Американският колеж в София обяви и тази година прием на български ученици след 8 и 9 клас. За разлика от изпита в 7 клас, който е на български език, за по-големите класове е вече на английски и самата организация е по-различна. Отново има изискване за успех 5 и отново таксата е 5800 евро.
1. Кой може да кандидатства?
Приемният изпит е отворен за ученици, успешно завършили 8. и 9. клас през учебната 2012-2013 година в български училища на територията на Република България, съобщават на сайта си от Колежа.
2. Задължително условие е за всяка от последните две години от обучението си кандидатите да са постигнали среден успех не по-нисък от 5.00 (8 и 9 клас за кандидатстващите след 9 клас и 7 и 8 клас за кандидатстващите след 8 клас).
3. Изпитът ще бъде на 11 май 2013 г.
4. Регистрацията може да се извърши онлайн на адрес: http://erblearn.org/parents/admission/isee/registration, не по-късно от 19 април 2013 г. (срокът за регистрация е до 3 седмици преди датата на изпита.)
5. Каква е формата на изпита?
Кандидатите полагат стандартизирания тест ISEE (Independent School Entrance Exam) на английски език.
6. Тестът се изготвя и оценява от организацията за външно независимо оценяване ERB (Educational Records Bureau) http://erblearn.org/.
7. Полагането на теста се извършва в Американския колеж в София.
8. Кандидатите ще се явят на горно ниво на теста ISEЕ (Upper Level).
9. Стандартизираният тест ISEE показва общото академично ниво на кандидатите в определена възраст.
10. Тестът не оценява конкретни знания по даден предмет.
11. Състои се от няколко раздела:
а) Задачи, оценяващи академичния потенциал на кандидата и способността му да разбира информация;
б) Четене с разбиране и математически задачи;
в) Писане на съчинение по зададена тема за определено време. Съчиненията не се оценяват от организацията ISEE. Предоставят се на Американския колеж за информация.
12. Обща продължителност на изпита: 2 часа и 40 минути.
13. Организацията ERB и Американският колеж не организират подготвителни курсове и не упълномощават други организации или отделни личности да се занимават с тази дейност.
14. Организацията ERB осигурява безплатни онлайн материали “What to Expect” („Какво да очакваме от изпита”), които запознават кандидатите с типа въпроси в отделните раздели, стратегиите за решаване на теста и правилата за оценяване.
15. Материалите могат да бъдат намерени на интернет страницата на http://isee.erblearn.org/.
16. Регистрационната такса в размер на $98 се заплаща директно на организацията ERB.
17. Как се определят на финалистите?
В зависимост от резултатите от теста избрани кандидати ще бъдат интервюирани през месец юни.
Конкретните дати ще бъдат определени, след като е известен броят на поканените за интервю кандидати.
18. Колежът ще приеме до 5 ученици, които ще се запишат в 10 клас и до 5 ученици, които ще се запишат в 9 клас през 2013-2014 учебна година.
19. Учебната такса за български ученици за учебната 2013-2014 г.е фиксирана на левовата равностойност на 5800 €. Всички приети ученици могат да кандидатстват за намаляване на учебната такса.
20. При успешно завършване на курса на обучение, учениците получават американска и българска дипломи.
Идеята за прием след 8 и 9 клас определено много ми харесва, защото е още един шанс за деца, които искат да учат в училището, но по някаква причина не са влезли (не са кандидатствали, не са приети или не са се записали). Още повече, че един от най-големите страхове на родителите, с които съм говорила, е по някаква причина да не се пропусне този важен изпит в 7 клас. Така че тази възможност е действа много успокояващо (особено за майките).
От родители на колежани съм чувала, че през годините доста деца отпадат (заради успех, дисциплина) или пък заминават в чужбина. По този начин се освобождават места и идеята да се запълнят с нови ученици е много добра.
източник: http://www.acs.bg/