Бедните често остават бедни, а средната класа не може да стане богата. Защо се получава така? Много хора разчитат само на заплата, която всеки път, когато дойде, почти веднага изчезва с изплащането на различни сметки и покриването на други разходи. Така човек бързо се разочарова – работи здраво, опитва се да спестява, понякога се отказва от дребни удоволствия, за да е сигурен, че има малко пари в банката. И все пак има чувството, че никога няма да надскочи текущото си финансово състояние.
Това не са изолирани случаи. По тази схема са много хора по света. Те се чувстват така, сякаш не могат да се измъкнат от бедността или да преминат от средната класа в редиците на богатите. Въпреки че има много легенди за “self-made” предприемачи, които сами успяват да забогатеят, реалността е, че сякаш понякога обстоятелствата заговорничат срещу вас.
GOBankingRates разговаря с няколко експерти за факторите, които могат да попречат на хората да се придвижат нагоре по финансовата стълбица. Ето няколко от тях.
Стари негативни разкази за парите
Парите могат да бъдат източник на дълбоки негативни емоции за много хора. Независимо дали някой е в бедност или е заседнал в средната класа, той потенциално се бори с културни и семейни негативни разкази за парите, които не могат просто да бъдат коригирани с бързо финансово ограмотяване.
„Много по-трудно е да се измъкнеш от подсъзнателното негативно разбиране за парите, с което си израснал и ти е познато, отколкото просто финансово да се образоваш. Когато някой се опитва да излезе от стереотипите, които знае за парите, често това е съпроводено с много срам и вина“, смята основателят на Money Mindset Hub Алехандра Рохас
Преодоляването на тези травми и стари нагласи често означава изоставяне на познатото, което може да предизвика срам и чувство за вина, а те могат да бъдат трудни за преодоляване. Извършването на тези промени може емоционално да откъсне някого от кръга му от приятели и семейство.
„Когато някой прави този скок, той не само променя връзката си с парите, но и те променят начина, по който той си взаимодейства със семейството и общността си. Всички тези елементи – срам, вина, социални очаквания – действат като бариери, които често не вземаме предвид, когато говорим за финансово образование.“
Проблеми на системата
Когато говорим за богатство и мобилност, важно е да признаем, че не всички започват при равни условия. Не всички са равен достъп до всичко – от образование до възможности за работа, жилища и финансови услуги. Това може да попречи на хората да напредват икономически.
„Тези бариери не са само лични или финансови, но са дълбоко вплетени в самата тъкан на обществото. Това създава значителен недостатък, който се усложнява с времето, затруднявайки изграждането на богатство или дори постигането на основна финансова стабилност.“
Липса на семейно богатство
Част от проблемите, които могат да държат някои хора в бедност или да им попречат да се издигнат в средната класа, включват и това, че те нямат семейно богатство. Казано по-просто, по-лесно е да натрупаш богатство, ако вече имаш семейно такова.
За Скот Дилън, основател на NexaTech Ventures, един от най-пренебрегваните фактори в разликата в богатството е семейното богатство и привилегии.
„Богатството често ражда богатство. Родените в богати семейства имат достъп до мрежи от контакти, капитал и предпазни механизми, които им позволяват да поемат рискове и да правят инвестиции, които другите просто не могат да си позволят.
За разлика от това, хората с по-ниски доходи често са изправени пред финансова нестабилност, ограничаваща способността им да поемат рискове или да инвестират в бъдещето си.“
Стагнация на заплатите и растящи разходи
Дори ако имате достъп до образованието или възможностите, от които се нуждаете, за да започнете достойно финансовото си пътуване, други фактори, които са изцяло извън вашия контрол, могат да ви попречат да стигнете до следващата точка. Дилън посочи глобалната стагнация на растежа на заплатите като основен виновник, а разходите за живот, особено жилищата, продължават да растат.
„Този дисбаланс прави почти невъзможно за мнозина да спестяват или инвестират. Дори хората от средната класа често се борят с нарастващите разходи за грижи за деца, здравеопазване и жилища, което им пречи да натрупат богатство. Това не е личен провал; това е отражение на по-широки икономически тенденции.“
Бариери заради финансовите услуги
Алехандра Рохас е много добре запозната с причините, които могат да ограничат възможностите на хората да постигнат финансовите си цели. Една от най-разпространените, но погрешни идеи е, че всеки има достъп до банкови и финансови услуги. Съществуват реални социални и икономически бариери, които пречат на хората да ползват тези услуги.
„Много хора в бедност може дори да нямат ресурсите или времето да си открият банкова сметка и оттам започват тези пропуснати финансови възможности. Липсата на достъп до прости финансови инструменти може да доведе до липса на образование, което пък държи хората в тази примка. Те не могат да натрупат финансови средства и дори не знаят как да се измъкнат от затрудненото си финансово положение.“
Липса на достъп до капитал
Скот Дилън смята, че достъпът до капитал е друга огромна бариера по отношение на икономическия растеж.
„Без обезпечение много хора не могат да осигурят заеми, за да започнат бизнес или да инвестират – фактори, които са ключови пътища към богатството. Онези, които вече са в неравностойно положение, често се оказват изключени от тези възможности, а така се увековечава цикълът на икономическа неподвижност от една прослойка към друга.“
По тези 6 причини бедният остава беден, а този от средната класа никога няма да стане богат.