Президентът на САЩ Доналд Тръмп доказва, че държи на думата си. Той действа бързо, за да спре войната в Украйна. Сигналите от последните няколко дни показват, че се намесва твърдо – но срещу Киев, а не срещу Москва, пише в свой анализ колумнистът на Блумбърг Марк Чемпиън.
Тръмп избра страна
Все още е твърде рано да разберем точно какво има предвид Тръмп, но изявленията му трябва да се приемат сериозно. Това, което той и неговата администрация казаха и направиха за Украйна през последните дни, показва, че имат за цел да възстановят отношенията с Москва за сметка на Украйна и Европа.
Америка има много карти за разиграване, за да окаже натиск върху Москва за истинско мирно споразумение. Но Тръмп няма планове да ги използва.
Това има смисъл, ако всичко, което искате, е бърза сделка при всякакви условия, защото е много по-лесно да притиснете Украйна към отстъпки, отколкото Русия.
Отстъпки без преговори
За да започне мирните преговори по своя план Тръмп се обади първо на президента на Русия Владимир Путин, а после на Владимир Зеленски от Украйна, но изобщо не звънна на лидерите в Европа. Междувременно министърът на отбраната на САЩ Пийт Хегсет разкри малко картите за преговори, които може да са били използвани спрямо Путин.
Украйна, каза Хегсет пред министрите на отбраната на НАТО в Брюксел, няма да се присъедини към НАТО.
Няма да си върне границите, които имаше преди 2014 г.
Няма да има американски войски в мироопазващи сили.
И няма да продължи да получава помощ от САЩ на предишни нива.
Всички разбират, че това са отстъпки, които вероятно ще бъдат направени като част от евентуално мирно споразумение. Но никой не би искал първо да ги раздаде и след това да преговаря. Тръмп може да е “най-добрият преговарящ на планетата”, но тези изявления биха представлявали грешки, ако целта беше да се окаже натиск върху Москва от името на Украйна.
Игнориране на Европа
Междувременно Европа просто беше игнорирана. Европейските лидери настояха, че без тях не може да бъде сключена трайна сделка и че никакво споразумение за Украйна не може да бъде сключено през главата й. Е, точно това изглежда се случва и европейските поддръжници на Украйна не могат да направят много по въпроса.
Хегсет каза, че всички европейски държави трябва да харчат 5% от своя брутен вътрешен продукт за отбрана – цел, която е нереалистична дори за САЩ. Това няма голям смисъл, ако целта на Тръмп е да окаже натиск върху Путин. Но има логика, ако идеята е да се окаже натиск над Европа за сделка с Украйна, която иначе не биха приели.
Кой печели от “сделката на века”?
Нека преброим кой какво печели:
За Путин:
- Дипломатическата изолация на Русия е нарушена от САЩ
- Потвърждение, че Украйна няма да получи гаранции за сигурност от САЩ
- Президентът на САЩ приема наративите на Кремъл
- Възможност за отделяне на САЩ от Европа
За САЩ:
- Връщане на затворници
- Споразумение за минерални ресурси от Украйна на стойност 500 милиарда долара
За Украйна:
- Засега нищо освен ипотекирането на икономическото й бъдеще в САЩ
За Европа:
- Нищо, освен индикация, че Тръмп не смята европейските държави за съюзници
- За балтийските държави и Полша последиците от умишлено двусмисления език на Тръмп ще бъдат много тревожни.
„Тук няма предателство“, а признание за реалността, заяви Хегсет. Ако това не е предателство, администрацията на Тръмп трябва да докаже обратното.
Засега изглежда, че Путин е големият победител от тази “сделка на века”.