- Русия настоява за условия за прекратяване на войната, които означават край на демократична Украйна, а след телефонния разговор с Тръмп започва нападение срещу Киев
„План А е: Да спрем стрелбата“, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио в неделя, като подчерта основната цел на американската администрация – бързо постигане на примирие, преди да се премине към по-широки преговори за окончателно уреждане на войната на Русия срещу Украйна, пише в свой анализ Политико.
Но явно това не е в плановете на руския президент Владимир Путин, който отказа да се съгласи на пълно 30-дневно примирие по време на 90-минутния си телефонен разговор с президента на САЩ Доналд Тръмп.
Малко след разговора Русия започва атака с дронове над Киев и други украински градове.
Предлагайки минимално дипломатическо отстъпление, руският лидер заявява, че ще се въздържа от удари по енергийната инфраструктура на Украйна за 30 дни – отстъпка, която обслужва собствените му интереси, тъй като това ще спасти руска енергийна система от удари от страна на украинците, които наскоро увеличиха обсега на мощните си крилати ракети „Нептун“ от 200 км до 1000 км.
Като цяло, Тръмп и неговият разнообразен екип от специални пратеници, членове на семейството и приятели изглеждат по-склонни да се сближат с Русия по широки геополитически въпроси, отколкото да упражнят сериозен натиск върху нея за Украйна.
Кремълският отчет за разговора акцентира върху идеята за широко рестартиране на отношенията между Вашингтон и Москва – по теми като икономическо сътрудничество и хокей – и съдържа малко конкретика относно значимо мирно споразумение за украинците.
В знак, че реален пробив е малко вероятен, Русия твърдо се придържа към максималистките си искания за прекратяване на военната помощ и разузнавателната подкрепа за Киев, като настоява за решаване на „първопричините“ за войната – термин на Кремъл за унищожаване на демокрацията в Украйна и осуетяване на политическата й насока към НАТО и ЕС.
Съгласие с Володя
Екипът на Тръмп показва готовност да се съгласи с Путин, докато той умишлено смесва етапите на преговорите за Украйна, променяйки последователността им или за да гарантира окончателното уреждане в полза на Русия, или за да избегне пълно примирие.
Руският лидер и неговите висши помощници ясно очертават червените линии за мирно споразумение през последните седмици – условия, които биха разрушили държавата Украйна. Те искат гаранции, че Украйна никога няма да се присъедини към НАТО; че ще остане геополитически неутрална и неспособна да командва собствената си съдба с тежки ограничения върху въоръжението. Москва също така настоява Крим и четирите източни области, които претендира като част от Руската федерация, да бъдат международно признати като такива. Освен това те категорично изключват разполагането на европейски войски за наблюдение на евентуално мирно споразумение.
Накратко, Русия категорично отказва гаранциите за сигурност, които Украйна желае, за да се защити срещу неизбежни бъдещи атаки от Путин.
Вместо да изчака официални мирни преговори, Кремъл се опитва да наложи съгласие относно червените си линии още сега, държейки предложението за примирие като заложник без формално отхвърляне – ход, който би рискувал гнева на Тръмп. Тръмп обещава повече санкции срещу Москва, ако Путин не се ангажира с мирно споразумение, но засега позволява руският президент да избегне натиска и да диктува темпото.
Познат сценарий
Наблюдавайки развитието на ситуацията, някои коментатори твърдят, че Путин протака и не може да вземе решение.
Но може също така да се каже, че той просто използва познат сценарий. Както правеше с американските преговарящи относно Сирия, той принуждава своите събеседници да навлязат по-дълбоко в лабиринт от условия и „първопричини“, опитвайки се или да постигне основните си цели, или да доведе всичко до безкрайни преговори.
Според Кремъл преговорите са продължение на войната – просто чрез други средства.
С обръщането на процеса на преговори Путин получава помощ от екипа на Тръмп.
Тръмп и неговият специален пратеник Стивън Уиткоф вече обсъждат условията за уреждане в опит да постигнат сделка за примирие, докато Тръмп и Путин говорят за „земя“, „електроцентрали“ и „разделяне на определени активи“ преди каквито и да било „официални“ мирни преговори.
Преди да разговаря с Путин тази седмица, Тръмп се похвали в своята социална мрежа Truth Social, че „много елементи от окончателното споразумение вече са договорени“.
Това обаче беше новина за Украйна. Съгласието на Тръмп с условията на Путин относно територии и украински активи поставя Киев в ситуация, в която трябва или да приеме това, което двамата лидери са договорили насаме, или да отхвърли предварително подготвената сделка.
Ако Украйна възрази срещу представянето ѝ на fait accompli (свършен факт), Путин може просто да обвини Киев за провала на преговорите, което ще подкрепи предразположението на Тръмп да представя украинския президент Володимир Зеленски като злодей.
Екипът на Тръмп вече ясно е демонстрирал своето презрение към Зеленски. Това стана очевидно по време на напрегнатия сблъсък в Овалния кабинет през февруари. Освен това, подобно отношение бе показано и зад кулисите чрез тайни разговори между членове на обкръжението на Тръмп и вътрешнополитическите съперници на Зеленски в Украйна.
Тези разговори бяха част от американски опит за събиране на подкрепа за провеждане на предсрочни избори — които според тях Зеленски би загубил, въпреки че настоящите социологически проучвания сочат обратното. Според трима украински депутати и един републикански експерт по външна политика, всички пожелали анонимност, за да говорят открито, тези задкулисни действия включват сина на Тръмп Доналд Тръмп-младши, неговия зет Джаред Къшнър, противоречивия консервативен водещ Тъкър Карлсън и Уиткоф — последният от които е единственият с официална роля.
„Те виждат Зеленски като пречка“, казва републиканският експерт по външна политика. „Как можеш да подкопаеш Зеленски и да го направиш по-сговорчив? Ами ангажираш неговите политически противници и му показваш, че Съединените щати имат други украински партньори и други опции.“
„Но мисля, че голяма част от света на Тръмп, или поне част от него, е заблудена в мисленето си, че могат да посочат някого в Украйна като свой партньор и той да успее политически в краткосрочен или средносрочен план, когато и да се проведат изборите“, добавя той. „Това показва голямо неразбиране за Украйна.“
Същевременно може би има известна заблуда относно намеренията на Путин, който се опитва да диктува основните условия на окончателната сделка още преди оръжията да замлъкнат — условия, които ако бъдат приети в голяма степен, биха постигнали основната му военна цел: подчиняването на Украйна и задържането ѝ под контрола на Москва.
„Изглежда Путин е постигнал частичен успех в използването на предложението за прекратяване на огъня като заложник в усилията си да изтръгне предварителни отстъпки от президента на САЩ Доналд Тръмп в преговорите за прекратяване на войната“, отбелязва Институтът за изследване на войната.
„Путин се опитва да промени последователността на преговорите, за да принуди Тръмп към предварителни отстъпки по въпроси, които не са част от временното примирие между САЩ и Украйна, но са част от военните цели на Русия“, предупреждава аналитичният център.