САЩ се нуждаят от Япония и Нидерландия в кампанията си срещу китайската индустрия за чипове, пише Файненшъл таймс. Администрацията на Байдън наложи от 7 октомври 2022 г. строг едностранен контрол върху износа на инструменти за производство на чипове в Китай, но се нуждаят от своите съюзници Япония и Нидерландия, за да успее.
Вашингтон се опитва да постигне тристранна сделка със своите съюзници повече от година. Това е част от американската стратегия да направи много по-трудно за Китай да разработва модерни полупроводници, необходими за военни цели.
Редица експерти остават изненадани, че САЩ засилиха едностранно контрола от 7 октомври преди да постигнат тристранно споразумение с Токио и Хага. Съюз с Япония и Нидерландия ще засили американските усилия за забавяне на китайската индустрия за чипове.
Пазарът на инструменти за производство на чипове е доминиран от три американски фирми – Applied Materials, Lam и KLA, една японскя – Tokyo Electron, и една холандска – ASML. Това, че Америка тръгна сама срещу Китай, показва колко е решена на тази битка.
Трите страни – САЩ, Япония и Нидерландия, все още не са постигнали споразумение, отчасти защото Япония и особено Нидерландия искат да се уверят, че техните компании не са в неравностойно положение.
Запитан дали Америка е дала краен срок на съюзниците си за сделка, преди да предприеме едностранно действие, Алън Естевес, заместник-министър на търговията за индустрията и сигурността на САЩ, заявява пред FT:
„Ние не влизаме в тези дискусии по принудителен начин. Те са наши съюзници. Ще кажа, че харесвам саке и харесвам холандска бира.
Министърът на търговията на САЩ Джина Раймондо по-късно допълва, че Нидерландия и Япония ще „последват примера ни“, но това може да отнеме до девет месеца.
Американска делегация ще посети Нидерландия този месец, за да настоява за споразумение.
Японският министър на търговията Ясутоши Нишимура наскоро заяви, че Токио разговаря със САЩ за това как да „отговори по подходящ начин“.
Мартин Расер, експерт по технологии и национална сигурност в CNAS, споделя, че е „настроен” за сделка.
„Япония и Нидерландия имат едни и същи стратегически интереси и е в техен дългосрочен интерес да се координират с Вашингтон, за да се справят с предизвикателството – Китай и въпросните конкретни военни заплахи.“
Екипът на Байдън успя да убеди преди това нервните си европейски и азиатски съюзници да заемат по-твърда позиция спрямо Китай. Но остава неясно дали Токио и Хага, или други съюзници, ще са готови да стигнат толкова далеч, колкото официалните лица на САЩ предполагат, че е възможно.