- Икономическият фокус на Германия се измества от автомобилите към отбраната, след като САЩ се оттеглят от Европа, а Русия заплашва
Пазарната стойност на производителя на оръжия Rheinmetall надмина тази на автомобилния гигант Volkswagen Group в четвъртък, което е знак за икономическата промяна в Германия от автомобили към отбранителна индустрия, пише Политико.
Към 16:00 часа на 13 март 2025 г. пазарната стойност на Rheinmetall достигна 55,7 милиарда евро, докато тази на Volkswagen беше 54,4 милиарда евро.
Стойността на Rheinmetall се е утроила откакто Доналд Тръмп стана президент на САЩ през януари, заедно с много други големи европейски компании в отбранителния сектор. Междувременно конкурентите им от САЩ отбелязват спад в цените на акциите си поради опасения, че непредсказуемите политики на Тръмп могат да навредят на американския износ на оръжие.
Volkswagen и Rheinmetall вървят в различни посоки.
Производителят на оръжия се възползва от увеличените разходи за отбрана в Европа, тъй като блокът се въоръжава, за да възпира Русия, да подкрепя Украйна и да гарантира сигурността си след опасенията, че Тръмп ще се дистанцира от континента.
В същото време Volkswagen се сблъсква с проблеми, свързани с Китай, митата на Тръмп и трудния преход към електрически превозни средства.
Автомобилите бяха двигателят на икономическото възстановяване на Германия след Втората световна война, превръщайки я в икономическа сила в ЕС и позволявайки отбраната да остане на заден план — особено след края на Студената война. Сега икономиката на Германия може да разчита на танкове за растеж.
„Ерата на превъоръжаването започна в Европа и ще изисква много от всички нас“, заяви изпълнителният директор на Rheinmetall Армин Папергер в изявление в сряда при обявяването на рекордните приходи на компанията. „Това ни носи перспективи за растеж през следващите години, които никога досега не сме изпитвали.“
В знак за тази трансформация Volkswagen планира да прекрати производството във фабриката си в Оснабрук, а Папергер заяви в сряда, че заводът би бил „много подходящ“ като потенциален завод за производство на танкове.
„Едно е ясно: преди да построя нов завод за танкове в Германия, със сигурност ще разгледаме този“, каза Папергер.
Проблемите в автомобилния сектор доминираха сред общественото внимание преди извънредните избори в Германия през февруари. Сега опасенията около сигурността пренасочват вниманието — и финансирането — към отбраната.
Новият канцлер на Германия Фридрих Мерц иска да освободи разходите за отбрана от ограниченията на дълговата спирачка на страната — историческа промяна, която преди това се избягваше.
„С оглед заплахите срещу нашата свобода и мир на континента ни, принципът „каквото е необходимо“ трябва да важи и за нашата отбрана“, каза Мерц при обявяването на стратегическата промяна.
Главният изпълнителен директор на VW Group Оливър Блуме призна промяната по време на брифинг за приходите във вторник.
„Трябва да инвестираме повече, за да бъдем отново сигурни“, заяви той.
Той добави, че конкретни разговори не се водят, но компанията е готова да консултира други производители относно производството за отбраната — роля, която преди това е играла.
VW произвежда бронирани превозни средства за Нацистка Германия през Втората световна война. Нейното дъщерно дружество MAN Truck & Bus е свързано с Rheinmetall чрез съвместно предприятие за производство на логистични превозни средства за военните.