- Ванс играе водеща роля в изострянето на напрежението между Вашингтон и Европа
- Повтаря възгледите за Европа, изразени от други съюзници на Тръмп технологични лидери. Най-известен сред тях е Илон Мъск.
- Засега Ванс е най-силният глас в една фракция от вътрешния кръг на Тръмп.
- Американски официални лица, които подкрепят оттеглянето от Европа, включително Ванс, използват Тръмп като оръдие, за да разрушат трансатлантическите мостове с Европа.
- Тръмп също критикува Европа, но все пак европейските официални лица все още вярваха, че могат да работят за някакво споразумение с него..
- Ванс изумява европейците, защото подходът му изглежда е продиктуван от фундаментална омраза на начина, по който функционират европейските демокрации
Вицепрезидентът зае агресивна позиция, предизвиквайки страхове за трансатлантическия алианс.
Европейските лидери се надяваха, че враждебността на вицепрезидента Джей Ди Ванс е политическо шоу за намиране на вътрешна подкрепа. Сега след като Ванс изрази презрение към Европа в частен чат в Signal, официалните лица осъзнават, че си имат работа с американски вицепрезидент, чиято антипатия към Европа изглежда е дълбоко вкоренена, пише Уолстрийт джърнък.
„Просто мразя да спасявам Европа отново“, каза той относно планираните удари на САЩ срещу бунтовниците хути, в разговор, публикуван от списание Atlantic.
Ванс играе водеща роля в изострянето на напрежението между Вашингтон и Европа, изразявайки степен на презрение към континента, която надхвърля малко по-мекия укор на президента Тръмп. Той нападна европейските демокрации в реч в Мюнхен. Веднъж нарече Украйна „държава, за която не ми пука“. В Овалния кабинет той смъмри украинския президент Володимир Зеленски пред Тръмп и международните медии.
Хора, близки до Ванс, казаха, че позицията му произтича от желанието да укрепи Европа с оглед на интересите на САЩ.
„Това, от което се нуждаем от Европа, е Европа, която не се нуждае от Америка“.
Негов близък приятел и неформален съветник обясни:
“Вицепрезидентът има напълно оформен мироглед, който е ясно обмислен. Това са искрени убеждения. Много европейци се ядосват на коментарите му, но не могат да оборят основното съдържание.“
Повечето европейски лидери запазиха мълчание относно презрителните коментари на Ванс, но няколко от тях се изказаха.
Партньорите трябва да проявяват „повече уважение и внимание“, отколкото Ванс, посочи обаче председател на комисията по външни отношения във френското Национално събрание.
“В противен случай администрацията на Тръмп трябва „ясно да изрази, че историческите отношения между Съединените щати и Европа са се развили до степен, че Европа вече не е привилегирован партньор на Съединените щати“.
Докато европейците отдавна са изправени пред подигравки и критики от страна на САЩ заради бюрокрацията, краткото работно време и слабите армии, наред с други въпроси, отровните коментари на Ванс са безпрецедентни от толкова високопоставен служител.
Нарастващата загриженост сред хората в САЩ и Европа, които ценят трансатлантическите отношения, е, че ако възгледите на Ванс намерят подкрепа в политиката на Белия дом, най-дълбоките и ценни международни отношения на Америка ще бъдат изложени на риск от дълбока вреда.
Ванс, прекарал пет години като рисков капиталист, включително работа с технологични предприемачи в района на залива, повтаря възгледите за Европа, изразени от други съюзници на Тръмп технологични лидери. Най-известен сред тях е Илон Мъск, който сега е висш служител в администрацията. Мъск, подобно на Ванс, критикува Европа за наказания за възгледи, които той смята за свобода на словото, и разкритикува отвореността на Европа към мигрантите.
Засега Ванс е най-силният глас в една фракция от вътрешния кръг на Тръмп. Остава неясно колко влияние има върху президента, който има опит в противопоставянето на хората около себе си един срещу друг.
През първия мандат на Тръмп хората около президента работеха за поддържане на спокойствие, каза Габриелиус Ландсбергис, който доскоро беше външен министър на Литва. Сега изглежда, че неговите съветници разпалват нестабилност.
Американски официални лица, които подкрепят оттеглянето от Европа, включително Ванс, “използват Тръмп като оръдие, за да разрушат трансатлантическите мостове”, каза Ландсбергис.
“Ако е идеологически, тогава всички ние просто трябва да се подготвим за един постамерикански свят в Европа.”
Тръмп също не беше нежен към Европа. Той смъмри европейците, че се издържат от американската подкрепа, наложи мита върху европейските продукти и заплаши да изтегли САЩ от Северноатлантическия договор. И все пак европейските официални лица все още вярваха, че могат да работят за някакво споразумение с него..
Ванс изумява европейците, защото подходът му изглежда е продиктуван от фундаментална омраза на начина, по който функционират европейските демокрации. Неговата публична враждебност е още по-объркваща, защото много европейски официални лица са го намирали преди за приятелски настроен, подкрепящ и позитивен в лични разговори. Един висш европейски служител, който се срещна с него за първи път преди няколко години, споделя, че човек може да приеме да не се съгласи с Ванс относно Украйна и други въпроси, но все пак да води полезен разговор.
Европейците за първи път схванаха враждебността на Ванс по време на реч на Мюнхенската конференция по сигурността, в която той нападна континента, че е изоставил западните ценности.
“Можеше да се почувства омразата, излъчваща се от него”, каза Алина Полякова, президент на Центъра за анализ на европейската политика, мозъчен тръст във Вашингтон.
Полякова, която е била в залата по време на обръщението на Ванс, смята, че подходът му е много по-опасен за Европа от този на Тръмп, който обикновено гледа на политиката като на договорни преговори, с малко емоции.
“Ванс е емоционален относно омразата си към Европа. Трудно е да се пробие през това”, каза Полякова.