- От Холивуд до Upper East Side* на Ню Йорк интелектуалците на Америка са потресени от завръщането на Тръмп — човека от Куинс*, който предпочита компанията на MMA бойците и поддръжници на мъжките движения пред либералните светила.
- Действията на Тръмп срещу частни университети от Бръшляновата лига и други привилегировани среди вероятно ще бъдат добре приети сред неговите избиратели, особено сред белите мъже от работническата класа, които не се доверяват на елита от крайбрежията.
- Тръмп е подкрепен от 56% от гласоподавателите без висше образование.
Има хора от селските райони, които просто не ценят това, което университетското образование може да предложи и искат да разрушат цялата система.
- При второто си управление Тръмп вместо да намали антиелитистката си риторика, той я превръща в реална политика.
Между усилията си да сложи край на войната в Украйна, конфликтите с съдии и преработването на федералното управление, Доналд Тръмп тази седмица посети Центъра за сценични изкуства „Джон Ф. Кенеди“ във Вашингтон — първото му посещение, откакто се назначи за негов председател, пише в свой анализ Файненшъл таймс.
Тръмп обеща да освободи едно от водещите арт пространства в САЩ от „будни“ влияния, „драг шоута“ и „друга антиамериканска пропаганда“, като въведе „Златна епоха в изкуствата и културата“.
„Трябва да оправим това“, заяви той пред репортери на борда на Air Force One в неделя.
Тази мисия е част от многостранна атака срещу някои от елитните институции на Америка — офанзива, чийто мащаб и интензивност шокира либералната общност в страната.
От Холивуд до Upper East Side* на Ню Йорк интелектуалците на Америка са потресени от завръщането на Тръмп — човека от Куинс*, който предпочита компанията на MMA бойците и поддръжници на мъжките движения пред либералните светила.
През последните седмици неговата администрация се насочи към Колумбийския университет, разглоби USAID и закри Voice of America в кампания, която според мнозина е целенасочена атака срещу бастионите на либералното мнение.
„Това, което хората около Тръмп осъзнаха, е, че завладяването на държавата не е достатъчно“, каза историкът Джон Ганц, автор на Когато часовникът се счупи: Мошеници, конспиративни теории и как Америка се разпадна през началото на 90-те години.
„Те трябва също така да упражняват натиск върху другите защитни позиции на либерализма, където е истинската му сила — медиите и академичните среди.“
Още от времето на Андрю Джаксън през 1830-те години кандидатите за президент се опитват да бъдат избрани чрез критика към всесилните елити. Често те смекчават популистката реторика след встъпването си в длъжност.
Самият Тръмп критикуваше Хилари Клинтън за връзките ѝ с вашингтонския елит преди изборите през 2016 г., но след победата си назначи редица вътрешни хора от Beltway (политическият и социален свят на Вашингтон, разглеждан особено като изолиран и изключителен) в кабинета си.
Този път обаче вместо да намали антиелитистката си риторика, той я превръща в реална политика.
Действията на Тръмп срещу частни университети от Бръшляновата лига и други привилегировани среди вероятно ще бъдат добре приети сред неговите избиратели, особено сред белите мъже от работническата класа, които не се доверяват на елита от крайбрежията.
Според данни от екзит полове през ноември Тръмп е подкрепен от 56% от гласоподавателите без висше образование.
Майк Тадеус, професор по математика в Колумбийския университет и заместник-председател на група за защита на интересите на преподавателите, заяви, че антиелитизмът на Тръмп ще резонира сред различни групи по различни причини.
„Има хора от селските райони, които… просто не ценят това, което университетското образование може да предложи и искат да разрушат цялата система.“
„А има и хора, които са получили елитно образование, разбират ползите му и биха искали да инсталират консервативни преподаватели в широк спектър от дисциплини в места като Колумбийския университет.“
Колумбийският университет усети пълната сила на антиелитната атака на Тръмп. На 7 март неговата администрация анулира около 400 млн. долара федерални грантове и договори с университета заради това, което определи като бездействие спрямо тормоза над еврейски студенти.
„Това изпраща послание към институциите — спазвайте правилата или ще има последствия“, каза Тайлър Кауърд, главен съветник по правителствени въпроси във фондацията за индивидуални права и изразяване.
Но Колумбийският университет не е единственият засегнат. По-рано този месец Министерството на образованието предупреди 60 университета и колежи за „възможни принудителни действия“, ако не спазват федералния закон за гражданските права, който защитава студентите от дискриминация въз основа на раса или националност, включително антисемитизъм.
„Това ще доведе в институциите или до цензура върху студентските изказвания, или до риск от загуба на достъп до федерално финансиране“, каза Кауърд.
Администрацията също така обяви, че ще спре около 175 млн. долара федерално финансиране за Университета на Пенсилвания заради политики, които позволяват трансджендър жени да участват в женски спортове.
Републиканците в Конгреса също предложиха законопроекти за облагане с милиарди долари данъци върху фондовете на водещите частни университети в САЩ.
Иронията е, че самият Тръмп, който се предполага че е милиардер, както и съюзници като вицепрезидента Джей Ди Ванс са учили в университети от Бръшляновата лига. Но това не ги спира да атакуват някои от най-известните колежи в страната.
Ванс заявява през 2021 г., че „университетите са врагът“. Осъждайки критическата расова теория, екологичната справедливост, феминизма и други либерални принципи, той казва, че университетите се интересуват „повече от фалшиви културни войни, идентичностна политика и разнообразие, равенство, отколкото от собственото си общество“.
Голяма част от последните репресии изглежда са заимствани от стратегията на Кристофър Руфо, консервативен активист и яростен противник на инициативите за разнообразие, равноправие и включване (DEI), който често критикува това, което нарича „идеологическо завладяване“ на американските университети от левицата. В интервю за скорошен подкаст, воден от консервативния колумнист на New York Times Рос Даутат, Руфо, който е топло приет от екипа на Тръмп, заяви, че целта му е да промени начина, по който федералното правителство финансира университетите „по начин, който ги поставя в екзистенциален ужас“.
Неговата реторика се повтаря и от Чарли Кърк, консервативен инфлуенсър и самият той отпаднал от колеж.
„Много от тези училища — те не преследват това, което е добро, истинско и красиво“, каза той на губернатора на Калифорния Гавин Нюсъм в новия си подкаст. „Това се е превърнало в Олимпиада на потисничеството и въоръжен семинар за оплаквания, където хората седят в кръг и се опитват да разберат кой е най-обиден този ден.“
Тадеус отбеляза, че университетите са лесна цел. Екипът на Тръмп „осъзнава, че подкрепата за тези институции е станала много, много ерозирана и че хората няма да ги защитят, когато бъдат атакувани“. Според анкети на Gallup през 2015 г., 56% от републиканските избиратели са имали голямо или значително доверие във висшето образование. До 2023 г. този процент е спаднал до едва 20%.
Експерти твърдят, че атаките срещу елитните институции са драматични — но далеч не нови.
„Опитите да се подкопае авторитетът на академията, пресата и съдилищата са в основата на консервативната революция в САЩ още от началото на 70-те години“, казва Джил Лепор, историк от Харвард.
Тя отбелязва, че десницата е постигнала успех в изграждането на алтернативни медии — започвайки с радиото през 80-те години и Fox News през 90-те — както и в увеличаването на влиянието си върху федералната съдебна система след първия президентски мандат на Роналд Рейгън през 1981 г.
Въпреки това тя подчертава, че десницата е по-малко успешна в интегрирането на десни идеи в академичните институции.
„Именно там администрацията на Тръмп проявява най-голямо желание за разрушителност — съвсем целенасочено и с голяма ярост.“
Тръмп също насочи усилията си към съдебната система, описвайки федерален съдия, който се опита да блокира депортирането на предполагаеми венецуелски членове на банди като „радикален левичар фанатик“ и призовавайки за импийчмънт срещу него. Тези коментари донесоха на Тръмп упрек от главния съдия Джон Робъртс.
Либералните медии обаче остават любимата мишена на Тръмп. Президентът използва съдебни дела и заплахи за регулаторни действия срещу критични новинарски организации с цел да засегне техните финанси. През декември ABC News плати 16 милиона долара за уреждане на дело за клевета, заведено от Тръмп срещу мрежата. Той също така съди CBS за интервю с бившия вицепрезидент Камала Харис миналата година, което според него е било подвеждащо редактирано.
„Екипът на Тръмп се опитва да подкопае доверието към пресата, като същевременно оказва натиск върху корпоративната им собственост с цел принуждаване медиите да се съобразят“, казва Мат Гертц, ръководител на Media Matters for America.
През последните дни Тръмп засили нападките си срещу медиите. В реч в Министерството на правосъдието той нарече кабелните новинарски канали CNN и MSNBC „политически оръжия на Демократическата партия“.
„Според мен те са истински корумпирани и незаконни“, заяви той.
Промени настъпват и в Центъра Кенеди. След поредица от отменени представления като протест срещу промяната в управлението — сред тях изпълнители като Иса Рей и екипът зад мюзикъла Hamilton — Рик Гренел, лоялист към Тръмп и назначен временно изпълняващ длъжността изпълнителен директор след повторното му връщане в Белия дом, критикува „лудото съдържание“ през последните години и обяви голяма традиционна продукция за декември.
„Правим голямо празненство за раждането на Христос“, каза той миналия месец пред Конференцията за консервативни политически действия (CPAC). „Колко странно е да мислим, че ще празнуваме Христос по Коледа?“.
* Как елитът от престижния Манхатън гледа на Тръмп – човека от по-работническия Куинс?
За елита от Upper East Side в Манхатън в Ню Йорк, район еталон на елегантност, престиж и стил на живот на високата класа, да си от от Куинс – както е Тръмп, не е толкова престижно.
Upper East Side е дом на много богати и влиятелни личности, със силно присъствие на културните институции.
Куинс е по-разнообразен район със смесица от квартали на средната класа и работническата класа.