- Тръмп е една анимационна карикатура, впечатляваща само таблоидите, отразяващи с кого се е снимал на някое звездно парти, докато не го превърнат и него в известен.
- Прославя се с безуспешните си опити да спечели одобрението на елита на Манхатън
- Старата аристокрация на Ню Йорк никога не го допуска до себе си и никой не иска да прави бизнес с него и семейството му, защото не са честни хора
Тръмп може да изглежда като типичен нюйоркчанин, но в някои отношения той е представата на човек извън Ню Йорк за нюйоркчанин. Той е нахален, говори каквото мисли и му липсва учтивост, пише в своя статия The Conversation.
Тръмп винаги е бил труден за поставяне в културната география на Ню Йорк.
WASP от Куинс
Ню Йорк е най-големият, най-разнообразният и най-кинематографичният от всички американски градове. Хората по света са запознати с различните типове нюйоркчани: трудолюбивият имигрант, банкерът от Уолстрийт, грубоватият работник от Бруклин, афроамериканецът от Харлем, чиито предци са били роби, или евреинът от Горния уест сайд.
Доналд Тръмп не е нито един от тях.
Белите англосаксонски протестанти (WASP), родени в богатство, също са добре познат тип нюйоркчани, но Доналд Тръмп не е класическият нюйоркски WASP. Той е от квартала Джамайка Естейтс в Куинс – богат анклав в работнически район, който е дом на нюйоркчани от всички раси и нации – а не престижния Горен ийст сайд.
Нахалният и шумен човек от Куинс или Бруклин също е стереотип в попкултурат. Например Джон Траволта в „Треска в събота вечер“ или Фран Дрешър в „Бавачката“. Но тези „външни квартални“ персонажи обикновено са италианци, евреи или афроамериканци и почти винаги от работническата класа.
Тръмп, протестант, обичащ живота, се развива в сферата на недвижимите имоти – бизнес, който в Ню Йорк е силно доминиран от евреи.
Този произход прави Тръмп необичаен за Ню Йорк. Той не се вписва в стандартните категории.
По-скоро досаден като муха, отколкото играч
Макар да е издънка на богато семейство, занимаващо се с недвижими имоти, старата аристокрация на града така и не прие Доналд Тръмп. В един град-племе, Доналд Тръмп няма истинско племе.
Откакто започна да се кандидатира за политически постове, много се говори за често неуспешните му опити да спечели одобрението на елита на Манхатън. Това обаче не го прави уникален: твърде амбициозните хора така и не успяват да се интегрират във висшето общество на Ню Йорк.
Животът на Доналд Тръмп от края на 70-те до 90-те години приличаше на анимационна карикатура на богатия Ню Йорк: кичозни апартаменти на Пето авеню, сделки, нощни клубове, разходки с модели и общуване с богатите, известните и влиятелните – всичко това възможно благодарение на наследеното богатство.
През много от тези години пазарът на недвижими имоти в града вървеше само нагоре. Недвижимите имоти са много сериозен бизнес в Ню Йорк – приблизително 50% от данъчните приходи на града идват от този сектор – и тези, които са дълбоко ангажирани в този бизнес, разбираха, че Тръмп винаги е бил по-скоро досадник, отколкото сериозен играч.
Стив Кауфман, президент на Kaufman Organization, която управлява около 20 офис сгради в Манхатън, е в този бизнес почти половин век.
„Тръмп е направил няколко добри сделки в кариерата си, но не се смята за сериозен инвеститор в недвижими имоти“, споделя Кауфман в интервю през октомври 2020 г..
„Хората в бизнеса с недвижими имоти се страхуват да правят бизнес с него, защото той, семейството му и организацията му не са честни хора“, добавя той, като се позовава, наред с други неща, на репутацията на Тръмп за неплащане на изпълнителите си.
Добри сделки на Тръмп включват покупката на 40 Wall Street и покупката и реновацията на хотел Grand Hyatt на 42-ра улица. Но поредицата от банкрути разкриват многото му провалени начинания.
Обикновените нюйоркчани можеха да разберат, че Тръмп не е толкова голяма работа само като се разходят из града и видят неговите сгради. За разлика от други големи инвеститори в недвижими имоти в Ню Йорк, чиито фамилни имена красят болници, културни институции, училища и Училището по изкуства към Нюйоркския университет – малко сгради и културни институции носят името Тръмп.
Гениален създател на бранд
През 60-те и 70-те години на миналия век, вече живеещ в престижния Манхатън, Доналд Тръмп не се опитва „да успее“ като остави следа в културните или благотворителните общности на Ню Йорк.
По-скоро Тръмп идва от Куинс в Манхатън, за да изгради своето име – това, което днес наричаме „бранд“ – и да се забавлява. В това той е доста успешен.
В продължение на десетилетия таблоидите отразяваха неговото богатство, романси и живот в непрестанния парти кръг на града. Журналистът Майкъл Д’Антонио описва Тръмп през тези години, отбелязвайки времето, което той прекарваше в модния клуб Le Club.
„Целта на Le Club беше да бъдеш забелязан като влиятелен или красив, да бъдеш фотографиран до някоя знаменитост и по този начин самият ти да станеш известен“, пише той.
Докато живее живота на светска личност, Тръмп също така изгражда национален имидж като умен бизнесмен и майстор на сделки, който се справя с трудния свят на недвижимите имоти и финансите в Ню Йорк. Тази история, както нюйоркчани знаеха, беше предимно измислица – но Тръмп беше толкова добър в това, че я превърна в успешното телевизионно шоу „Стажантът“ и след това стигна чак до Белия дом.
Хауърд Рубенстайн, известен специалист по връзки с обществеността в Ню Йорк, отбеляза преди повече от десетилетие:
“През целия си живот никога не съм срещал някого, който да е толкова брилянтен като Доналд в изграждането на бранд… Той е абсолютен гений в това.“
Тръмп не е президентът на Ню Йорк
Тръмп се вписва в общия образ на градското богатство на Ню Йорк, но той никога не е част от другия Ню Йорк – този, в който живее мнозинството от приблизително 9 милиона души.
Ню Йорк отдавна е врата към свободата и просперитета за милиони имигранти, техните деца и внуци. Въпреки това президентът Тръмп води кампания за радикално ограничаване на имиграцията в САЩ, което може да обясни защо Ню Йорк гласува против Тръмп на изборите.
Някои нюйоркски магнати са израстнали в разнообразни многоезични квартали, опитвайки се да започнат бизнес. Много от тях обичат да бъдат част от интелектуалния и културен живот на града или принадлежат към старата му аристокрация.
Това са истории от Ню Йорк, но те не са историята на Доналд Тръмп. Според репортажи за хранителните му навици, той дори не се наслаждавал на разнообразието на многонационални кухни в града.
Доналд Тръмп винаги е бил човек, който предпочита добре изпечен стек – в град, който обича еврейските бейгъли с пушена сьомга, парче италианска пица, латиноамериканското пиле с ориз или централноевропейската супа с кнедли.