Президентът Доналд Тръмп, който се гордее с уменията си за водене на преговори, е на ръба да сключи сделка, която ще даде на САЩ преференциален достъп до обширните запаси от суровини на Украйна, пише в свой анализ Политико.
Но Тръмп може в крайна сметка да получи по-малко, отколкото е очаквал. Оценките за предполагаемите минерални богатства на Украйна се основават на остарели проучвания от съветската епоха, които не са взели предвид жизнеспособността или разходите за разработването им.
На хартия САЩ ще спечелят от сделката.
Според министерството на природните ресурси и околната среда на Украйна, в недрата на страната има около 5 процента от „критичните“ суровини в света – включително графит, литий, титан, берилий и уран.
Ресурсите са от съществено значение за производството на батерии, радарни системи и броня – ключови за отбранителната и технологичната индустрия – и биха допринесли до известна степен за намаляване на зависимостта на Америка от китайските минерали .
На практика степента на минералното наследство на Украйна все още е до голяма степен загадка.
Въпреки че страната съобщава за повече от 20 000 изследвани минерални находища и обекти, само около 8000 от тях са оценени като жизнеспособни. От тях по-малко от половината са били експлоатирани преди пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна преди три години.
Оценките на стойността на тези находища до голяма степен се основават на проучвания от съветската епоха, извършени предимно между 60-те и 80-те години на миналия век. Информацията, често непълна, е разпръсната из цялата страна и все още се дигитализира. Голяма част от архива е запечатан, откакто президентът Володимир Зеленски наложи военно положение в началото на войната.
Дори ако по-нататъшното проучване потвърди съществуването на ценни минерални находища, извличането им ще отнеме много време – и много пари.
Украинската геоложка служба оценява цената на експлоатацията на 10-те най-големи известни минни обекта в Украйна на 15 милиарда долара — включващи изграждането на мини, кариери и около 20 нови преработвателни съоръжения.
Една от тези перспективи е Новополтавското находище — „един от най-големите“ редкоземни обекти в света. Развитието му ще изисква инвестиции, оценени на 300 милиона долара. Отделен доклад характеризира мястото като „сравнително трудно“ поради рисковете от наводнения и свлачища.
Новополтавското находище, открито за първи път през 1970 г., е проучвано през 80-те години на миналия век, но от 1991 г. там не е извършвана развойна дейност. Това е едно от шестте известни находища в Украйна на редкоземни елементи – група от 17 минерала, използвани за производството на ракети, лазери, компютри, телевизори, смартфони и вятърни турбини.
Въпреки че редкоземните елементи всъщност не са толкова редки, те са много скъпи за извличане и обработка, тъй като се смесват с други минерали в различни концентрации.
Според Центъра за стратегически и международни изследвания Китай, който обработва почти 90 процента от редкоземните елементи в световен мащаб, държи „почти монопол“ върху тази стъпка във веригата на доставки. Повечето големи производители на редки земни елементи, включително САЩ, нямат местно ноу-хау или инфраструктура, необходима за рафиниране на минералите, което ги принуждава да разчитат на Пекин.
Разработването на инфраструктура за това в Украйна би отнело години, дори и с американски инвестиции, и вероятно би било по-малко ефективно от транспортирането на минералите в Китай за преработка.
Добавете към тази инвестиция милиардите долари, необходими за почистване на земята от мини и експлозиви – което може да отнеме повече от десетилетие – и за възстановяване на основна инфраструктура за поддържане на минния сектор, от пътища до електроцентрали.
В последната си оценка украинското правителство, Световната банка и Европейската комисия оценяват разходите за възстановяването на Украйна на 524 милиарда долара през следващите 10 години – приблизително сумата, която Тръмп поиска като компенсация за подкрепата на Вашингтон за Киев в съпротивата на агресивната война на Москва. Реалното ниво на помощ от САЩ от началото на войната е по-близо до 120 милиарда долара.
Поради техническите предизвикателства и свързаните с това разходи, „находищата на редкоземни елементи в Украйна може да не са рентабилни за извличане“, заключава S&P Global, компания за пазарно проучване.
Има още една пречка, която стои между Тръмп и минералните богатства на Украйна: няколко обещаващи находища се намират в територии под руска окупация.
Две от най-големите известни редкоземни находища — Азовското и Мазуривското находища — се намират в контролираната от Русия Донецка област. А площадката на Новополтавското е в Запорожие, което е под руска заплаха.
Някои обещаващи литиеви находища — Шевченковското поле в Донецка област и Крута Балка в Запорожска област — също са на предната линия.
Украинският вицепремиер Юлия Свириденко, главен преговарящ по споразумението за минералите, каза, че Русия е окупирала критични минерални и газови запаси на страната на стойност 350 милиарда долара. Други оценки определят стойността на изгубените ресурси в трилиони долари.
Тръмп може да избере да засили подкрепата за Украйна и да й помогне да си върне окупираните земи – или да приеме предложението на Владимир Путин да закупи минерали от Русия, включително тези, добивани в окупирани украински територии.
За президента на САЩ това може да се окаже сделката на века – или може да го остави с куп губещи мини, в които нито една американска компания никога няма да иска да инвестира.