бивш директор на болница, обяснява, че има тревожни признаци този коронавирус лесно да се предаване от човек на човек.
„Какъв е твоят честен, обмислен съвет?“, пита Хънт.
„Мисля, че този вирус има потенциал да надхвърли всичко, което сме виждали през живота си“, открито заявява д-р Мърфи. “Трябва да действаме бързо.”
На следващия ден Австралия добавя коронавируса като заплаха с „пандемичен потенциал“ към своя списък за биосигурност, като официално задейства спешната реакция на страната. Хънт информира премиера Скот Морисън, преглежда запасите от лични предпазни средства в страната и започва да призовава независими експерти за препоръки.
Д-р Шарън Люин, директорът на Института за инфекции и имунитет Питър Дохърти, една от водещите организации за медицински изследвания в Австралия, получава няколко от тези обаждания. Тя споделя:
„Имаше много сериозно ниво на ангажираност на политици и учени точно в тази ранна фаза през януари“.
Първият положителен случай се появи в Австралия на 25 януари. Пет дни по-късно и в САЩ е потвърден първият случай, но президентът Доналд Тръмп омаловажава риска.
„Смятаме, че ще има много добър край за нас“, казва той.
Същия ден Хънт действа много по-практично.
„В Австралия вече има механизми за контрол на границата, изолация, наблюдение и проследяване на случаите“, обявява той.
На 1 февруари Австралия затвори границата си с Китай, най-големия им търговски партньор. На 3 февруари 241 австралийци са евакуирани от Китай и поставени под правителствена карантина за 14 дни. Докато американците се забавят във всичко това, австралийската система за ограничаване на ковид вече започва да работи.
Последва пълно затваряне на границата. Хотелите бяха договорени да се ползват за поставяне под карантина на потока от пристигащи от чужбина. Започва да действа система за безплатно тестване и проследяване на контакти. Има и федерална програма, която плаща на служителите, засегнати от ковид, да си останат вкъщи.
Какво показва всичко, което се случва в Австралия?
Премиерът Морисън се доверя на близкия си приятел Хънт. А Хънт, тогава здравен министър, вярва в преценките на д-р Люин и д-р Мърфи.
В интервю Хънт споделя, че се е водил от историята – неуспехите на Австралия по време на грипната пандемия от 1918 г. , когато непоследователните съвети и липсата на споделяне на информация водят до голяма смъртност.
През февруари 2020 г. Хънт разказва за този исторически неуспех и предупреждава.
Всички австралийски политически лидери избират да загърбят партийността. Правителството на Морисън, опозиционната Лейбъристка партия и държавните лидери от двете партии се застават заедно в пандемията зад подхода „един глас“, воден от медицински служители.
Обществото: Спазване на правилата и грижа за другите
“Просто бих се мразил да съм този, който разочарова всички.”
Когато австралийците са попитани защо са приели многото локдауни на страната, затварянето на границите, правилата за карантина и след това задължителната ваксинация за определени професии, те отговарят отговорно:
Всичко това е не само за мен.
Идеята, че нечии действия засягат и другите, не е уникална за Австралия и понякога правилата за ковид предизвикват възмущение.
„Това беше донякъде авторитарен подход“, казва д-р Грег Дор, експерт по инфекциозни болести от Университета на Нов Южен Уелс в Сидни. „Имаше много задължителни неща, много глоби за нарушаване на ограниченията, доста тежък контрол, включително мерки, които бяха доста безполезни, като полицейския контрол за носене на маски на открито. Но пакетът от мерки е ефективен, защото по-голямата част от австралийците така или иначе се придържат към него.”
Проучванията показват, че неравенството в доходите е тясно свързано с ниските нива на междуличностно доверие. А в Австралия разликата между богати и бедни, макар и да се разширява, е доста по-малка, отколкото в Съединените щати.
По време на най-трудните времена на ковид австралийците показват, че националната черта на „братството“ – дефинирана като връзката между равни партньори или близки приятели – все още е жива и здрава. Те виждат, че ковид излиза извън контрол в Съединените щати и Великобритания и избират различен път.
Степента на спазване на насоките за социално дистанциране, заедно с тестване на ковид, проследяване на контактите и изолацията, се задържат стабилни на около 90 процента по време на най-лошите ранни огнища, според моделиране от университета в Сидни. В Съединените щати намаляването на мобилността – ключова мярка за социално дистанциране – е по-малко категорична, по-кратка и по-непоследователна, отчасти въз основа на местоположението, политическата идентичност или богатството.
В Австралия спазването на правилата е социална норма.
Мик Фанинг, суперзвезда в сърфирането, не поставя под въпрос необходимостта да остане с американската си съпруга и бебето им в малка хотелска стая за 14 дни под карантина след пътуване до Калифорния. Граничните служители анулират визата на Новак Джокович, най-добрият тенисист в света, заради неспазването на правилото за ваксинация, което доведе до депортирането му.
Също така всички австралийци се редят на опашки, за да се тестват, носят задължително маски, инсталират в телефоноте си проследяващи приложения за следене във връзка с ковид, доставят храна на стари, немощни или бедни.
Църкви и джамии се включват да помагат на властите, за да обясняват колко е важно да се спазват правилата и хората да се ваксинират. Много аборигени, които имат безброй причини да не се доверяват на властите, също правят всичко възможно, за да накарат своите да се ваксинират.
Повече от 95 процента от възрастните в Австралия са напълно ваксинирани. 85 процента от общото население на страната е с две дози. В Съединените щати са само 66 процента.
Ковид вече не притеснява австралийците. Пандемията се е оказава за всички в Австралия в чудесен тест, за да се уверят, че взаимно си имат доверие.