След повече от три години война Украйна се съгласи с американско предложение за незабавно прекратяване на огъня, пише Политико. Според съвместно изявление на украинското и американското правителство, 30-дневното примирие ще влезе в сила, ако Русия приеме същите условия.
Договореностите бяха постигнати след осемчасови преговори в Джеда, Саудитска Арабия, между екипи, включващи държавния секретар на САЩ Марко Рубио и началника на кабинета на президента Володимир Зеленски – Андрий Ермак.
Зеленски обясни в Х, че планът включва
„30-дневно пълно временно примирие, което не само спира ракетните, дроновите и бомбените атаки, но също така обхваща целия фронт и Черно море. Украйна е готова да приеме това предложение – виждаме го като положителна стъпка и сме готови да го осъществим. Сега е ред на САЩ да убедят Русия да направи същото.“
Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че ще разговаря с руския лидер Владимир Путин относно приемането на плана за примирие.
„Трябват двама за танго,“ каза той.
Ето какво знаем до момента за предложеното примирие между Русия и Украйна, договорено между Марко Рубио и екипа на Володимир Зеленски в Саудитска Арабия.
1. Сраженията могат да спрат незабавно – ако Русия се съгласи
Екипът на Тръмп заявява, че сега ще представи плана за 30-дневно примирие в Москва.
„Топката сега е в тяхното поле“, каза Рубио.
Русия е доволна от отношението на Тръмп досега, а примирието, доколкото е известно, не налага никакви предварителни условия на Кремъл, освен спиране на бойните действия.
Според очертанията на плана за примирие паузата в сраженията ще позволи хуманитарни стъпки, включително размяна на военнопленници, освобождаване на задържани цивилни и „връщане на насилствено прехвърлени украински деца“, се казва в съвместното изявление.
2. Ще се съгласи ли Путин?
Първоначалната реакция на Москва не беше особено ентусиазирана. Говорителката на руското външно министерство Мария Захарова заяви пред държавната агенция ТАСС:
„Не изключваме контакти с представители на САЩ през следващите дни.“
Западни официални лица отдавна са скептични дали Путин действително се интересува от дългосрочен мир, дори ако приеме 30-дневно примирие. Русия продължава да постига успехи на бойното поле с помощта на други страни като Северна Корея, Китай и Иран.
Освен това Путин е поставил условия за трайно споразумение, които изглеждат невъзможни за Украйна да приеме, включително забрана за европейски миротворци и международно признаване на окупираните от Русия територии. Ще направи ли той компромис само защото Тръмп го иска?
3. САЩ отново споделят разузнавателна информация с Украйнa
След радикалната стъпка да прекъснат доставките на военно оборудване и разузнавателна информация към Киев, САЩ сега се съгласиха да възобновят споделянето на секретна информация. Те също така ще възобновят „помощта за сигурност“, което вероятно се отнася до военна подкрепа.
4. Това не е мирно споразумение
Условията на предложението са за временно примирие, което може да бъде удължено при взаимно съгласие. След като боевете бъдат спрени, преговорите за траен мир ще започнат незабавно. И САЩ, и Украйна обещаха да обявят своите преговарящи екипи възможно най-скоро.
5. Това не е сделка за минерали
Тръмп ясно заяви, че иска достъп до украинските запаси от критични минерали като литий, уран и титан. Очакваше се Зеленски да подпише някакъв вид споразумение за права върху разработването на минерали от американски компании по време на посещението си в Белия дом преди две седмици, но това се провали след публичен спор между него и Тръмп и вицепрезидента Джей Ди Ванс.
След обявяването на плана за примирие във вторник Тръмп заяви пред репортери, че ще покани Зеленски отново в Белия дом.
6. Украйна все още не е отстъпила никаква територия
Преди преговорите Рубио предупреди Киев, че ще трябва да направи отстъпки, включително по отношение на територия. Но по време на осемчасовите дискусии в Джеда във вторник темата за отстъпване на територия дори не е била повдигната, според украински представител. Въпреки това, този въпрос със сигурност ще бъде поставен, ако започнат съществени преговори за постоянно уреждане.
7. Тръмп не се е съгласил да предостави гаранции за сигурност
Американският президент ясно даде да се разбере, че не е склонен да гарантира „много“ по отношение на бъдещата сигурност на Украйна, виждайки тази задача като отговорност на Европа, а не на Америка. Нищо в съвместното изявление от вторник не подсказва, че това е променено.
8. Европа трябва да участва
Изявлението посочва, че украинците искат „европейски партньори“ да участват в мирния процес. Не беше ясно обаче дали американската страна е съгласна с този пункт. Президентът на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен и британският премиер Киър Стармър бяха бързи да приветстват напредъка към мир в преговорите.
9. Какво следва?
Стармър ще свика среща на европейски и други лидери в събота. Той работи с френския президент Еманюел Макрон за създаването на „коалиция на желаещите“ – държави, които са готови да изпратят войски като миротворци или да предоставят друга подкрепа за международна мисия за поддържане на постоянен мир.
САЩ не участват в тези обсъждания, тъй като правителството на Тръмп даде сигнал, че няма да има американски войници на място. Много ще зависи от това дали коалицията на Стармър и Макрон ще бъде достатъчно силна, за да убеди украинците, че ще спре Русия да атакува, и достатъчно неутрална, за да убеди Путин, че не представлява заплаха.