- Европа и Украйна осъзнават колко малко се интересува САЩ от тях, а същевременно новият американски президент се съюзява с най-големия им враг.
Същността на войната е, че тя принуждава хората да изберат страна. И Доналд Тръмп застава на страната на Владимир Путин, пише Политико в свой анализ.
Седем дни президентски намеси в руско-украинския конфликт превърнаха в реалност кошмарите на украинците и на много от техните съюзници, преобръщайки трансатлантическите отношения, които са в основата на европейската сигурност от 1945 г. насам.
Европейските политици започват да осъзнават колко дълбоко се е променил техният свят: сега те трябва да се справят с Америка, която в най-добрия случай е скептична, а в най-лошия – враждебна към стария свят, който те представляват.
Ако е имало някакви съмнения относно степента на готовността на Тръмп да си създава врагове в Европа, той ги разсея на 18 февруари 2025 г. вечерта, когато обвини Украйна, че е “започнала” войната с Русия. Това явно пренебрегване на факта за непровокираната инвазия на Путин преди три години шокира дори най-лоялните приятели на Америка в региона.
“Господи!”, каза в частен разговор един британски правителствен служител в отговор на изблика на президента.
“Сега имаме съюз между руски президент, който иска да унищожи Европа, и американски президент, който също иска да унищожи Европа”, отбеляза друг европейски дипломат през последните дни, отказвайки да бъде идентифициран при обсъждането на чувствителни въпроси.
“Трансатлантическият съюз е приключил.”
След почти три години твърда подкрепа за съпротивата на Украйна по време на президентството на Джо Байдън, новият човек в Белия дом повтаря линията на Путин. В нова тирада на 19 февруари 2025 г. той нарече украинския президент Володимир Зеленски “диктатор” за това, че не е насрочил избори, и призна, че не го интересува особено изходът от войната.
“Тази война е много по-важна за Европа, отколкото за нас”, написа Тръмп в социалните медии. “Имаме голям, красив океан, който ни разделя.”
Тези думи са опустошителни за европейците, но са в съответствие с враждебността, която Тръмп е показвал към континента след завръщането си в офиса.
През първия си месец на завръщането си, Тръмп и екипът му обявиха мита, многократно атакуваха ЕС като институция, продадоха Украйна преди мирните преговори дори да са започнали, сложиха край на историческите американски ангажименти към европейската сигурност и приветстваха Путин обратно в международната общност.
Във вътрешни дискусии в Брюксел някои дипломати директно повдигат темата, която някога е била немислима: че американското ръководство намира общ език с Русия в стремежа си да унищожи ЕС.
“Дразнители”
По време на първия кръг от разговори между американски и руски делегации в Саудитска Арабия, двете страни обсъдиха “дразнителите” в отношенията си, които включват санкции, наложени на Москва в отговор на незаконната война.
Те говориха за възможности за бъдещо енергийно сътрудничество и инвестиции — в момент, когато ЕС одобри нов кръг от санкции срещу Русия.
Новата реалност се разкрива пред Брюксел: САЩ просто не са на наша страна.
Проевропейските политически партии в Европейския парламент излязоха със съвместно изявление, признавайки мащаба на кризата, пред която са изправени.
Лидерите на центристката Европейска народна партия, социалистите и демократите, либералната “Обнови Европа” и Зелените заявиха:
“Европа вече не може да разчита напълно на Съединените щати да защитават нашите споделени ценности и интереси.”
Европейските страни трябва сега спешно да действат, за да осигурят собствената си отбрана, с повече разходи за военни цели и повече подкрепа за Украйна, пише в изявлението.
“Сигурността на Украйна е сигурност на Европа. Европейският съюз и неговите държави-членки нямат друг избор, освен да предприемат незабавни действия, заедно с НАТО и съмишленици извън ЕС, за да инвестират в по-ефективна и интегрирана европейска архитектура за сигурност и отбрана.”
Не всички са готови да приемат променената реалност. На други места, особено сред партиите, чиято политика е по-близка до тази на Тръмп, като тази на италианския премиер Джорджа Мелони, имаше несъгласие.
Говорител на групата на Европейските консерватори и реформисти, която включва партията “Братя на Италия” на Мелони, обясни защо не е подписала съвместното изявление:
“Не бяхме напълно удовлетворени от формулировката на оценката на Съединените щати в текста… Сега е време за спокоен, премерен диалог и фокус върху прагматични решения.”
Във Великобритания бившият премиер Борис Джонсън, който е в редовен контакт с Тръмп, настоя, че Европа реагира.
“Изявленията на Тръмп не са предназначени да бъдат исторически точни, а да шокират европейците в действие”, каза той.
Висш полски служител също твърди, че Тръмп не иска да напусне НАТО или да раздели Европа.
“Той иска Европа да поеме повече отговорност за своята сигурност, за да укрепи НАТО”, каза служителят.
Кой не говори?
Но дори ако много от коментарите на Тръмп са просто позициониране за преговори, какво точно се договаря? В чия полза? И коя страна изпитва най-голям натиск в резултат на това? В момента Украйна и Европа дори не са в преговорната зала и изпитват напрежение, докато руските медии ликуват.
Като знак за това колко зле са увредени отношенията между САЩ и ЕС, ръководителят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен не е успяла дори да проведе разговор с Тръмп през първия му месец на завръщането му. Тя се срещна с вицепрезидента Джей Ди Ванс в Париж, но той не я предупреди, че Тръмп ще организира разговори с Путин на следващия ден.
В Киев Зеленски първоначално се опита да се обърне към търговските инстинкти на Тръмп като строителен предприемач, предлагайки дял от ценните минерали на Украйна, като литий, в замяна на продължаваща военна подкрепа. Изглежда, че това се е обърнало срещу него, като Тръмп сега изисква достъп до минералите като обратно плащане за помощта, която САЩ вече са предоставили.
Оттогава директната атака на Тръмп към украинския президент само се е увеличило. Тръмп настоява за бързи избори за отстраняване на Зеленски. Това е ход, от който много европейци се страхуват, че би могъл да подкопае перспективите за стабилна демокрация в Украйна и да е в полза на Русия.
Британските законодатели остават оптимисти, че така нареченото специално отношение между Великобритания и САЩ ще продължи. Премиерът Кийр Стармър се отправя към Вашингтон следващата седмица, за да се срещне с президента.
Правителствените служители в Лондон също се опитаха да третират Тръмп като “транзакционен” политик и се надяваха, че той няма да иска лоша сделка за Украйна, в която да изглежда, че е загубил от Русия.
Истината е, че идеята на Тръмп за лоша сделка може да бъде много различна от тази на Европа, ако той преговаря от името на своята версия на Америка — а не в интерес на украинската и европейската сигурност.
Джеймс Никси, директор по Русия и Евразия в мозъчния тръст Chatham House в Лондон, каза, че Тръмп и екипът му не изглежда да преговарят с Путин от “опозиционна” позиция.
“Реалността е, че настоящата група републиканци разглежда Русия и украинците като нещо равностойно. Има начин да се справим с Русия, който не е военен или агресивен, и това е да дадем на Русия всичко, което иска. И може би те са напълно готови да направят това.”
Ако, както все повече се опасяват европейските служители, трансатлантическият съюз е фатално ранен, колко лошо може да стане?
Путин има амбиции да отиде далеч отвъд Украйна и да разшири териториалния контрол на Русия върху част от Източна Европа, включително балтийските страни, които преди са били част от Съветския съюз, каза Никси.
Що се отнася до отношенията на САЩ с Европа, Тръмп вече е изразил идеята за потенциално използване на военна сила за придобиване на контрол над Гренландия, богата на минерали датска територия, стратегически разположена в Арктика. Тази абсурдна идея повдига перспективата за възможен въоръжен конфликт между двама основатели на НАТО.
Вторият мандат на Тръмп е едва на един месец. В речта си при встъпването в длъжност на 20 януари той заяви, че Съединените щати ще бъдат “растяща нация”, която “отново разширява територията си”.
“Нищо няма да застане на пътя ни, защото сме американци”, каза Тръмп. “Бъдещето е наше и нашата златна ера току-що е започнала.”