Тестовете за коронавирус да са за сметка на бюджета или Здравната каса
Един от големите страхове на родителите с ученици е, че няма да могат да гледат децата си, ако и през новата учебна година се наложи дистанционно обучение – частично или при влошаване на ситуацията за по-дълго. От Асоциация “Родители” повдигат въпроса с отворено писмо до социалния министър.
“Огромен брой родители са в безизходица”, алармират от родителската организация. “Почти всички са изчерпали възможностите за платени и неплатени отпуски по време на дистанционното обучение през март-юни тази година”, допълват те. Най-сериозен е проблемът при децата до 12-годишна възраст, които не могат да стоят без надзор.
Тази ситуация поставя родителите пред “невъзможния избор да поставят децата си в риск и да ходят на работа или да напуснат работа и да обрекат децата си на мизерия и глад”, пише в писмото. От Асоциацията посочват съвсем вероятния случай при старта на новата учебната година: “ще има множество случаи на отделни карантинирани класове (при това вероятно и по няколко пъти), а и родителите с повече от едно дете ще трябва да остават вкъщи при карантиниране на всяко от децата.”
Според Асоциация “Родители” е необходим пакет от мерки за социална подкрепа на родителите в случаите на принудително оставане на децата вкъщи поради противоепидемиологични мерки. Те са изброили: изплащане на болничен, изплащане на допълнителен платен отпуск, ваучер за детегледачка. Родителите настояват тестовете за коронавирус, които трябва да се направят в случай на заразено дете в даден клас, да са за сметка на бюджета или здравната каса.
До Г-жа Деница Сачева Министър на труда и социалната политика
Относно: мерки за подкрепа на родителите на деца до 12 години в условията на пандемия
Уважаема госпожо Сачева,
В условията на продължаваща пандемия от Ковид-19 и нейното непредсказуемо развитие родителите са поставени пред огромни изпитания на всички нива – опазване на живота и здравето на децата, осигуряване на финансови приходи за отглеждането им, справяне с психологическите последствия за деца и родители от кризата и т.н. Дистанционното обучение, макар и добра възможност, показа редица пропуски в образователната система и разкри за разрешаване множество проблеми, пред които са изправени родителите. Голяма част от тези проблеми са свързани с невъзможността родителите да съчетават ефективно професионалния и семейния си живот. Нуждата от подкрепа от страна на държавата в тази област е крайно наложителна. Всички чухме за намеренията на МОН новата учебна година да започне присъствено, но чуваме също така и предупрежденията на здравните власти, че по всяка вероятност ще има частично или пълно затваряне на училищата и детските градини при влошаване на епидемичната обстановка. Това неизбежно ще постави огромен брой родители в безизходица – почти всички са изчерпали възможностите за платени и неплатени отпуски по време на дистанционното обучение през март-юни тази година. Особено трудно е положението на родителите на деца до 12 г., които имат законово задължение да не оставят децата си без надзор, а са изчерпили законовите възможности да отсъстват от работа. Това ги поставя пред невъзможния избор да поставят децата си в риск и да ходят на работа или да напуснат работа и да обрекат децата си на мизерия и глад. Трябва да имаме предвид, че дори да не се стигне до пълно затваряне на училищата и детските градини, ще има множество случаи на отделни карантинирани класове (при това вероятно и по няколко пъти), а и родителите с повече от едно дете ще трябва да остават вкъщи при карантиниране на всяко от децата. Всичко това ни кара да се обърнем към Вас с настояване за своевременно подготвяне на пакет от мерки за социална подкрепа на родителите в случаите на принудително оставане на децата вкъщи поради противоепидемиологични мерки. Предлагаме пакетът да включва различни мерки, в зависимост от различните ситуации на семействата, например:
– Изплащане на болничен на родителя за времето, в което е принуден да остане вкъщи заради затваряне на класа, училището, групата или детската градина на детето;
– Изплащане на допълнителен отпуск на родителя за времето, в което е принуден да остане вкъщи заради затваряне на класа, училището, групата или детската градина на детето;
– Предоставяне на ваучери за наемане на детегледач за времето на затваряне на класа, училището, групата или детската градина на детето, за да може родителят да ходи на работа;
В случай на необходимост от тестване на децата и семействата за коронавирус поради наличие на заразено дете или учител в училището или детската градина, тестовете да са за сметка на бюджета или здравната каса, не на семейството. Проблемът не търпи отлагане и се надяваме да се отнесете към него с цялата необходима отговорност.
ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Директор: Половината клас присъствено, другата – дистанционно
Американският университет в България с подробно разработени мерки срещу разпространението на коронавирус за началото на новата академична година
Хибридният вариант на обучение през новата учебна година в частното училище на сина на Тръмп
Частното училище на сина на Тръмп забрани присъственото обучение до октомври
Противоепидемичните мерки за първия учебен ден в няколко американски училища
Как частните училища в България ще започнат новата учебна година в условията на пандемия от коронавирус?
И ОЩЕ:
Министърът на образованието: „Взехме решение учебната година да започне присъствено!“
С какви мерки срещу коронавируса ще започне новата учебна година?
4 модела на обучение през новата учебна година в условията на коронавирус
Ангел Кунчев обясни какви са рисковете от присъствена учебна година
Омбудсманът пита МОН има ли екшън план срещу COVID-19 за новата учебна година
Учебната година ще започне присъствено, но училищата ще са в готовност да преминат на дистанционно обучение
Иван Костов с хипотеза за ситуацията у нас с коронавируса около 15 септември
Ангел Кунчев: „В началото на септември ще се вземе решение дали учениците ще учат нормално или дистанционно“
Здравният министър: Следващата седмица ще се сформира работна група във връзка с новата учебна година
Ангел Кунчев: „Ако няма драматично влошаване на ситуацията, учениците трябва да тръгнат на училище нормално“
Математик: Ковид ефектът от присъствената учебна година може да се прояви през октомври