- Американският президент презизра ЕС. Смята, че създаден, “за да прецака Съединените щати”. Говори за него като “много гадния” ЕС, а Белгия – “скапана” държава
- Не успя с търговска война, но сега ще опита с масивната криза в сигурността на Европа
- Тръмп ще маргинализира ЕС и ще играе на разделяй и владей с националните лидери.
- Анти-ЕС натискът на администрацията на Тръмп сега съответства на дългогодишната враждебност на Кремъл към блока
- Тръмп разклаща блока не само като се сближава с Кремъл,, но и като се намесва директно в националната политика и подкрепя възхода на крайнодесни партии.
- В тази нова ера на силова политика, лидери на ЕС с контрол върху пари и твърда политика ще се справят много по-добре от други, чиято роля е по-малко ясно дефинирана.
- Фон дер Лайен, чиято Комисия командва огромния бюджет на ЕС и контролира търговията, както и антитръстовата политика, вероятно ще привлече вниманието на Тръмп, независимо дали му харесва или не.
- Щом и Тръмп, и Путин се борят за разрушаването на ЕС, значи си струва да се борим за блока
АНАЛИЗ
Доналд Тръмп се опита и не успя да намери слабо място в бронята на ЕС чрез търговска война по време на първия си мандат.
Но сега той е открил по-уязвимо място: Масивната криза в сигурността, която е създал чрез оттеглянето на подкрепата на САЩ за Украйна, разкрива потенциално смъртоносни пукнатини в 27-те страни членки, пише в свой анализ Политико.
Нищо не би могло да го зарадва повече.
Американският президент отдавна кипи от неприкрито презрение към ЕС, който той описва – неточно – като създаден, “за да прецака Съединените щати”. За Тръмп, ЕС е наред с другите му наднационални bêtes noires като Световната търговска организация и Световната здравна организация, които трябва да бъдат смъмрени за това, че ограбват Америка.
Само в първите няколко трескави седмици на втория си мандат, неговата администрация показа, че ще се отнася пренебрежително към Брюксел. Комисарят по търговията на ЕС посети Вашингтон, само за да види как Тръмп засилва плановете си за мита. Комисарят по външна политика на ЕС беше брутално пренебрегнат от държавния секретар Марко Рубио. А евродепутатите трябваше да се приберат у дома с отрезвяващото послание, че Америка ще приеме техните технологични правила като европейска “цензура”.
Посланието е ясно: Тръмп ще маргинализира ЕС и ще играе на разделяй и владей с националните лидери. Това не беше възможно в търговската война от първия му мандат, когато Европа се обедини, за да му отвърне на удара. А сега разделенията относно войната в Украйна поставят екзистенциални въпроси пред единството на блока.
Анти-ЕС натискът на администрацията на Тръмп сега съответства на дългогодишната враждебност на Кремъл към блока и предизвиква криза в институциите в Брюксел. ЕС като блок се бори да докаже своята значимост, докато национални лидери като френския президент Еманюел Макрон и британския премиер Кийр Стармър излизат на преден план, за да поемат контрола върху европейския отговор на Тръмп.
Европейският съвет, където 27-те национални лидери трябва да вземат големи външнополитически решения с консенсус, е агонизиращ, твърде разделен и недостатъчно пъргав, за да отговори на мащаба на бурята, която Тръмп вдига над Украйна.
Всъщност, дипломати от ЕС вече омаловажават очакванията за големи пробиви на извънредната среща на върха на Съвета в Брюксел тази седмица поради противопоставянето на Унгария на по-нататъшна помощ за Украйна. Вместо това, Стармър и Макрон трябва да работят извън рамките на ЕС в ad hoc дипломатически формати, като канят страни като Турция и Канада, и демонстративно не канят проруските лидери от ЕС.
Кризата “премества центъра на тежестта на Европа обратно към националните столици”, казва Муджтаба Рахман, управляващ директор за Европа в Eurasia Group, мозъчен тръст. “Ролята на институциите в този контекст е важна, но не е от критично значение за мисията.”
“Това е новото равновесие и новата реалност”, към които най-висшите служители на ЕС, Урсула фон дер Лайен и Антонио Коща, “трябва да се приспособят”, добави той.
Фон дер Лайен оглавява изпълнителната Комисия на ЕС, докато Коща е президент на Европейския съвет.
Дипломат от ЕС изрази увереност, че блокът ще успее да устои на урагана Тръмп, макар и на косъм.
“ЕС се държи на косъм, но всеки път това ни прави по-силни.”
Тръмп разклаща блока не само като се сближава с Кремъл и преобръща западния алианс, но и като се намесва директно в националната политика и подкрепя възхода на крайнодесни партии.
По-песимистичните наблюдатели в Европа твърдят, че администрацията на Тръмп е решена да насърчава популистките националистически сили в Европа, за да помогне за унищожаването на ЕС и да го върне към много по-рехава конфедерация от страни, всички от които биха били по-зависими от Съединените щати — или може би от Русия.
“Това, което вицепрезидентът на САЩ Джей Ди Ванс направи в Мюнхен … показва желание да се унищожи прогресивния Европейски съюз, за да се създаде нов, който би бил съюзник на Съединените щати и би бил Европа на държави с консервативен уклон“, заяви Танги Струе де Свиланд, професор по международни отношения в UCLouvain и експерт по отношенията между ЕС и САЩ.
Пренебрежения, обиди и студено рамо
Жлъчта на Тръмп по отношение на това, което той нарича “много гадния” ЕС, не е нещо ново. Отдавна го дразни като търговска сила, която има огромни излишъци в стоките със Съединените щати, докато разчита на Америка за военна защита. Най-известно е как той се ядосва от броя на луксозните германски автомобили на Пето авеню в Ню Йорк. Белгия, седалището на институциите на ЕС, е една от неговите “скапаните” страни.
Попитан за риска от маргинализиране от страна на Тръмп, говорител на Европейската комисия подчерта, че се провеждат срещи между високопоставени служители на ЕС и техните американски колеги: Фон дер Лайен се срещна с Ванс в Мюнхен, нейният главен помощник Бьорн Зайберт пътува до Вашингтон, а комисарят по търговията Шефчович се срещна с американските си колеги.
“Текуща и нормална практика е да има преки контакти между САЩ и националните правителства в допълнение към контактите с ЕС”, каза говорителят.
В тази нова ера на силова политика, служителите на ЕС с контрол върху пари и твърда политика ще се справят много по-добре от други, чиято роля е по-малко ясно дефинирана.
Фон дер Лайен, чиято Комисия командва огромния бюджет на ЕС и контролира търговията, както и антитръстовата политика, вероятно ще привлече вниманието на Тръмп, независимо дали му харесва или не. Когато той започне своята търговска война, именно силните фигури в Брюксел ще налагат мита върху американското бърбън, дънки и мотоциклети. И именно Комисията може да удари американските технологични гиганти с многомилиардни глоби за нарушаване на конкуренцията.
Служителите на ЕС с по-малко осезаема власт, като президента на Съвета Коща или върховния дипломат Калас, ще трябва да се борят за релевантност и да изтъкват собственото си влияние.
В области, където ЕС не желае да използва пълноценно своите правомощия, като прилагането на определени технологични правила, вероятно ще има тихо отстъпление.
Един лъч надежда за ЕС е, че както Тръмп, така и Русия се интересуват достатъчно от блока, за да инвестират енергия в неговото очерняне. Това само по себе си предполага, че ЕС си струва да се борим за него.
“Продължаваме да чуваме, че ЕС не е влиятелен, че не струваме нищо”, каза служител на ЕС. “Но ако Тръмп и Путин намират общ език в идентифицирането ни като техен враг, вероятно е защото в крайна сметка наистина струваме нещо.”