- Прекратяването на войната в Украйна ще доведе до пренасочване на фокуса на Вашингтон повече към Китай
- “Пекин е в ситуация на параграф 22. Иска войната да спре или поне да бъде прекратена. Но не е толкова заинтересован да се превърне в приорит номер 1 за Вашингтон.”
Възможности и заплахи за Китай
За президента Си Дзинпин краят на руската война в Украйна носи много възможности, но и една основна заплаха: Китай внезапно би се превърнал в главен фокус на американската военна мощ, пише в свой анализ Блумбърг.
Китай публично приветства преговорите. Вижда ползи както при възстановяването на Украйна, така и в задълбочаващия се разрив в отношенията между САЩ и Европа.
Дилемата на Пекин
Основният проблем за Пекин е какво планира да прави Тръмп след това.
Коментарите на хората около американския президент, включително министъра на отбраната Пийт Хегсет и най-големия му син Доналд Тръмп-младши, показват, че САЩ искат да съсредоточат по-голямата част от военните си активи върху противодействието на Китай.
“Пекин е в ситуация на параграф 22”, казва Джон Гонг, професор в Университета за международен бизнес и икономика в Пекин. “Той иска войната да спре или поне да бъде прекратена. Но не е толкова заинтересован да се превърне в приорит номер 1 за Вашингтон.”
Възможни сценарии за Китай
- Участие в сделка за Украйна: Възможен сценарий би могъл да включва участието на Китай в сделка за Украйна, водена от Тръмп. Американският лидер е предложил възможността за тристранна среща с Путин и Си Дзинпин, на която да договорят да намалят наполовина разходите за отбрана – идея, която Пекин бързо отхвърли.
- Роля в мироопазващи мисии: Китай би могъл да играе водеща роля заедно с Глобалния юг и страните извън НАТО в мироопазващите операции в Украйна, според Джоу Бо, пенсиониран старши полковник от Народноосвободителната армия.
- Възстановяване на отношенията с Европа: Прекратяването на военните действия в Украйна представлява за Пекин рядка възможност да поправи нарушените си отношения с Европа, според Ю Дзие, старши изследовател по въпросите на Китай в Чатъм Хаус.
- Помощ за възстановяване на Украйна: Пекин би могъл да предложи помощ за възстановяването на Украйна, използвайки опита си в изграждането на инфраструктура в чужбина чрез отпускане на евтини кредити по своята инициатива “Един пояс, един път” на стойност 1 трилион долара.
Дългосрочната стратегия на Китай
Путин ще надживее Тръмп и Китай явно ще предпочете своя стратегически партньор.
Изправен пред един непостоянен американски лидер като Тръмп, Китай по-вероятно ще играе дългосрочна игра, смята Александър Габуев, директор на Центъра “Карнеги Русия Евразия”. В крайна сметка, освен ако няма здравословни проблеми, Путин може да остане в Кремъл поне до 2036 г., вероятно надживявайки значително Тръмп.
“Защо бихте жертвали отношенията със стратегически партньор, който ще бъде дълго наоколо, заради някой, който непрекъснато променя мнението си и на когото не може да се вярва?”.