494 ученици са с позитивни ковид тестове тази седмица. Миналата седмица са били 570 положителни теста седем дни по-рано. Преди 2 седмици са били 401.
В начален етап заразените са общо 190.
В прогимназията те са 203.
При учениците от гимназиален етап – 101.
44 учители са с положителна проба тази седмица. Миналата седмица бяха 51, а преди 2 седмици – 61.
При непедагогическия персонал има общо 26 служители, дали положителен резултат. През миналата седмица регистрираните случаи при тях бяха 49, а преди 2 седмици – 43.
Над 82 100 деца имат „зелен сертификат“.
Интересно, че миналата седмица са обявили над 85 700 деца са със зелен сертификат, а преди 2 седмици – над 86 100.
От 14 март т.г. в училище са над 625 000 деца и младежи.
И една неточност от МОН:
Останалите учат от вкъщи поради здравословни причини или поради нежеланието на родителите им да бъдат проверявани за вируса веднъж в седмицата чрез проба от слюнка.
МОН отново приравнява децата, чиито семейства са избрали да учат онлайн, защото се притесняват от ковид по различни причини, с тези, които често вярват в конспирации и не разрешават да се взема слюнка при тестване на учениците. Първата група са изключително начетени хора, които осъзнават рисковете от ковид, често са ваксинирани и нямат проблем с тестовете. Втората група няма нищо общо с тях.
Ето цялото прессъобщение на МОН, което е в стил “всичко е цветя и рози”:
ВСЕКИ ТРЕТИ УЧЕНИК ВЛИЗА В КЛАС БЕЗ ТЕСТ
Всеки трети ученик се обучава присъствено, без да се тества за COVID-19, показват данните от изследването в училищата, проведено на 14 март т.г. От понеделник в класните стаи са над 237 100 деца и младежи, без да са минали през скрининг за вируса. Това са над 34% от всички ученици в страната, което е ръст с 11 процентни пункта спрямо миналата седмица.
Почти 155 000 деца влизат в училище без изследване заради ниска обща заболяемост в съответната община – под 250 на 100 000 души. Това е двойно увеличение спрямо тестването на 7 март т.г. Тази седмица присъствени занятия без условия се провеждат в 111 общини. Седем дни по-рано това беше възможно в 60 общини. Всички ученици в областите Благоевград, Кърджали и Пазарджик влизат в класите стаи без тестване. В други 19 области децата и младежите се изследват само в част от общините. В областите Варна, Кюстендил, Перник, Сливен, София-град и Шумен заболяемостта все още надхвърля 250 на 100 000 души.
Други над 82 100 деца имат „зелен сертификат“ и също се обучават присъствено без тестване. Тези ученици са представили удостоверение за ваксинация, преболедуване, наличие на антитела или отрицателен резултат от лабораторен тест.
През тази седмица се запазва броят на учениците, които провеждат занятия в класните стаи. От 14 март т.г. в училище са над 625 000 деца и младежи. Останалите учат от вкъщи поради здравословни причини или поради нежеланието на родителите им да бъдат проверявани за вируса веднъж в седмицата чрез проба от слюнка.
Намаляват позитивните тестове в училищната мрежа. При изследването миналия понеделник заразените са общо 564 при 670 положителни теста седем дни по-рано.
494 ученици са с положителен резултат за COVID-19. В начален етап заразените са общо 190. В прогимназията те са 203, а при учениците от гимназиален етап – 101. При предишното изследване позитивните проби при децата и младежите бяха общо 570.
Няма съществена разлика при броя на заразените учители. Отчетените при тях положителни резултати са общо 44 при 51 на 7 март т.г.
Продължава спадът при позитивните тестове при непедагогическия персонал. Общо 26 служители са дали положителен резултат. През миналата седмица регистрираните случаи при тях бяха 49.
В последно време това е поредно прессъобщение, което цели да внушава определена тези на МОН„ а не да информира.
МОН напоследък си позволява не да информира, а да пропагандира внушения и по тази тема, и по темата за лятната ваканция и началото на учебната година, които са на границата между вярна и невярна информация като се вгледа човек по-детайлно в данните. Фактите са така подбрани, че да служат на внушенията, а тези внушения са подплатени с анализ, който кара хора да вярват в тезата на МОН, а не сами да си направят заключение кое как е.