Подобно на учебната година за учениците в школите за суинг танци новите занятия стартират също през есента след приятна лятна ваканция.
Най-голямата школа за суинг танци у нас Линди хоп България започна новата си учебна година. Във Flying steps също вече текат заниманията, а в Swingin Monkeys и в други школи предстои откриване.
1. Lindy Hop Bulgaria
Това е най-голямата школа у нас по суинг танци. Има 4 локации в София, а има и в други градове (например Русе).
Най-много занятия има в Dance Station в НДК (под “Перото”), където е базата на школата. Популярна локация е Latin Force при Плиска, която по-скоро е близо до “кръговото” на 4-ти километър и се намира в сградата, където е “фенската” сладкарничка с роботчетата. Новите са BT Dance Studio до метростанция Сердика и клуб Caliente край НДК.
Предлагат се много възможности за курсове за начинаещи и напреднали по Линди хоп. Ще има нова група за блус. Възобновява се обучението по Чарлстон. Ще има пак Balboa.
Всеки понеделник след занятията ще се организират тейстър класове в основните зали в НДК. Обикновено всяка сряда там има и т.н. social – партита със суинг танци.
Със съпруга ми вече близо година танцуваме в Линди хоп България. Започнахме и продължаваме с Линди хоп. Основно ходим в залата край Плиска, но посещаваме и часове в залите в НДК. От тази година планираме да ходим и на блус, а се надяваме поне в сряда да успяваме да присъстваме и в часа по Чарлстон.
Винаги ме питат кои са ни преподавателите по танци. На всеки 3 месеца се сменят. Имали сме Линди хоп при Плами, Роси, Деси, Гого и др. Толкова са ни любими тези учители! Дължим им много. А Чарлстон сме посещавали за кратко при Мила и Джими. Били сме на уъркшоп за блус и поддръжки при Явор, който е и създателят на школата. На Явор се дължи навлизането така сериозно на суинг танците в България. Определено чакаме с нетърпение часовете при него за блус през тази учебна година.
Линди хоп България има голяма общност и е много задружна. Всички са изключително образовани хора. Вероятно голям процент са от ИТ сферата. Дори се шегувах веднъж дали от ИТ компаниите им не ги изпращат на тези занятия като бонуси към заплатите им, за да има такова сериозно присъствие. Според съпруга ми, това вероятно се дължи на факта, че една фраза в танца е 32 бита и трябва да се пресмятат движения на 6 и 8. По тази причина ми може да има и сериозно присъствие на математици от СМГ и МГ. (Облагодетствана съм, че мъжът е възпитаник на СМГ и той смята, а аз само следвам.) Така че в танците има много математика и сигурно действа като магнит за хора, обожаващи числата. А за другите – те просто се наслаждават на музиката и танца.
В школата се организират много партита, уъркшопи, лагери, фестивали и различни забавления.
2. Swingin Monkeys
Това е друга известна школа за суинг танци. Посещавали сме през това лято уъркшопите, които организират. Те бяха специализирани за определени фигури и ни бяха много полезни. Преподаваха ни Дани и Мишето. Дани води много хубаво занятията. Много ми хареса обучението му за въртеливите движения като “Pop Turn” и “Barrel Rolls”, а също и интересните “Drags”. Очаквам с нетърпение и уъркшоп за “Скорпиона”. Били сме и на Соло Чарлстон при Вели и ни допадна. Надяваме се отново да можем да посещаваме занятия и в тази школа. Много неща научихме.
Школата има занятия на няколко места. Ние посещавахме занятията им на Раковска, недалеч от кръстовището с Дондуков.
Swingin Monkeys организира и лагери, но не съм ги посещавала. През октомври предстои лагер на Мальовица със звездни преподаватели.
3. Flying Steps
Това е школата, която всички препоръчват за Boogie Woogie. От края на август стартираха часовете за начинаещи и с мъжа ми вече учим и Буги-вуги.
Всички, които са поусвоили поне малко Линди хоп, определено се изкушават и да понаучат Буги-вуги. Може би по тази причина вероятно познаваме от групата ни поне около 80%, а може би и 90%, с които сме танцували Линди хоп. Все още се с първи уроци и ни е любопитно да откриваме разликите между двата стила, особено в известните стъпки – triple step.
Буги-вуги е по-бърз танц от Линди хопа и е хубаво да се знае от всички, които обичат и рокендрол музиката.
Посещаваме школата на бул. Граф Игнатиев. Намира се в много аристократичен апартамент в сграда от 30-те години. Всеки път се зачитам в интересния стар надпис на входа. Танцуваме върху оригиналния паркет от едно време. Усещането наистина е много приятно.
Преподава ни известният Влади Бомбето, който е – както му се носи славата – невероятен.
4. Swing Society
Това е още една школа за суинг в София. Все още сме нямали допир до нея, но пък по партита с танци по улиците на столицата се засичаме с курсисти от Swing Society и вече се познаваме.
Ще присъстваме през октомври на суинг фестивала им в София, а на 14 септември имат открит урок на улицата пред бара край Дома на киното и планираме също да танцуваме с тях там.
Възможно е да има и други суинг данс школи, но за тези знам.
…
Тази учебна година сме с много амбициозна програма за суинг танци. Изцяло е измислена от съпруга ми, а аз по този въпрос като типичен “follower”, т.е. танцьорът (обикновено дама), който следва, само го следвам какво е подбрал моят лидер, т.е. танцьорът, който води в танца. Точно вчера споделих с Евгений, че ме прави много щастлива с тези танци и чувствам това общо преживяване като огромен подарък, който ми е подарил.
Каква ни е амбициозната програма за тази учебна година?
В понеделник сме основно на блус при Явор в Линди хоп България. Ще се опитваме преди това да посещаваме и групата за Линди хоп на Роси и Гого. А след блуса да сме в тейстър класовете.
Във вторник сме първо на Буги-вуги при Влади Бомбето във Flying steps, а после ще бягаме за занятията ни по Линди хоп в основната ни група на Линди хоп България край Плиска при Плами и Иво.
В сряда ще се опитаме да ходим и на Линди хоп при Роси и Гого, и на Чарлстон при Деси и Джими в Линди хоп България в залата в НДК, а после да оставаме на social – т.е. парти.
В четвъртък е същата програма като във вторник – първо Буги-вуги, а после Линди хоп край Плиска.
Ще следим и за уъркшопи в Линди хоп България и Swingin Monkeys.
През октомври сме на два суинг фестивала – първо на Swing Society и после организиран от Явор, когото знаем от Линди хоп България.
Засега това е планът и се надяваме да се справим с амбициозната програма, а най-вече да се научим да танцуваме не само Линди хоп, а също Чарлстон, Буги-вуги и блус.
И защо ходим на танци?
Забавно ни е да правим нещо заедно със съпруга ми. Винаги сме обичали такава музика, а решихме, че ако се запишем на танци, поне ще се научим да пляскаме в ритъм. За няколко месеца от абсолютни дръвчета започнахме и да се включваме на дансинга.
Вечерите у нас са ни много забавни. Все повече танцуваме вкъщи. Лесно е, защото сме двойка.
Първите месеци докато гледахме Ютуб видеа с уроци, се смеехме, че май всички Линди хоп инструктори танцуват до камините си и се шегувахме какви сме “дръвчета” – “Е, поне имаме камина, макар и да не можем да танцуваме!”. Вече не само имаме камина, но и успяваме да танцуваме до нея.
А напоследък се опитваме не само с Линди хоп, а и правим основните стъпки на Буги-вуги, търсим разликите с тези от вече познатия ни танц, а най-емоционалното е, че към танцувалните ни умения от ученически и студентски купони на блус сега добавяме и нови знания и умения. Преживяваме същите вълнения като преди години, когато се запознахме като първокурсници.
И защо ходим на танци? Всъщност така ни е още по-забавно заедно, защото добавяме нови моменти в една дълга връзка от почти 30 години и 25-годишен щастлив брак.
Танците са чудесни за семейства с пораснали деца, които отново откриват чара на забавленията само за себе си като двойка.
Разбира се, танците са подходящи за всяка възраст – от ученици до пенсионери.
Забавен релакс с много музика, усетена с движенията на тялото и най-вече позитивни усмивки, които в един момент прерастват в заразителен смях от сърце.