„Момент на мобилизация“ за Европа и НАТО – така британският премиер Кийр Стармър определи настоящите геополитически предизвикателства, пише Ню Йорк таймс. Той се бори да предотврати разкъсването на съюза между Европа и Съединените щати, установен след края на Втората световна война, и да помогне на Украйна, жестоко нападната от Русия.
„Дълбоко в себе си знаехме, че този момент ще настъпи още преди малко повече от три години, когато руските танкове преминаха границата на Украйна”, посочва Стармър относно уязвимостта на Европа и напрежението в алианса на НАТО.
„Трябва да разглеждаме всичко това като момент за мобилизация и да поемем инициативата.“
Великобритания – мост между Европа и САЩ
Стармър не иска да избира между Европа и САЩ. Позовава се на Уинстън Чърчил и на Клемент Атли – първия следвоенен министър-председател от Лейбъристката партия, когато описва уникалната роля на Великобритания в един по-разделен Запад.
„Много хора ни призовават да изберем между САЩ и Европа“, заявява британският премиер.
„Чърчил не го направи. Атли не го направи. Според мен би било голяма грешка да го направим сега.
Отношенията с Тръмп
„На лично ниво мисля, че имаме добри отношения“, посочва Стармър за Тръмп.
„Харесвам го и го уважавам. Разбирам какво се опитва да постигне.“
Американският президент Доналд Тръмп критикува Европа за недостатъчния й принос към НАТО. Стармър също настоява за по-голяма европейска отговорност без да се нарушава „специалното партньорство“ със САЩ.
„Смятам, че президентът Тръмп има право, когато казва, че европейските страни трябва да поемат по-голяма тежест за колективната самоотбрана на Европа.
Въпреки различията между Стармър и Тръмп – както в стила, така и в политическите им корени – британският лидер успява да изгради конструктивни отношения с американския президент. Стармър редовно разговаря с Тръмп, като дори го покани официално във Великобритания от името на крал Чарлз III. Целта му е да убеди Тръмп в стратегическата стойност на НАТО и да минимизира напрежението между него и европейските лидери.
Що се отнася до действията на Тръмп – от налагането на 25-процентово мито върху британската стомана до порицаването на украинскя президент Володимир Зеленски – Стармър заявява, че осъзнава, че президентът на САЩ е предизвикал „доста голяма степен на дезориентация“. Правилният отговор, според него, е да не се поддаваш на провокации.
Взаимоотношения със Зеленски
„В деня, когато срещата в Овалния кабинет между президента Тръмп и президента Зеленски не премина особено добре, бяхме под натиск да излезем с много критични изявления, използвайки, знаете, цветисти прилагателни, за да опишем как се чувстват другите“, спомня си Стармър.
„Аз взех решението, че е по-добре да се обадя по телефона и да говоря и с двете страни, за да се опитам да ги върна на една и съща позиция.“
Стармър изпраща своя съветник по националната сигурност, Джонатан Пауъл, в Киев, за да даде насоки на Зеленски как да изглади отношенията си с Тръмп. Според двама високопоставени британски служители, по време на множество срещи те изработили формулировки, които да смекчат тревогите на Зеленски относно примирие, при което руснаците биха продължили да стрелят.
След това Стармър се обадил на Тръмп, за да предаде напредъка, постигнат в Киев, и да подготви основата за разговор между него и Зеленски. Когато президентите отново разговаряли, Зеленски изразил подкрепата си за усилията на Тръмп за мир.
Украйна и Русия
Стармър определя инвазията на Русия в Украйна като повратен момент за европейската сигурност. Той предупреждава, че Владимир Путин вероятно ще се опита да наложи условия, които оставят Украйна уязвима след евентуално мирно споразумение. За да предотврати това, британският премиер работи върху създаването на международна военна коалиция, която да гарантира сигурността на украинските граници, пристанища и въздушно пространство.
„Не вярвам на Путин,“ заяви Стармър категорично.
Смята, че са необходими гаранции за сигурността на Украйна, включително ангажименти от страна на САЩ и други европейски държави.
Ролята на Великобритания в НАТО
За разлика от френския президент Еманюел Макрон или бъдещия канцлер на Германия Фридрих Мерц, Стармър не призовава Европа да начертае независим от Съединените щати курс по отношение на сигурността. Той настоява, че „специалните отношения“ са непоклатими и че във всеки случай британските и американските сили са дълбоко преплетени (САЩ доставят ракетите Trident на британските подводници).
Британският премиер защитава ангажимента на Великобритания към НАТО, подчертавайки символиката на британските ядрени подводници като гарант за сигурността на алианса.
„Те пазят мира вече 55 години,“ отбеляза той, визирайки британската роля в колективната отбрана.
Европа след Брекзит
Стармър се стреми да възстанови ролята на Великобритания като мост между Европа и САЩ, който играеше десетилетия преди Брекзит.
Това показва, посочи Стармър, че след период, в който Великобритания беше безразлична и отсъстваща от световната сцена, се завръщаме, ако желаете.
Но има ограничения за ролята на Великобритания в света след Брекзит: Европейският съюз заяви, че ще изключи британските производители на оръжия от фонд за отбрана на стойност 150 милиарда евро, освен ако Великобритания не подпише споразумение за партньорство в областта на сигурността с Брюксел. Според анализатори Великобритания ще се затрудни да действа като мост, ако господин Тръмп я пощади от по-големите мита, които е обещал да наложи на Европейския съюз.
Въпреки всичко тези препятствия Стармър продължава вижда Великобритания като остава ключов играч в глобалната сигурност.
Кийр Стармър се позиционира като лидер, готов да се справи с глобалните предизвикателства чрез дипломация и решителност. От кризата в Украйна до укрепването на НАТО и отношенията със САЩ, неговият подход цели да гарантира стабилност както за Великобритания, така и за Европа. И най-вече отново страната му да си възвърне загубената роля на мост между съюзниците от двата континента.
„Знаехме, че този момент идва,“ каза той – призив за действие в една все по-несигурна международна среда.