Решението на САЩ да спре доставките на оръжия и помощта за Украйна, както и унижението на Володимир Зеленски в Овалния кабинет, предизвикват разбираемо негодувание сред западните съюзници. Но може би те не трябва да са изненадани.
Тактиката на Тръмп да принуди Украйна да се подчини и да я застави да преговаря за мир следва внимателен план, написан и публикуван черно на бяло през лятото на миналата година от самия специален пратеник на президента в Киев, пише в свой анализ британският Телеграф.
Кийт Келог, пенсиониран генерал-лейтенант, написа през април, че спирането на военната помощ за Украйна може да се използва, за да се принуди Киев да преговаря.
Неговият план е озаглавен „Как външната политика на “Америка на първо място” да намали рисковете от Русия по време на администрацията на Тръмп“.
Какво пише в плана?
„Смятаме, че най-важният начин, по който подходът „Америка на първо място“ към националната сигурност е могъл да повлияе на войната в Украйна, е като я предотврати. Силен и решителен президент, който се противопоставя на руския президент Владимир Путин с твърда и последователна американска външна политика за Русия, Украйна и НАТО, щеше да успее да спре Путин да нахлуе на 24 февруари 2022 г. в Украйна.“
Какво се случва на практика?
За Доналд Тръмп неговото президентство се основава на власт и контрол, като се отстраняват всякакви топли чувства към съюзници или врагове. Той смята, че това е, което е спряло Владимир Путин да нахлуе в Украйна по време на първия му мандат в Белия дом.
Но погледнато отстрани, сегашното поведение на американския президент спрямо руския му колега изглежда далеч от твърдо след като те обявиха бързи преговори след шокиращия телефонен разговор.
Откакто започнаха мирните преговори с Москва, Тръмп настоява Русия да бъде върната в Г-7, сложи вето на международни изявления, обвиняващи Русия за нахлуването в Украйна, и отказа да наложи каквито и да е санкции заради засилените удари на Путин срещу украински градове.
Време да спрем убийствата
Какво пише в плана?
Конкретно, това би означавало официалната американска политика да търси варианти за прекратяване на огъня и преговорно разрешение на конфликта в Украйна. САЩ ще продължат да въоръжават Украйна и да укрепват отбраната ѝ, за да се гарантира, че Русия няма да направи никакви нови настъпления и няма да нападне отново след прекратяване на огъня или мирно споразумение. Бъдещата американска военна помощ обаче ще изисква Украйна да участва в мирни преговори с Русия.
Какво се случва на практика?
Тази част от визията на ген. Келог почти се е разиграла точно както той заявява. Тръмп откри мирни преговори с Путин и след това покани Володимир Зеленски, президента на Украйна, на масата.
Оръжията обаче продължиха да ехтят, докато Киев и Вашингтон изработваха договора за минералите. Но отношенията скоро се влошиха след драматичния спор в Овалния кабинет между Тръмп и Зеленски, който завърши с обвинения от американския президент към украинския му колега, че не е готов да сложи край на войната.
След това САЩ спряха доставките на оръжия за Украйна и споделянето на разузнавателна информация. Зеленски сега се опитва да възстанови отношенията с Вашингтон с надеждата да спечели отново тяхната подкрепа.
Както самият ген. Келог заяви преди седмица, спирането на оръжията и споделянето на разузнавателна информация е като „удар с дървен прът по носа на магаре“.
Без членство в НАТО
Какво пише в плана?
За да убедят Путин да се присъедини към мирните преговори, президентът и други лидери на НАТО трябва да предложат да отложат членството на Украйна в НАТО за продължителен период в замяна на комплексно и верифицируемо мирно споразумение с гаранции за сигурност.
Какво наистина се случва?
Тази отстъпка беше направена към Путин още преди руският президент да вдигне телефона, за да говори с Тръмп за възможни мирни преговори. На среща на НАТО в Брюксел, Пит Хегсет, американският министър на отбраната, заяви:
„Съединените щати не вярват, че членството на Украйна в НАТО е реалистичен резултат от преговорно споразумение.“
Няколко часа по-късно Тръмп излезе с публикация в социалните медии, за да обяви, че е открил мирни преговори с Путин.
Зеленски заяви, че членството в НАТО е най-евтиният вариант за осигуряване на поствоенното бъдеще на Украйна – мнение, с което мнозина от неговите съюзници се съгласяват.
Без членство в НАТО, Европа ще бъде оставена да се грижи за Украйна. Великобритания и Франция предлагат да формират „коалиция на желаещите“ за разполагане на мироопазващи войски в разрушената от война страна, за да наложат мирно споразумение, но това ще се случи само, ако получат подкрепа от САЩ, което в момента не е налице.
Суверенитет на Украйна
Какво пише в плана?
Украйна няма да бъде помолена да се откаже от целта да си върне цялата си територия, но ще се съгласи да използва дипломация, а не сила, с разбирането, че това ще изиска бъдещ дипломатически пробив, който вероятно няма да се случи преди Путин да напусне поста си.
Какво наистина се случва?
Отново тази ситуация се разиграва точно както генерал Келог предвижда в плана си. Американските официални лица, един след друг, излизат да обявят, че Украйна трябва да отстъпи територии на Русия като цена за мира.
Още преди началото на преговорите, Зеленски заяви, че е нереалистично да се очаква военна победа, за да се изтласкат руските сили от страната му, но настоя, че дипломатическите усилия за това няма да бъдат прекратени.
Русия в момента контролира около 20 процента от Украйна и се опитва да разшири своята териториална експанзия, докато се занимава с мирните преговори на Тръмп.
Междувременно контролът на Украйна в руския регион Курск се свива с всеки ден, докато руснаците, подкрепени от севернокорейски войски, се борят да си го върнат. Загубата на този плацдарм на руска територия ще ослаби позицията на Киев на преговорната маса.
Руски санкции
Какво пише в плана?
Съединените щати и техните съюзници ще се ангажират да вдигнат напълно санкциите срещу Русия и да нормализират отношенията само след като тя подпише мирно споразумение, приемливо за Украйна.
Какво наистина се случва?
Зад кулисите американските официални лица съветват съюзниците си да изготвят планове за олекотяване на санкциите срещу Москва, щом спрат бойните действия. Вашингтон вече разглежда как да вдигне бързо наказателните мерки срещу някои руски лица и организации, според Ройтерс.
Междувременно ЕС и Великобритания работят над нови санкции и не показват никакви признаци на олекотяване на натиска върху Русия. Киев и неговите съюзници се страхуват, че олекотяването на санкциите ще помогне на Русия да генерира повече средства, които в крайна сметка да вложи във военната си машина, за да нападне Украйна отново или дори съюзник на НАТО.
Такси върху енергийните продажби
Какво пише в плана?
Ние също настояваме за налагане на такси върху руските енергийни продажби, за да се плати за възстановяването на Украйна.
Какво наистина се случва?
Тръмп заяви, че „сериозно разглежда“ налагането на нови санкции и мита на Русия, защото тя „бомбардира Украйна“. Но няма признаци тези мерки да бъдат приложени след края на войната.
Междувременно Тръмп призна преди седмица, че му е „по-лесно“ да се разбира с Русия, отколкото с Украйна в усилията му да сложи край на тригодишната война, и настоя, че се доверява на Путин.
„Вярвам му“, каза Тръмп. „Определено ми е по-трудно да се разбера с Украйна, а те нямат карти… Може би е по-лесно да се разбера с Русия.“
Дългосрочна сигурност
Какво пише в плана?
Давайки възможност на Украйна да преговаря от позиция на сила, като същевременно съобщава на Русия последствията, ако не спази условията на бъдещите мирни преговори, Съединените щати биха могли да приложат договорено крайно състояние с условия, съобразени с интересите на САЩ и Украйна.
Част от това договорено крайно състояние трябва да включва разпоредби, в които ние установяваме дългосрочна архитектура на сигурността за отбраната на Украйна, която се фокусира върху двустранната защита на сигурността.
Какво наистина се случва?
В този раздел мнозина виждат обещанието да се въоръжи Украйна до край, ако Русия не преговаря или не спазва условията на евентуална сделка. Той също включва няколко гаранции за сигурност, които не са били предложени на Украйна от Вашингтон.
Голяма част от спора между Зеленски и Тръмп беше настояването на украинския президент, че ще обсъжда само мирни договори, когато съответните обещания за следвоенна сигурност бъдат поставени на масата от американския президент. Американците искат да се отърват от тези гаранции, оставяйки европейците и Канада да поемат бремето.
Зеленски сега предлага частично прекратяване на огъня, което би спряло далекобойните удари по градове и енергийна инфраструктура, но би запазило стълкновенията на фронта, които са по-трудни за наблюдение. Това би му позволило да покаже на Тръмп необходимостта от американски гаранции за сигурност, тъй като в Киев се смята, че Путин в крайна сметка ще наруши условията.