Какъв е поверителният план на Тръмп да постави Украйна в безизходица?
Паника в Киев, докато американският президент изисква по-голям дял от БВП от репарациите на Германия след Първата световна война, пише британският Телеграф
Искането на Доналд Тръмп за 500 милиарда долара от Украйна да възстанови финансовата подкрепа надхвърля значително евентуалния контрол на САЩ върху редките минерали на страната. То обхваща всичко – от пристанища и инфраструктура до нефт и газ, както и по-големия ресурсен потенциал на страната.
Условията на договора, който пристига в офиса на Володимир Зеленски преди седмица, представляват икономическа колонизация на Украйна от САЩ със законова сила за неопределено време. Те са като бреме от репарации. Документът е предизвикал смут и паника в Киев.
Британският Телеграф е получил проект на предварителния договор, маркиран като “Поверителен” и с дата 7 февруари 2025 г. В него се посочва, че САЩ и Украйна трябва да създадат съвместен инвестиционен фонд, за да се гарантира, че “враждебни страни в конфликта не се възползват от възстановяването на Украйна”.
Споразумението обхваща “икономическата стойност, свързана с ресурсите на Украйна”, включително “минерални ресурси, нефтени и газови ресурси, пристанища, друга инфраструктура (по споразумение)”, оставяйки неясно какво друго може да бъде включено.
САЩ ще получат 50% от приходите, получени от Украйна от добива на ресурси, и 50% от финансовата стойност на “всички нови лицензи, издадени на трети страни” за бъдещата монетизация на ресурсите. Ще има “залог върху тези приходи” в полза на САЩ.
“Тази клауза означава “първо ни платете, а после нахранете децата си'”.
Вашингтон ще има суверенен имунитет и ще придобие почти пълен контрол над по-голямата част от стоковата и ресурсна икономика на Украйна. Изглежда, че проектът е написан от частни адвокати, а не от американските държавни или търговски департаменти, коментират от Телеграф.
Условия, налагани на държави агресори, победени във война
Самият президент Зеленски е предложил идеята да се даде на САЩ пряк дял в редкоземните минерали на Украйна по време на посещение в Trump Tower през септември, надявайки се да улесни продължаването на доставките на оръжия.
Той е преценил, че това ще доведе до установяването на американски компании на място, създавайки политически капан, който би възпрял Владимир Путин от нова атака.
Някои минерални басейни са близо до фронтовата линия в Източна Украйна или в окупирани от Русия райони. Подчертал е опасностите от попадането на стратегически запаси от титан, волфрам, уран, графит и редкоземни елементи в руски ръце.
“Ако говорим за сделка, нека направим сделка, ние сме само за това”, казал Зеленски.
Вероятно не е очаквал да бъде изправен пред условия, обикновено налагани на държави агресори, победени във война. Те са по-лоши от финансовите наказания, наложени на Германия и Япония след поражението им през 1945 г.
Нов Версай
Ако този проект бъде приет, исканията на Тръмп биха представлявали по-голям дял от украинския БВП от репарациите, наложени на Германия с Версайския договор, по-късно намалени на Лондонската конференция през 1921 г. и с плана Дауес през 1924 г. В същото време американският президент изглежда готов да освободи Русия от отговорност напълно.
Доналд Тръмп е заявил пред Fox News, че Украйна “по същество се е съгласила” да предаде 500 милиарда долара.
“Те имат изключително ценна земя по отношение на редки земни елементи, по отношение на нефт и газ, по отношение на други неща.”
Тръмп предупредил, че Украйна ще бъде предадена на Путин на тепсия, ако отхвърли условията.
“Те може да направят сделка. Може и да не направят сделка. Може някой ден да бъдат руски или може да не бъдат руски някой ден. Но аз искам тези пари обратно.”
Тръмп заявил, че САЩ са похарчили 300 милиарда долара за войната досега, добавяйки, че би било “глупаво” да се дават още. Всъщност петте пакета, одобрени от Конгреса, възлизат на общо 175 милиарда долара, от които 70 милиарда са похарчени в САЩ за производство на оръжия. Част от тях са под формата на хуманитарни грантове, но голяма част са заеми, които трябва да бъдат изплатени.
Реакции и анализи
Републиканският сенатор Линдзи Греъм предположи на Мюнхенската конференция по сигурността през уикенда, че искането на Тръмп е умел ход за укрепване на намаляващата обществена подкрепа за украинската кауза.
“Той може да отиде при американския народ и да каже: ‘Украйна не е бреме, тя е полза'”.
Сенатор Греъм казал на европейците да подкрепят силно идеята, защото тя обвързва Вашингтон със защитата на бъдещо споразумение.
“Ако подпишем това споразумение за минералите, Путин е прецакан, защото Тръмп ще защитава сделката.”
Украинските служители трябвало да лавират внимателно през това минно поле на форума в Мюнхен, опитвайки се да се усмихват храбро и да говорят за надеждите за ресурсна сделка, докато същевременно се молят настоящият текст да бъде преработен, тъй като нарушава украинското законодателство, пише Телеграф. Е, наистина е така!.
Украйна не може да изпълни искането за 500 милиарда долара.
По-големият въпрос е:
Дали е почтено да се отнасяме по този начин към страна-жертва след като тя е удържала бойната линия за либералните демокрации с огромни жертви в продължение на три години.
Кой всъщност има дълг и към кого, може да се запита човек?
“Моят стил на сключване на сделки е доста прост и ясен”, казва Тръмп в книгата си “Изкуството на сделката”. “Целя се много високо и след това просто продължавам да натискам и натискам, за да получа това, което искам.”
В истинската търговия другата страна обикновено може да се оттегли.
Искането на Тръмп е принуда с желязна ръка от неоимпериалистическа сила срещу по-слаба държава, притисната до стената, и всичко това за бум от ресурси, който съществува главно в главата на Тръмп.
“Често пъти най-добрата сделка, която правите, е сделката, която не правите”, казва Тръмп, предлагайки още една от своите мъдри мисли.
Зеленски няма този лукс. Той трябва да избира между военното престъпление спрямо Украйна на Путин и икономическото престъпление спрямо Украйна от собствения му съюзник.