Вторник сутрин. Средата на декември. Малко след като отваря врати шоурумът на Ролс-Ройс в сингапурския квартал Redhill вече е оживено. Напрежението между САЩ и Китай остава високо, финансовите пазари са колебливи, рискът от глобална рецесия е сериозен. Това е идеалният момент да оставите депозит от 80 000 долара на розов Phantom, пише в свой анализ Файненшъл Таймс.
Броят на автомобилите Ролс-Ройс, регистрирани в Сингапур, нарасна през 2021 г. и остана на рекордни нива през 2022 г. Има списъците на чакащи за тези коли. Доминира един тип купувачи. Те чакат за колите, които напускат предния двор на имота им в малкия град държава, преминават кратките маршрути между именията и апартаментите в Сентоса (или други такива места на изключително богатство) до луксозните молове, дискретните офиси на техните семейни фондове и частните клубове на Орчард. Според служителите в шоурума новите купувачи са предимно китайци.
Тези потоци от новодошли китайци са част от трансформацията на Сингапур, превръщащ се в заместител за един сегмент от Китай, който се справя по този начин с геополитическото напрежение и разединяването.
Китайците, техните семейства, техните компании и техните съветници сега виждат Сингапур като кораб, който може да ги навигира през поредица от очаквани бури. В същото време малката държава става все по-важно място за взаимодействие с Уолстрийт и с глобалната финансова индустрия.
В продължение на много години Сингапур обичаше да се пропагандира с имиджа на “азиатската Швейцария”. Новата студена война най-накрая превръща тази идея в реалност. Големият въпрос обаче е доколко Сингапур ще толерира това да бъде Швейцария с китайски характеристики.
„Това е драматично, епохално пренареждане на богатството в Азия. Капиталът се движи възможно най-бързо към най-безопасните дестинации с най-висок процент на възвръщаемост. В Азия това място все повече е Сингапур“, смята Дрю Томпсън, гостуващ сътрудник в Училището за публична политика Лий Куан Ю в Сингапур.
Промяната в Сингапур е осезаема. Сделките с имоти от купувачи от континента преобладават. Международните училища се пукат по шевовете със стотици китайски кандидати за малкия брой места. Китайските ресторанти със звезди Мишлен могат да успеят да намерят възможност за резервация за вечеря чак за април.
Статутът на Сингапур като азиатски финансов център беше двойно подобрен от навлизането точно на тези богати китайци. Броят на китайските семейни фондове в Сингапур скочи драстично – от шепа преди няколко години до около 600 днес. В същото време около 500 китайски фирми са се регистрирали в града през изминалата година, подготвяйки се да използват статута си в Сингапур, за да се впуснат по-смело в Индия и други юрисдикции, където срещат пречки.
Има експоненциално повече бизнес за частни мениджъри на богатство и други финансови услуги и тъй като мащабът на дейността нарасна, за много от най-големите американски, европейски и японски инвестиционни банки има смисъл да преместят повече от своя старши персонал от Хонконг в Сингапур.
„Мисля, че много клиенти от континентален Китай вече виждат Сингапур като по-сигурно в дългосрочен план място в сравнение с Хонконг по няколко причини. Първо – политическата стабилност, второ – икономическата стабилност и накрая, нарастващият му статут на финансов център на Азия“, казва Киа Менг Лох, ръководител на адвокатска кантора, занимаваща се с частно богатство и семейни офиси.
Но въпреки всички сигнали, че Сингапур се е оказал в първокласна позиция да процъфтява на фона на геополитическа несигурност, тази историята има и различни уязвимости. Толерантността на Китай към това, което се случва – преместването на капитали и индивиди – в крайна сметка ще има преломна точка, която може да дойде с последствия.
Сингапурското общество също може да отблъсне тази тенденция, предупреждават високопоставени фигури, близки до правителство. Цената на живота скочи в Сингапур, разгневявайки местните жители, които виждат опасност и разделение в растящите наеми, няма места в училищата и нараства броят на колите Ролс-Ройс.
Междувременно притокът на толкова много капитал толкова бързо също излага Сингапур пред риска от лоши актьори, които да го използват като място за укриване на пари.
„Капиталът винаги се движи. И той, както и хората, които го контролират, могат също толкова лесно да изтекат обратно“, споделя инвестиционен банкер от Сингапур.
Претегляне на стабилността
Сингапур е център на китайската миграция и капитал, откакто за първи път е обявен за свободно пристанище от сър Стамфорд Рафълс през 19 век. Приблизително три четвърти от 3,5 милиона граждани на Сингапур са етнически китайци, което го прави лесен в културно отношение за най-новите пристигащи.
„Китайските пари винаги са имали важна роля в икономиката на Сингапур, дори преди Сингапур да се превърне в Сингапур, който познаваме днес“, посочва Йинглан Тан, ръководител на Insignia Ventures, базиран в Сингапур фонд за рисков капитал.
Всичко обаче нараства по време на пандемията. Тъй като Китай се изолира от света, използва сурови мерки за локдаун, някои китайци погледнаха към чужбина.
Също така понеже много части на света, особено на Запад, са станали по-предпазливи към китайските инвестиции и бизнес, неутралността, стабилността, ниските данъци и ниската корупция на Сингапур го правят очевиден избор.
Консултантската компания за инвестиционна миграция Henley & Partners има значителен скок в запитванията за миграция от китайски граждани през 2022 г., които са се увеличили с 83 процента до края на ноември в сравнение с цялата 2021 г. В първите две позиции са Гърция и Португалия, които предлагат “златни визи“. Сингапур е на трето място.
„Като цяло в програмите за чиста инвестиционна миграция, като Португалия, по-голямата част от хората не се местят. Със Сингапур е различно. Мнозина искат и физическо преместване“, разказва Доминик Волек, ръководител “Частни клиенти” в Henley & Partners.
Една от най-очевидните области, в които може да се види този поток от китайски капитал, е в семейните офиси, частните фирми за управление на богатството на богати хора и техните роднини. Ако имат местоживеене в Сингапур, семейните офиси отговарят на условията за освобождаване от данъци. В съчетание със стабилността на града и това, че е световно уважаван финансов регулатор, броят на тези фондове направо експлодира. Одобренията отнемат месеци, защото властите в Сингапур се затрудняват с огромния брой желаещи.
Сингапур премина от около 50 семейни офиса през 2018 г. до 700 в края на 2021 г., а адвокатите и съветниците по управление на богатството изчисляват, че този брой е достигнал около 1500 в края на 2022 г. Около 40 процента от тях са от континентален Китай.
35-годишен предприемач от Чънду в Китай потегля към чужбина и избира Сингапур за бизнеса си. Прехвърлил е повечето активи от своя семеен офис в Хонконг в нов семеен офис в Сингапур, създаден през 2021 г. Колекционер и инвеститор на изкуство е. Живее в Китай, но посещава Сингапур често, а също и притежава имоти в града. Притежава повече от 300 произведения от чешкия художник Алфонс Муха. Иска да ги постави за гледане в метавселената.
„Сингапур е избор от световен мащаб. Политиката е стабилна, икономиката е стабилна и накрая – това е финансов център, така че капиталът може да тече лесно навътре и навън.“
Сингапур не се е сблъсквал с масовите улични протести, каквито бяха наблюдавани в Хонконг, допълва той.
Много от тези семейни офиси продължават да създават други видове структури, като например офшорни фондове. Броят на инвестиционните фондове, стартирани като част от правителствена схема през 2020 г., предназначена да привлича пари от съперничещи юрисдикции с ниски данъци, е нараснал до 776 в края на 2022 г. (от 470 в края на 2021 г.). Наречен Variable Capital Company (VCC), има за цел да привлече онези, които традиционно гледат към юрисдикции като Каймановите острови, за да приютят активите си.
Каролайн Лий, която съветва китайски клиенти със семеен офис в Сингапур, също смята, че китайците все повече търсят да се преместят физически в Сингапур. Отварянето на семеен офис дава възможност за виза за живене и работа в Сингапур.
„Виждат Сингапур като космополитен. Могат да говорят китайски или английски и е лесно да се адаптират.“
Една от основните атракции е образователната система на Сингапур, смятана за една от най-добрите в света. Заместник-директорът на едно от големите международни училища в града разказва, че от последните 20 семейства, приети в училището, половината са били от Китай.
„Често дори не се занимаваме с родителите. Имаме работа с мениджъра или „комуникатора“, както го наричат – основно е преводач. Обикновено единият или двамата родители пътуват. Плащат цяло състояние, за да купят или наемат луксозна квартира наблизо и след това децата живеят с домашната помощничка, управителя и комуникатора.”
Това се потвърждава от данни за недвижими имоти, които показват две силни години на покупки на имоти в Сингапур от китайци. Според правителствени данни китайските граждани са купили 1738 апартамента през 2021 г., което е с 50% повече от 2019 г. и най-много от 2012 г. През 2022 г. са купили 1314 имота.
Наемите на частните жилищни имоти достигнаха рекордно високо ниво през 2022 г., надминавайки предишния връх през 2013 г. – последният път, когато жителите на континентален Китай са купували интензивно жилищни имоти в Сингапур.
„Това, което нашите агенти ми казват, е, че очакват повече продажби с повторното отваряне на Китай“, споделя Кристин Сън от OrangeTee & Tie, консултантска компания за проучвания на имоти. „През последната година голяма част бяха купувачи на луксозни стоки. След като Китай разхлаби ковид мерките, очакваме повече купувачи дори в крайградските райони.“
Всичко това поставя Сингапур в завидна позиция в световен мащаб като международен център за богатство.
„Екзистенциален риск“
Това пренареждане на богатството доближи Сингапур до дългогодишната му изкусителна амбиция да бъде по-голям и самоподдържащ се финансов център.
„Това, което ковид направи за Сингапур, беше, че преди кризата той наистина се бореше да има тази общност от финансови професионалисти до степен, че да стане самоподдържащ се. Сега потокът е тук. Вземащите решения са тук. На пешеходно разстояние от моя офис мога да срещна адвокати, мениджъри на активи, портфолио мениджъри, някой, управляващ семеен офис, някой богат, който иска да създаде семеен офис. Преди пандемията не беше така“, разказва Майкъл Марквард, главен изпълнителен директор на IQ-EQ, фирма за създаване на семейни офиси.
Във време на интензивно геополитическо съперничество между Запада и Китай, Сингапур остава отворен и гостоприемен и за двете страни.
„Можеш да си китаец, да дойдеш тук и да ядеш китайско, да правиш бизнес и да имаш мрежа с контакти. Ако сте от Ню Йорк, можете да дойдете тук, да ядете храната си, да правите бизнес и да имате също своята мрежа с контакти“, добавя Марквард.
Сингапур открадна важни конференции изпод носа на Хонконг. SuperReturn Asia, водещо събитие за частен капитал в Азия. Проведе се миналата година в Сингапур за първи път и привлече големи компании и инвеститори от цял свят, включително Китай.
„Когато Сингапур иска нещо, цялата машина застава зад него“, отбелязва Шейн Чесън, основател на Openspace Ventures в Сингапур. „Действат бързо и не пропиляват възможност“.
Все пак мнозина в Сингапур се колебаят да кажат, че промяната е постоянна. Ако богатите китайци решат, че настоящото ниво на репресии в Китай намалява, това може да намали броя на хората, търсещи изход от ситуацията.
По-тревожна е обаче вероятността Пекин да погледне по друг начин на приема в Сингапур на богатите китайци и съпътстващите ги потоци от капитал и да види в това възможност да разшири влиянието си.
„Рискувате Китай да прояви апетит към Сингапур като китайски преден пост. Колкото по-китаизиран става, толкова повече може да се разглежда като част от голям Китай. Това е екзистенциален риск.“
Другият проблем, с който се бори управляващата партия в Сингапур, е въздействието върху внимателно управлявания обществен микс в града. Правителството например определя етнически квоти в обществените жилища – където живеят около 80 процента от сингапурците – като начин да се опита да осигури расова и религиозна хармония.
Местните сингапурци се оплакват, че новите китайски граждани, които строят „анклави” или „мини китайски квартали” в определени райони.
Но най-ярката индикация за нещастието сред местното население е цената на живота и особено растящите наеми. Наемите на частните жилища са скочили с 8,6% през третото тримесечие, което е най-стръмният ръст от 2007 г. насам.
„Правителството беше много щастливо хората да обвиняват имигрантите от Хонконг. Но стана ясно, че истинската причина за впечатляващите цени са китайските купувачи, много от които са готови да платят двойно повече от искания наем или да платят милиони в брой за имоти, които стоят празни“, посочва агент по недвижими имоти.
Съществува опасение, че в един момент властите в Сингапур ще се изправят пред все по-силни оплаквания от страна на средната класа и, потенциално, от хилядите чуждестранни професионалисти, живеещи и работещи там. Или потоците капитал да изтекат другаде.
В това отношение бързата трансформация на Хонконг заради новия закон за националната сигурност, загубата на бизнес и хора покрай ковид ограниченията предлага добър пример – предупреждение за Сингапур за това колко бързо може да се промени съдбата на един град.
Сингапур е в добра позиция, тъй като глобализацията се забавя, обобщава Саймън Тей, председател на Сингапурския институт за международни отношения.
„В свят, в който Китай търси приятели, той получава топъл прием в Сингапур. В същото време Уолстрийт и американските компании все повече ни виждат като първокласна алтернатива на други центрове“, допълва той.
„Има много за навигиране и всичко зависи от това да не се налага да правите избор между Запада и Китай, защото това би принудило Сингапур да унищожи стойността си. Студените войни са изцяло за унищожаване на стойности”.