Майкъл Уолзър: Завръщане към Ялта и сферите на влияние
Западът смята: “В крайна сметка, никой не мисли, че руснаците искат да завладеят Западна Европа, така че защо да се безпокоим?” Внушението е, че е нормално те да доминират в Източна Европа. И мисля, че това е сделката. Чърчил седна със Сталин през 1945 г. Те начертаха линиите на картата. Мисля, че го правят и сега.”
В задълбочено интервю за италианския всекидневник Кориере дела Сера американският политически философ Майкъл Уолзър разглежда геополитическата ситуация три години след началото на руската инвазия в Украйна. Той анализира позициите на “реалистите” в американската външна политика и потенциалните последици от евентуално президентство на Доналд Тръмп.
Позицията на “реалистите”
Уолзър обяснява, че позицията на т.нар. “реалисти” в американската външна политика е по същество завръщане към споразуменията от Ялта след Втората световна война.
Според гледната точка на “реалистите” Русия има право на сфера на влияние в Източна Европа. Също така смятат, че доминирането на руското влияние в региона е нормално. Категорични са, че Западът не трябва да се намесва в тази сфера на влияние.
“Това е триумф за онези, които се наричат реалисти и бяха против подкрепата на Байдън за Украйна от самото начало.
Позицията на реалистите е по същество връщане към Ялта.
Те казват, че руснаците имат право на сфера на влияние в Източна Европа.
Прочетох статия в Guardian, която просто казваше:
“В крайна сметка, никой не мисли, че руснаците искат да завладеят Западна Европа, така че защо да се безпокоим?”
Внушението е, че е нормално те да доминират в Източна Европа.
И мисля, че това е сделката.
Чърчил седна със Сталин през 1945 г.
Те начертаха линиите на картата. Мисля, че го правят и сега.
И шокиращото е, че Ялта не проработи.
Руското господство в Източна Европа беше толкова брутално, че провокира съпротива, въстания, и това може да се случи отново.
Кои са реалистите в Америка?
“Хора като Джон Миършаймър (американски теоретик по политически отношения), който е много критичен към подкрепата на Байдън за Украйна.
Реалистите смятат, че Великите сили имат право на сфера на влияние. Съединените щати имат право да правят каквото искат в Централна Америка, а Русия има право да прави каквото иска в Източна Европа и че светът винаги е бил такъв.”
Целите на Путин
Владимир Путин не цели пълно включване на всички източноевропейски страни в състава на Русия, смята Уолзър. Стреми се към ситуация, подобна на тази след Ялтенската конференция при Сталин. Иска правителства в страните от Източна Европа, които да се подчиняват на Москва.
Позицията на Тръмп
Уолзър изразява загриженост относно позицията на американския президент Доналд Тръмп. Екипът на Тръмп изглежда готов да приеме руските искания. Америка може да предложи на Украйна да приеме условията на Путин от преди войната. Съществува възможност Тръмп да изтегли САЩ от НАТО в бъдеще.
“Какво ще направи Западът?
Мисля, че Тръмп в бъдеще може дори да напусне НАТО, да каже на европейците: това е вашият континент, правете каквото искате. Не знам какъв ще бъде отговорът.
Най-силният вербален отговор досега идва от Великобритания.
Стармър предлага да изпрати британски войски в Украйна.
Не знам дали е възможно други европейски страни да реагират по подобен начин.
Все още чакаме, няма ясен отговор на Тръмп.
Много се интересувам да видя как финландците и шведите ще гледат на своето участие в НАТО, тъй като тяхното влизане беше знак за осъзнаването на истинските намерения на Путин.”
Дали Западна Европа не е достатъчно притеснена?
“Мисля, че някои хора в Западна Европа разбират това. Разширяването на НАТО беше повече натиск от Източна Европа, отколкото от Запада. Европейските страни, след опита със съветското господство, искаха тази защита и предполагам, че все още я искат. Предполагам, че балтийските страни и Полша са много загрижени за политическото си бъдеще.”
Последици за Източна Европа
Философът предвижда, че ще има постепенно дистанциране на източноевропейските страни от Запада. Ще бъдат пренасочени към влиянието на Русия.
Има вероятностза съпротива и бунтове срещу руското влияние, подобно на тези от съветската ера.
Прочетох всички изявления на Пийт Хегсет (ръководителя на Пентагона), на нашия вицепрезидент, на Тръмп и те са истински отстъпки по всички точки, които интересуват Путин.
Не мисля, че Путин иска да включи всички страни от Източна Европа в Русия. Мисля, че той иска това, което Сталин имаше след Ялта. Той иска във всички страни от Източна Европа да има правителства, които се покланят на Москва. И мисля, че екипът на Тръмп е готов да приеме това. За момента ще изглежда, че Путин е взел парче от Украйна, но съм сигурен, че с течение на времето ще има корекции във всяка от страните в Източна Европа, с отдалечаване от Запада и приближаване към Русия. Какъв избор имат те?
Разлики с периода след Втората световна война
Уолзър подчертава няколко ключови разлики между сегашната ситуация и периода след Втората световна война. След войната СССР е бил съюзник на Запада, а сега не е. Съветската армия физически присъства в Източна Европа. В наши дни не е така.
Сегашната ситуация би била предателство спрямо източноевропейските страни.
“Рузвелт и Чърчил бяха готови да приемат съветската власт. Британците бяха влезли във война, за да защитят Полша, а Ялта по същество беше предаване на Полша, предателство спрямо Полша, но ситуацията беше различна, защото бяхме водили ужасна война и Съветите бяха наши съюзници, така че да им дадем част от Източна Европа означаваше също да приемем реалността за това къде всъщност се намираше тяхната армия. Това е различен вид предателство.”
Интервюто на Майкъл Уолзър хвърля светлина върху сложната геополитическа ситуация и потенциалните рискове за страните от Източна Европа. Той предупреждава за възможно завръщане към политиката на сфери на влияние и подчертава необходимостта от внимателно обмисляне на бъдещите действия на Запада в региона.