Владимир Путин реши да пропусне тазседмичната среща на лидерите на Г-20 в Бали. Но руският президент и неговата война срещу Украйна, която дълбоко раздели най-големите икономики в света и предизвика безброй глобални кризи, ще доминират по време на събитието, пише Файненшъл таймс.
Лидерите на най-могъщите държави в света пристигат в Индонезия преди откриването на срещата на върха във вторник, обединени от страхове за инфлация, нестабилност и недостиг на храна и енергия, но разкъсвани от несъгласия относно войната, нейния виновник и как трябва да приключи конфликтът.
Китай и Индия, най-населените страни в света и две от шестте най-големи икономики, не осъдиха Путин и неговото анексиране на части от Източна Украйна. Междувременно други членове на Г-20 като Саудитска Арабия, Южна Африка и Турция отхвърлиха исканията на Запада да накажат Русия за нейната инвазия.
Това наистина е първата среща на Г-20, която ще се проведе след края на ерата след Студената война. Знаете, това е нов свят“, смята Чарлз Купчан, старши сътрудник в Съвета за международни отношения, базиран в Ню Йорк мозъчен тръст. „Върнахме се в глобален пейзаж, в който има милитаризирано съперничество между Запада и Русия. И това съперничество сега се простира до Китай. И като следствие, способността на Г-20 да функционира като орган за сътрудничество, е поставена под въпрос.
Преди официалната двудневна среща на върха американският президент Джо Байдън и китайският президент Си Дзинпин ще проведат първата си лична среща като лидери, търсейки потенциални области на сътрудничество за спиране на влошените отношения, които определят разделението изток-запад по множество глобални проблеми.
Путин няма да присъства лично или да се присъедини към дискусиите виртуално. Той изпрати външния си министър Сергей Лавров. Руските официални лица обаче остават част от официалните преговори на Г-20, които досега не са успели да постигнат консенсус.
„Няма да има съгласие по въпроса за общо осъждане на войната на Русия в Украйна“, разкрива високопоставен германски служител от Г-20, повтаряйки негативните оценки на други западни делегации.
На срещи при закрити врата Китай поддържа силната си подкрепа за Русия, възпрепятствайки усилията на западните официални лица да включат осъждането на войната.
Това, което най-вероятно ще се приеме, е или широка, неконкретна декларация, че „не е време за война“, или съвместно изявление на 19 или 18 държави. Осъждането на ядрената ескалация вероятно ще намери съгласие, сочат предварителните очаквания.
Индонезийските официални лица все още се опитват да убедят западните лидери да участват в традиционната обща снимка. Лидерите масово се противопоставят на идеята да се появяват заедно с Лавров.
„Не бих искал да съм на мястото на индонезийците – домакини на среща, която се провежда на фона на идеологическо и геополитическо разделение, което не сме виждали от падането на Берлинската стена“, отбелязва Купчан , който е бил специален асистент на бившия президент на САЩ Барак Обама.
Очаква се лично да присъстват седемнадесет лидери. Откриващата дискусия във вторник ще се съсредоточи върху войната в Украйна, като украинският президент Володимир Зеленски ще се обърне виртуално към събранието. Втората сесия ще се съсредоточи върху глобалното здравеопазване, а третата – върху цифровите въпроси.
Отсъствието на Путин може да засили фокуса върху Си Дзинпин, тъй като много лидери от Г-20 се притесняват от отношенията му с Кремъл. Срещата на върха идва седмици след като Си Дзинпин засили властта си на конгреса на комунистическата партия, а САЩ пуснаха нова стратегия за национална сигурност, в която се подчертава заплахата от Китай. В същото време ЕС реши да втвърди отношението си към Пекин.
Запитан за ролята на Китай в преговорите по комюникето и дали китайската защита на интересите на Русия би направила консенсуса невъзможен, френски служител заявява пред FT:
„Твърде рано е да се предрешават резултатите от преговорите. Ние искрено смятаме, че има място за дискусии с Китай по тази тема.”
Но анализаторите се съмняват. Според тях наистина има много малко възможности за успех.
„Имам ниски очаквания за осезаеми резултати от срещата между САЩ и Китай“, отбелязва Дрю Томпсън, гостуващ старши научен сътрудник в Училището по публична политика „Лий Куан Ю“ на Националния университет в Сингапур.
„Среща в рамките на многостранна среща не е мястото за разрешаване на такива стратегически различия. Така че мисля, че нито един от държавните глави не идва на масата подготвен да запретне пословичните си ръкави, за да изработи компромиси.“
Експерти смятат, че Китай искат да променят динамиката на двустранните си отношения и и да подобрят връзките си най-вече с Япония. Така че Си Дзинпин може да е в състояние да прави предложения или компромиси.
„Поне за Китай актьорите са познати – Япония, Южна Корея и особено Индонезия, домакинът“, смята друг западен служител.
Западните служители също са наясно, че за много държави извън Г-7 произтичащите от войната икономически предизвикателства, недостига на храна и енергийните проблеми са по-важни от самия конфликт в Украйна. Те трябва да търсят решения, за да подкрепят тези страни, а не просто да изискват да се присъединяват към осъждането на Москва.
„Искаме да избегнем формирането на фронтове в рамките на Г-20. Искаме да бъдем отворени за диалог със страните, дори ако те не подкрепяйте санкциите срещу Москва“, обяснява високопоставеният германски служител. „Г-20 представлява 75 процента от световната търговия и 60 процента от населението на света. Не можем просто да оставим тези страни на Путин и неговата пропаганда. Трябва да изпратим сигнал.”
Западните лидери също ще използват срещата на върха, за да потърсят подкрепа за таван на цените на износа на руски петрол, докато се опитват да намерят решения за недостига на храна и торове, причинени от инвазията – недостига, за който Москва обвинява западните санкции.
„Промяната на климата, разпространението на ядрени оръжия, пандемиите, глобалната енергия – по тези въпроси светът се нужае от някакъв форум за глобалното управление“, каза Купчан. „И Г-20 е идеалното място, но се страхувам, че то наистина ще бъде парализирано.“