ПРОЧЕТЕТЕ ОЩЕ:
Четвърти онлайн пробен изпит по формата на НВО – БЕЛ и математика – 6 и 7 клас
Летен онлайн курс по математика на EASYMATH.BG за 5, 6 и 7 клас
В последните две години частните училища започнаха да увеличават таксите си с по-голям процент от обичайното. Причините са разбираеми донякъде – пандемия, инфлация, странични ефекти от войната в Украйна, високи цени. Някои направиха сериозни увеличения за настоящата учебна година, а други – в последните месеци за следващата.
Таксата от 9120 евро, която обявиха от Американския колеж в София за следващата учебна година, определено беше изненадваща, дори шокираща за повечето родители. Тази за тази учебна година е 7600 евро. Както от самото училище споменават, такова увеличение се случва за първи път в историята на колежа. В писмо до родителите от училището обосновават причината за сериозния скок.
И все пак това, че Американският колеж в София доближава вече такса от 10 000 евро на година не е проблем само за семействата, чиито деца учат там. Това е едно от училищата еталон в частното образование, в което другите се оглеждат. Ако предлагат обучение до 7 клас, обикновено техните ученици кандидатстват за Американския колеж и е обяснимо да хвърлят око на таксите в колежа. Ако са гимназия, често са и резервен вариант за кандидатстващите в колежа.
Когато колежът вдигне таксите си, това обикновено води до покачване на таксите в частното образование. Може да не са чак толкова високи, но ги доближават. Има училища разбира се, които са и с много по-високи такси и най-вероятно вече са надскочили такса от 10 000 евро на година.
Частното образование у нас много дълго се задържа на такси около 5000 евро. Това привлече семейства, най-вече в София, не само от високата средна класа, но и от средната средна класа. За столицата да се задели по 1000 лева на месец за качествено обучение на дете в частно образование не е проблем. Тези добри такси доста разширираха приемът в частните училища. Напливът за някои от тях е огромен. Определено се дължи на семействата от средната класа.
Родителите с най-високи доходи винаги имат много повече избор – може частно училище по българската образователна система, чуждестранно училище у нас на много по-високи такси, училище в чужбина на съвсем по-високи такси. Изборът обаче на хубаво частно училище у нас по българската образователна система доминираше за малките класове. При гимназията можеше да варира в трите направления.
Около пандемията таксите в частните училища започнаха да доближават 7000 евро, а някои и ги надскочиха, но общо взето беше плах процес.
Тази година се очакваше по-смело да прескочат 7000 евро, а някои дори да надхвърлят 8000 евро. Точно такова беше очакването и за Американския колеж – да скочи от 7600 евро до някъде около 8500 евро, което пак щеше да бъде сериозно увеличение, но по-разбираемо.
Рязкото прелитане чак до над 9000 евро без изобщо дори и година да има такса около 8000 евро вече породи сериозно притеснение. И най-голямото е дали през следващата година няма да има такова прелитане и над 10 000 и приземяване на още по-високи такси – на около 11 000 евро. Няма никакви доказателства, че не би било възможно.
Временен изход вероятно е да обмислят по-гъвкави схеми за заплащане. Например да преминат на повече вноски, а не както е масовият случай – само на две. Но реално това е облекчение може би само за част от семействата, а в някои училища вече се практикува. От колежа предоставят на всеки випуск 5 пълни стипендии и финансова помощ между 10 и 90%. В писмото се посочва, че тази година ще има повече средства за финансова помощ. Но пак остава недобре изяснен казусът – повишаването на таксите на всички ще е за сметка на това да се дофинансира таксата на някои от тях. И дали най-доброто уравнение в години, когато голяма част от семействата изпитват ударите на покачването на цените за какво ли не.
От училището дават доста аргументи защо се налага. Едната е обяснима – високите цени за ток и други разходи. Другата причина е повишаване на заплатите на учителите. Посочва се как държавата е увеличила няколко пъти заплатите на учителите в общинските училища и трябва да се компенсира това увеличение и в частното образование.
Всяко увеличение на учителските заплати в общинските училища трябва да е знак за родителите от частното образование, че такова увеличение трябва да се направи и за техните учители, за да бъдат задържани. Директор на общинско столично училище например се беше похвалил, че там заплатите са по 2000 лева на месец. Обикновено учителите от частните училища са с повече ангажименти. В някои училища нямат право и да работят на други места и да дават уроци или да водят курсове. Такива ограничения едва ли съществуват при учителите от общинските училища. Родителите трябва да си даваме сметка за това. Все по-голям лукс е да искаш учителят на детето ти да е отдаден само на учениците в даденото училище. Отделно има огромен недостиг на учители. От една страна може би няма много желаещи. От друга страна – образователните школи може би дават много по-добри условия за работа – основно се преподава и учителите не са ангажирани с всевъзможни други странични ангажименти. Напоследък доста се чудя как училищата продължават изобщо да си намират учители. Особено по математика и може би по български. За тях има такова невероятно търсене, че трябва да благодарим вече на всички, които все пак са предпочели да водят и уроци в класната стая.
Родителите от частните училища трябва да имат и още нещо предвид. Когато държавата говори за намаляване на лятната ваканция и за започване на обучението по-рано, това би трябвало да означава още по-високи такси за учениците от частното образование. Няма как едно частно училище да компенсира две седмици допълнително обучение и да запази същата такса – т.е. ако се започва в началото на септември, а не на 15 септември. Виждаме и как държавата плавно удължи учебната година до средата и до края на юни на много повече випуски, а имаше амбиция съвсем децата да живеят в училищата. Това определено оказа също влияние върху таксите и бързото им покачване в последните години.
Тези причини за покачване на таксите на частните училища са разбираеми, но може би вече трябва сериозно да се замислят от какво могат да се лишат, за да забавят скока на покачване на таксите си. Достигането и преминаването на такса от 10 000 евро ще бъде удар най-вече за тях. При тези високи такси губят най-масовата си част, която идва от средната класа. А пък за по-платежоспособната сериозно се конкурират с чуждестранните училища у нас и в чужбина. Те имат избор накъде да насочат децата си и съответно финансите си. А средната класа има по-ограничен избор – хубаво общинско училище или да може да си позволи добро частно училище.
България не е Великобритания или Швейцария, за да може да внася ученици за частните си учебни заведения от други страни и дори континенти. Българският пазар е най-вече за българи, а в известна степен може би напоследък за имигриращи богати руснаци и връщащи се от чужбина наши сънародници, но и двата случая често предпочитат чуждестранно училища или такива с чужда диплома (американска, британска, френска, немска, а най-често IB), ако изобщо могат да си позволят такса за частно образование. За китайци и индийци, запълващи голяма част от скъпите частни училища и университети по света, България е крайно безинтересна и непрестижна дестинация. Броят на експатите не е голям, а тези, които са тук, се насочват към международни училища. Досега не съм виждала българските частни училища да са успели да привлекат ученици за средно образование от съседни държави например – имам предвид без родителите им да живеят в страната ни. И това при факта, че българската диплома е европейска и отваря много врати за обучение в ЕС. А и българското образование е доста тромаво, консервативно и трудноприемащо ученици, идващи от чужбина, а и има чести и важни изпити по български език и литература, които се ползват за вход за прием.
Следя от много години частното образование по света. За Великобритания беше ми направило впечатление още преди 12-13 години как родители, възпитаници на частни училища, обясняват, че не могат да си позволят таксите за частно образование за своите деца. Когато те са учили, таксите са били около 10 000 паунда. Следва бързо покачване в началото на века и достигане до над 30 000 паунда например. И вместо британци от високата средната или средната средна класа, там вече попадат чужденци. Английските престижни частни училища обаче успяват да привлекат богати руснаци, китайци, индийци, които искат да имат английско образование. Едва ли у нас нашите частни училища ще могат да се конкурират с бизнес моделите и дългогодишния опит и най-вече история на тези доказани през годините западни учебни институции. Но и привличането на чужденци не е най-добрият подход. Чела съм изказвания на китайци, платили за скъпи частни американски училища. Когато отишли там и се надявали да упражняват английския с местни съученици и да създават контакти, се оказало, че масово класовете им са пълни с други китайци. Та дори скъпите частни училища по света се чудят как и най-вече откъде да набират своите ученици.
Скоро световните медии алармираха как таксите за частните престижни университети от Бръшляновата лига в Америка вече гонят 90 000 долара на година. Това е такса, за която дори и богатите семейства се питат дали наистина чак толкова си заслужава за това, което се получава.
Това ще е и големият проблем на частното образование у нас, ако надскочи парализиращата такса от 10 000 евро – откъде ще си намира ученици. Средната класа ще избяга към държавното образование, а платежоспособните могат да предпочетат чуждестранно обучение. Отделно випуските вече не са така големи като тези от 2007-2009 година – точно випуските, които може би са стартирали обучение в частно училище на около 5000 евро, а частна детска градина – около 3500-4000 евро преди време.
Така че ефектите от пандемията, войната в Украйна, инфлацията ще продължават да нанесят явно доста сериозни щети на частното образование у нас и в близките години.