В рамките на значителния, ако не и прекалено амбициозен дневен ред, който Европейският съюз очертава през последните месеци, усилията за възстановяване, необходими за разкъсаната от войната Украйна, заемат важно място, пише в “Политико” Йохан ван Овертвелд, председател на бюджетната комисия на Европейския парламент и бивш министър на финансите на Белгия (2014-2018 г.).
Освен няколкото заклети фена на руския президент Владимир Путин, които остават в ЕС – като премиера на Унгария Виктор Орбан – сега има нарастващ консенсус, че Путин и неговата пъстра шайка трябва да допринесат значително за това голямо усилие. И все пак няма да е лесно.
Заместник-председателят на Европейската комисия Валдис Домбровскис наскоро недвусмислено застъпи преследването на принципа „агресорът плаща“. По-малко популярна, но и набираща все по-голяма популярност, е идеята да се използват поне част от руските активи, замразени от западните власти – общо около 600 милиарда долара – за възстановяване на Украйна.
Тъй като огромното опустошение, което Украйна и нейният народ претърпяват, се дължат изцяло на бруталната и непредизвикана инвазия на Русия, и двата очертани принципа са от правилната страна на историята. Но по отношение на конфискацията на замразени руски активи — или част от тях — е наложително ЕС и другите западни органи да извършат това по внимателен и добре обмислен начин.
Властите трябва да се уверят, че конфискацията не се извършва в съдебен вакуум. Предвид явната и изключително насилствена агресия, на която станаха жертва суверенната държава Украйна и нейният народ, както и военните престъпления, извършени от членове на руската армия по пряка заповед от Кремъл, трябва да има съдебно дело за конфискацията на руски активи.
ЕС винаги е стоял високо що се отнася до върховенството на закона. И в този конкретен случай също трябва да е така.
В същото време някои лидери, включително министърът на финансите на Германия Кристиан Линднер, заявяват, че конфискацията трябва да бъде ограничена до активите на стойност 300 милиарда долара, принадлежащи на руската централна банка, и че огромните богатства на олигарсите трябва да бъдат оставени. Не съм съгласен.
Голяма част от богатството, натрупано от руски олигарси, произхожда от руската държава. Чудесното проучване на Катрин Белтън „Хората на Путин“ (“Putin’s People” – Catherine Belton) са едно дълго свидетелство за тази тъжна истина. Затова няма абсолютно никаква причина да се изключват от конфискация априори големи части от масивните активи на олигарсите.
Въпреки това, въпреки че в момента Украйна и нейният народ могат да разчитат на огромна заслужена симпатия от ЕС, западните власти също не могат и не трябва да бъдат слепи за реалността на украинското общество. През 2021 г. Украйна беше на 122-о място от 180 държави в Индекса за възприятие на корупциятана Transparency International. Страната има още много работа в борбата с корупцията и подобряването на прозрачността.
В името на украинския народ западните власти трябва твърдо да уважават украинския суверенитет, но също толкова трябва да са внимателни при използването на конфискуваните пари.
И накрая, трябва също да започнем да правим разлика между Владимир Путин и клептократичните мафиоти около него и руския народ като цяло. Пагубните грешки, направени на Парижката мирна конференция във Версай след Първата световна война, трябва да бъдат избегнати. Икономистът Джон Мейнард Кейнс майсторски описва какво се случва тогава:
Версайският договор наложи толкова сурови мерки на германското население, че той създаде условия, които направиха възхода на някой като Хитлер и неговата нацистка банда почти неизбежен.
Трябва да обясним на украинския президент Володимир Зеленски, че твърдението му „ако агресорът загуби всичко, това го лишава от мотивацията му да започне война“ не е в съответствие с това, което ни учи историята.
За да се избегне издигането на още по-антизападен и антидемократичен деспот от Путин, Западът трябва да започне да взема под внимание руското население, което също беше предадено и ограбено от Путин и измамено от неговите лъжи. И това трябва да започне сега.