Ценни съвети от успешни мениджъри
Колкото един човек е по-високо в йерархията на една фирма, толкова повече нарастват ангажиментите, но и се усеща недостига на време. Информационната мрежа Quora прави допитване до мениджъри и предприемачи как са си организирали времето, така че да им стига и да са по-продуктивни. Ето няколко интересни идеи:
“Никакви срещи в сряда”.
Това заявява Дъстин Московиц, един от съоснователите на Фейсбук, а така също и на Asana. Това правило се прилага и във Фейсбук. Много рядко Московиц го нарушава, а и то е прието като фирмената политика и се спазва и от подчинените му.
“Не си губя времето, докато работя на бюрото”, споделя Gokul Nath Sridhar, основател и CEO на Inu.
Ето и неговите съвети:
1. Проверявайте мейлите си в движение.
2. Дръжте си телефона без звук докато работите, а така също Фейсбук и Скайп да бъдат в режим офлайн.
3. Използвайте услуги като Pocket, т.е. ако искате да видите нещо по-късно, сложете го там и така няма да си губите ценното време, докато работите.
“Частично съм се отказал от Фейсбук.”
Това разказва главният изпълнителен директор на GuessMate.me Роман Григориев. Той е сложил всичките си приятели в списъка “Познати” и така не се разсейва с публикации кой какво е закусвал.
Ценни и интересни съвети от други мениджъри и предприемачи:
Приоритизирайте най-важната задача, която трябва да се свърши.
От решаващо значение е да се поставят целите преди да започнете работа. Ценен съветник в тази насока е книгата Eat That Frog!: 21 Great Ways to Stop Procrastinating and Get More Done in Less Time.
Използвайте AgileZen.com, за да се набележат всички задачи на фирмата.
Това дава макро поглед какво се случва и ви позволява да делегирате задачи, които могат по-добре да бъдат свършени от друг. Също така са много добри Trello.com, Asana.com, kanbanflow.com, които се използват от предприемачи за управление на задачите. Всъщност делегирането на задачи е може би един от най-добрите инструменти за продуктивност.
Ако нещо не можете да свършите, надникнете в тези сайтове и някой може да го свърши вместо вас за по-малко 5 долара/час:
http://fiverr.com/, https://www.elance.com/, https://www.odesk.com/.
Глобализацията е хубаво нещо!
След като използвате изброените продукти за управление и делегиране на задачите, разпишете всичко на бяла дъска – максимум 10-15 задачи.
Използвайте листчета за залепяне, на които да напишете 3-те най-важни задачи, за да си ги припомняте.
Използвайте Rescue Time, за да проследите вашата продуктивност.
Така ще замерите колко е времето, което прекарвате в определени дейности. След това трябва да определите дали тези дейности са продуктивни или не. Ще получавате и седмични имейли с резюмета за вашата производителност. Те ще ви покажат колко време прекарвате във Facebook или YouTube на седмица.
Много добро решение е и използването на Toggl, чрез който се проследява изпълнението на една задача.
Идеята е следната – започвате някоя задача и в същото време стартирате таймера. В това напрегнато ежедневие е направо шокиращо като погледнете в края на деня, че са ви отишли 10 минути за изпращане на един имейл.
А ето и далеч по-лесни решения за продуктивност:
“Когато почувствам умора, задължително си почивам, например, отивам на разходка или правя нещо друго”, споделя предприемач.
Слушане на музика с малко или без текст е друга добра тактика.
“Приблизително на всеки 90-120 минути ума и тялото ни дават сигнали за необходимостта от почивка и за промяна на физическата и умствената дейност”, споделя Иван Староверски, психиатър.
“Пренебрегването на тези сигнали (Ultradian rhythms) може да доведе до умора, стрес и в крайна сметка до физически заболяване. Ако сте били в седнало състояние или сте концентрирали по-дълго от 90-120 минути (в зависимост от ритъма), вие ще започнете да изпитат сигнали да се изправите и че трябва да си вземе почивка.”
А за финал – нещо разсейващо и в по-краен вариант:
Ако искате да прочетете и другите трикове на топ мениджъри и предприемачи за концентриране върху основната работа, по-голяма продуктивност и намаляване на разсейващите елементи, надникнете в допитването на Quora.
източник: http://www.inc.com/, http://www.quora.com/