- Руснаците водят преговори в стила на Съветския съюз. Започват с нелепо високи изисквания като твърдят, че са абсолютният минимум, който ще приемат, макар и да знаят, че ще трябва да се задоволят с нещо по-малко.
- Стилът на руснаците доста прилича на стила на Доналд Тръмп. Той се опитва да накара украинците да му предадат половината от ценните си изкопаеми. Тръмп – също както руснаците – знае, че това няма да бъде прието, но стартира преговорите с много висока летва, с надеждата да я задържи достатъчно високо, когато най-накрая сключи споразумение.
- При руснаците става дума по-скоро за демонстрация на сила, отколкото за действителните условия, при които биха прекратили войната.
Не вярвам, че Русия ще нападне НАТО или други европейски страни, заяви в интервю за БНР проф. Марк Галеоти, известен историк от Лондонския университетски колеж и експерт по руски въпроси.
Путин вижда войната в Украйна като част от по-широка конфронтация с Запада. Той смята, че Украйна е само едно от полетата на тази война, и че истинската битка е за влияние и власт в Европа. Галеоти отбелязва, че Путин се възползва от “късмета на дявола” през цялото си управление, включително и през тази война. Той е успял да запази контрола над Русия, въпреки значителните човешки и материални загуби, благодарение на ефикасната пропагандна машина и репресивния апарат на държавата.
“Трябва да си даваме сметка, че става дума за брутална полицейска държава, която доста често е и ефикасна полицейска държава. Повечето хора не са герои. Ако са убедени, че няма да постигнат нищо, като протестират, освен да бъдат арестувани, завлечени някъде, бити и хвърлени в затвора, повечето биха си останали в кухнята на топло.
На второ място, за повечето хора в Русия животът изобщо не е толкова лош. Да, инфлацията започна да се покачва, но също и заплатите, особено ако сте работник в някоя от оръжейните фабрики. Може и да има известно влошаване на жизнения стандарт, но засега не е толкова осезаемо.
Що се отнася до загубите, които наистина са ужасяващи, повечето от жертвите са отишли доброволно на фронта. Това са хора, които сами са направили избора да заминат на война. Политическата реакция би била съвсем друга, ако ставаше дума за наборници – младежи, които отслужват задължителната си военна служба.
И на последно място, пропагандната машина продължава бълва всякакви неща срещу Украйна и за Русия, която уж воюва за независимостта си. Като цяло руснаците не вярват много на тези твърдения, но поне една трета възприемат тезата, че тази война е неизбежна. Поради всички тези различни причини не сме достигнали момента, в който народът би предизвикал режима.”
“Късметът на дявола” е водещ при Путин:
“Да, мисля си, че през цялото си управление Путин се ползва от “късмета на дявола”, както казваме ние. Той дойде на власт в края на 1999-а – точно навреме за икономическото съживяване на Русия. Съживяването не бе в резултат на негова политика, но той можа да се възползва от него.
Късметът действително го следва и през тази война, след като взе катастрофалното и зле обмислено решение да нахлуе в Украйна. Някои от успехите на Русия се дължат на факта, че тя все още има генерали, които знаят как да се бият, и войници, които имат волята да се сражават. Но като цяло – да, късметът несъмнено е на страната на Путин.
Засега, за съжаление, Путин не изглежда да е оценил напълно този факт, макар че с Доналд Тръмп късметът му изглежда ще продължи. Изглежда вярва, че когато нещата вървят добре, това се дължи на неговия гений, а когато вървят на зле, то виновна е глупостта на подчинените му. Затова не си дава сметка, че всяка поредица от победи може да се обърне на поражение.”
Преговорите между Русия и САЩ се водят в контекста на продължаващата война в Украйна. Русия поставя условия за примирие, включително преразглеждане на европейските сигурностни структури и оттегляне на НАТО от Източна Европа. Галеоти смята тези изисквания за тактика, а не за истинска сила. Стилът на руснаците при преговорите е да започват с високи изисквания, които да бъдат намалени по-късно, подобно на подхода на Тръмп.
Как руснаците и Тръмп водят преговори?
“Това е обичайна тактика на руснаците при воденето на преговори. Навремето и Съветският съюз е преговарял така. Започваш с нелепо високи изисквания, като твърдиш, че те са абсолютният минимум, който ще приемеш, макар и да знаеш, че ще трябва да се задоволиш с нещо по-малко.
Всъщност стилът на руснаците доста прилича на стила на Доналд Тръмп – като погледнем начина, по който той се опитва да накара украинците да му предадат половината от ценните си изкопаеми. Тръмп – също както руснаците – знае, че това няма да бъде прието, но стартира преговорите с много висока летва, с надеждата да я задържи достатъчно високо, когато най-накрая сключи споразумение. Общо взето, според мен, при руснаците става дума по-скоро за демонстрация на сила, отколкото за действителните условия, при които биха прекратили войната.”
Успехите на Украйна са значителни, тъй като страната е успяла да защитава своята територия, въпреки прогнозите на западни военни експерти, че Русия ще завладее Украйна за няколко седмици или месеци. Галеоти заявява, че украинците се сражават смело за своята родина.
Работят ли санкциите срещу Русия?
“Първо за санкциите – да, те не могат да принудят Кремъл да се подчини. Но не това е целта им. Помислете колко дълго време вече страни като Северна Корея и Иран преживяват в такива условия. Един авторитарен режим никога няма да поддаде на такъв натиск. Това, което санкциите правят, е, че увеличават разходите. Руските оръжейни фабрики все още могат да се доберат до чиповете, от които се нуждаят за ракетите и дроновете, които произвеждат. Но за тази цел трябва да плащат цена, три пъти по-голяма от пазарната. Тоест целта на санкциите е да направят продължаването на войната по-трудно за Путин. Не могат да го спрат, но могат да го затруднят.
В началото на войната вярвахме, че Русия ще прегази Украйна. Когато това не се случи, пумпалът се завъртя в другата посока и изведнъж руснаците се оказаха некомпетентни пияници, които няма как да се справят в модерната война. Всъщност те са някъде по средата между тези две крайности. По свой си начин се адаптираха към войната и към санкциите. Не е задължително, че ще могат да продължат така до безкрай. Догодина може да започнат да усещат натиска истински. Но не бива да подценяваме способностите на Русия. Вгледаме ли се във войните, които е водила през вековете, намираме нещо като модел – почти винаги започва зле, но впоследствие се приспособява и намира начини да се наложи.
Галеоти смята, че Русия няма да нападне НАТО или други европейски страни.
Не вярвам, че руснаците ще нападнат НАТО или други европейски страни. На тези, които казват, че до няколко години ще има ново нашествие, бих отговорил, че това е по-скоро намерение, отколкото възможност. От друга страна, Русия не е на път да се срине, нито пък икономиката й е на път да имплодира.”
Путин си мисли, че води война с Европа.
“В известна степен, да. Не забравяйте, Путин смята, че е във война със Запада. Че това, което се случва в Украйна, е прокси война. На това се дължат кампаниите на дезинформация, саботаж и кибератаки в Европа. Каквото и да се случи в Украйна, Путин ще продължи да си мисли, че е в конфликт с Европа, защото вярва, че тя се опитва да го свали от власт.
Защо се чувстваме по-несигурни днес? За мен причините са две.
Едната е защото никога не сме си и помисляли, че ще станем свидетели на пълномащабна война в Европа. Въпреки трагедиите на Балканите от по-рано, това, което се случи в Украйна, бе неимоверно, истински шок.
Другата причина да сме по-несигурни се казва Доналд Тръмп и възможността Америка да се изтегли от Европа. Станахме твърде зависими от американските гаранции за сигурност. Времето, в което живеем, е наистина много нестабилно и несигурно. Не врявам, че тази война ще се разшири, и не мисля, че Америка ще изостави Европа. И все пак толкова много от презумпциите, които имахме през 2021-ва, се оказаха под въпрос.”