А дали слабите оценки от матурата по български не показват и пренебрежителното отношение на младежите към МОН и българската образователна система?
Разбира се, има ученици, които са си губили 12 години времето и са пропилели много пари на данъкоплатците за обучението им.
Но виждаме как са високи оценките по английски и ниски по български.
Това не е само до неграмотност. Това е отношение.
Отношение към учебните програми на МОН и закостенялата система.
Обучението по английски е далеч по-модерно. Също така има и още един значим фактор. Или учениците го учат в елитните гимназии (успяващи да сe спасят някак от прегръдката на МОН), или са си помогнали с курсове извън училище – т.е. извън системата на МОН.
Българският се учи така, както МОН вижда нещата. Дори и да се ходи на курсове по БЕЛ, там подготвят по формата на изпита на МОН.
А както знаем МОН вижда нещата странно и все още е в стар век. И иска да ни върне в още по-стар век.
Аз съм виждала и обучение по креативно писане на български извън програмите на МОН и знам децата колко са различни там. Всички се научават да пишат.
Така че няма какво да се хвърля вината само върху учениците. Всеки, който се е докоснал до чужда образователна система, вижда колко остаряло е обучението по редица предмети по нашата – усеща се доминацията на МОН, авторитарно налагане всеки миг какво да се учи и как да се учи. Свобода няма. Ни за учители, ни за ученици. Само истински таланти бунтари се справят да скочат извън ограниченията.
А сега с „Добродетели и религии“ съвсем ще натъкмят всичко спрямо тесния светоглед на един образователен министър с мижаво образование и дълголетни служители на МОН, които нищо не са видели извън сивия си живот в това ведомство.
Пълно хабене на енергията на учителите, на времето на учениците и на парите на данъкоплатците.
Tези ниски оценки показват и отношение. Заслужено пренебрежително отношение! И преценка, че за това не си е заслужавало да се положат усилия.
Коментарите в общността на Данибон – четете тук.