За 30-та ни годишнина с Евгений решихме да си подарим нещо наистина необичайно – вечеря в ресторант на тъмно. Идеята дойде от съмишленици в Данибон, които горещо препоръчаха това изживяване.
Резервацията ни беше за 19:40 ч. на 8 юни 2025 г., но от вълнение пристигнахме 10 минути по-рано. Решихме да сме облечени в тъмносиньо – цветът на нощта и тайната. Другата причина беше, че изчетох материали какъв е дрескодът за ресторанти на тъмно и реших да не е напълно черно, но все пак да сме с акцент в тъмен цвят.
Първи стъпки в тъмнината
На рецепцията ни посрещна усмихнато момиче, което любезно ни обясни какво да очакваме и ни помоли да оставим телефоните си при нея – никакви светлини, никакви разсейващи устройства. Препоръча ни да се храним с ръце, за да усетим храната по нов начин. Това ни се стори забавно и предизвикателно. Посочи ни, че от гледна точка на безопасност, всичко се заснема с камери в по-общ план.
Слязохме в подземието, където ни беше представена нашата домакиня Рени, която е незряща. Хванахме се след нея на влакче и така се отправихме към масата си. Преминавахме покрай хора, които не виждахме, а само им чувахме гласовете. Още от първите крачки разбрахме, че тук няма да има никаква светлина – пълна, абсолютна тъмнина. Ориентирахме се само по гласа на Рени и допира на ръцете си. Успяхме да направим завой и да качим две стъпала.
Рени ни настани на нашата маса. Тя беше голяма. Обясни ни, че е само за нас. Около нас явно нямаше други хора, защото не се чуваха никакви гласове.
Менюто: Пътешествие за сетивата
Избрахме месни менюта, без да знаем какво точно ни очаква. Всяко ястие беше загадка, която разгадавахме с вкус, аромат и допир:
Първо ястие: Открихме пилешко, оформено като кюфте, със сос, в който се усещаше нещо морско. Евгений се зачуди дали не е риба – оказа се, че и двамата сме били близо до истината. Ядох с ръце, както ни препоръчаха, а Евгений опита с вилица. Нямаше ножове – напълно логично в тази тъмнина.
Второ ястие: Приличаше на баничка със суджук, нар и бобени растения. Вкусно, с интересна текстура.
Трето ястие: Супа, която трябваше да ядем с лъжица. Беше предизвикателство, но се справихме. Бяхме убедени, че е унгарски гулаш, но ни казаха, че е с дърпано телешко – много апетитно.
Четвърто ястие: Основното ни се стори като крехко агнешко, но се оказа свинско – прекрасно приготвено.
Десерт: Познахме шоколадовия мус, макар че аз заложих на локум и цитруси, а всъщност беше с маршмелоу и портокал.
Виното също беше част от приключението – започнахме с ризлинг, но бързо преминахме към розе и врачански мискет, който се оказа страхотен избор. Евгений хареса червеното от Вила Мелник. Можехме да поръчваме каквото и колкото искаме – истински празник за сетивата.
Живот в тъмнината: какво научихме
В тъмнината сетивата се изострят. Бързо се научих да намирам чашата, чинията и ръката на Евгений – държахме се през цялото време, защото не се виждахме.
Чудехме се дали можем да танцуваме в такава тъмница. Дълго време говорихме за танци. Аз можех да танцувам със затворени очи – на занятията имаме такива упражнения, но моята роля е да следвам лидера, който води. Дали лидер би могъл да танцува на тъмно. Тази тема обсъждахме по време на забавната ни вечеря в тъмнината.
Преди да ни поднесат десерта ни дадоха лист за рисуване. Беше забавно. Аз реших да използвам и двете страни на листа – писах и рисувах. Евгений само рисува. По-късно на рецепцията ни показаха творбите ни.
Аз написах дълго послание за 30-тата ни годишнина до съпруга ми.
И нарисувах портрета му.
А той беше нарисувал слънце. Често така ми казва още от първите ни дни заедно – че съм неговото слънчице.
Беше забавно и много различно да предадем по този начин чувствата си.
Оказа се, че времето минава неусетно – мислехме, че сме се нахранили бързо, а реално бяхме вътре повече от два часа. Сетихме се, че добър ориентир можеше да бъде да броим песните, които звучат, за да се ориентираме за времето, но вече беше късно за тази задачка.
Рени – нашият водач в тъмното
Рени беше не само наш домакин, но и истински гид в света на тъмнината. Милa, внимателна, винаги на разположение – тя ни помогна да се чувстваме спокойни и сигурни. На финала ни подари картичка за годишнината – беше приятна изненада.
Зачудихме се как е разбрала за годишнината ни – дали от разговорите ни помежду ни или от моите послания върху листа.
Без телефони, без снимки, само спомени
Снимки имаме само от предверието – телефоните останаха на рецепцията, а и така или иначе нищо нямаше да се види. Излязохме около 22 ч. – два часа, които ще помним дълго.
Интересна асоциация направи Евгений: „О, аз съм имал вече подобно преживяване“, каза той по едно време. Сети се за режима на тока в края на социализма и как трябваше да се вечеряме на тъмно. Е, не беше с гурме ястия и имаше свещи, но някак изплува в съзнанието му този спомен.
За ресторантите на тъмно
Ресторантите на тъмно (на английски: „dark restaurants“ или „dining in the dark“) са концепция, възникнала в края на 90-те години в Европа. Идеята е гостите да се хранят в пълна тъмнина, водени от незрящи сервитьори, за да изпитат света през техните сетива. Мисията е да се преоткрият вкусовете, да се засили емпатията към хората с нарушено зрение и да се преживее нещо напълно различно.
Тенебрис е първият ресторант на тъмно в България. Той следва тази концепция – пълна тъмнина, петстепенно меню, обслужване от незрящи сервитьори и акцент върху сетивното изживяване. Целта е не само да се насладите на храната, но и да преоткриете себе си и човека до вас в една напълно нова среда.
Подходящ е за всеки, който иска да изпита нещо различно, да се сближи с любимия човек и да открие нови нюанси на вкуса, аромата и усещането за време.
Два часа в тъмнината ни подариха спомени за цял живот. Този ресторант веднага зае едно от челните места в нашата семейна класация на заведния в София, които предлагат не само вкусна храна, но и изключително преживяване.