Китай има способността да шпионира милиони хора, като „въоръжава“ с микрочипове, вградени в коли, домакински уреди и дори електрически крушки, предупреждават британски министри, пише Телеграф.
Технологиите са „троянски кон“, представляващ „широкообхватна“ заплаха за националната сигурност на Обединеното кралство, сочи доклад, изпратен до правителството от бивш дипломат, който е съветвал парламента относно Пекин.
Модулите събират данни и след това ги предават през 5G мрежата, давайки на Китай възможността да наблюдава движението на разузнавателните цели, включително хора, оръжия и доставки, и да използва устройствата за индустриален шпионаж. Милиони от тях вече се използват в Обединеното кралство.
В доклада, публикуван от консултантската компания OODA, базирана във Вашингтон, се казва, че потенциалната заплаха за националната сигурност изпреварва заплахата от произведените в Китай компоненти за мобилни телефони, което доведе до правителствена забрана продуктите на Huawei да се използват в мобилната инфраструктура.
Все още не сме будни за тази заплаха
Министрите не са успели да разберат заплахата, породена от „проникващото присъствие“ на модулите, известни като клетъчни IoT, се казва в доклада – загриженост, която беше изразена от високопоставени британски депутати, пише авторитетният Телеграф. Докладът призовава министрите да предприемат спешни действия за забрана на произведените в Китай клетъчни IoT за стоки, продавани във Великобритания, преди да е станало твърде късно.
Чарлз Партън, авторът на доклада, казва:
„Все още не сме будни за тази заплаха. Китай забеляза възможност да доминира на този пазар и ако го направи, може да събере страшно много данни, както и да направи чуждите държави зависими от тях.”
Партън е прекарал 22 години от дипломатическата си кариера, работейки в Китай, Тайван и Хонконг и е съветвал Министерството на външните работи на Обединеното кралство и ЕС по китайските въпроси. Работил е и като специален съветник на комисията по външни работи на Камарата на общините за Китай.
Клетъчните IoTs – което означава Internet of Things (Интернет на нещата) – са малки модули, използвани във всичко – от интелигентни хладилници до усъвършенствани оръжейни системи за наблюдение на използването и предаване на данни обратно на собственика и често на производителя чрез 5G.
По-рано този месец стана ясно, че службите за сигурност на Великобритания са разглобили министерски коли и са открили поне едно от устройствата, скрито в друг компонент. Има опасения, че Китай има способността да наблюдава движенията на всички от британския министър-председател надолу, използвайки модулите.
Но проблемът далеч надхвърля министерските автомобили, предупреждава докладът.
Три китайски компании – Quectel, Fibocom и China Mobile – вече имат 54 процента от световния пазар на тез устройства и 75 процента от този, свързани с тях.
Както всички китайски фирми, така и тези три компании трябва да предават данни на китайското правителство, ако им бъде наредено, което означава, че Китайската комунистическа партия може да получи достъп до толкова устройства, колкото иска.
Клиентите на трите китайски фирми включват компютърните фирми Dell, Lenovo, HP и Intel, производителя на автомобили Tesla и фирмата за картови плащания Sumup.
Огромен шпионски потенциал
Сред устройствата, които съдържат модулите са: преносими компютри, интелигентни високоговорители с гласово управление, умни часовници, интелигентни електромери, хладилници, електрически крушки и други уреди, които могат да се управляват чрез приложение, полицейски камери, камери за звънци и охранителни камери, посттерминали за плащане с банкови карти, автомобили и дори горещи хидромасажки вани.
Потенциалът за шпиониране е огромен. В съчетание с изкуствен интелект и машинно обучение за обработка на огромни количества данни, докладът предполага, че Китай може например да наблюдава движенията на продажбите на оръжия в САЩ, за да разбере дали продава оръжие на Тайван.
Може също така да установи самоличността и адресите на кралските служители и служителите с дипломатическата защита, след което да наблюдава техните коли, за да разбере кога ще се срещнат с министрите.
Китай може също така да наблюдава движението на цели чрез посттерминали за плащане с банкови карти и дори да разбере с кого и кога се срещат.
Докладът също така предполага, че данните, събрани от клетъчните IoT, могат да се използват за идентифициране на потенциални източници на разузнаване, като се установи кой борави с чувствителна информация, след което се намерят начини да бъдат подкупени или изнудвани да шпионират за Китай.
Саботажът е друг проблем, ако Китай реши да атакува националната инфраструктура, като деактивира устройствата.
Дори такива безобидни приложения при селскостопански машини, които също използват устройствата, биха могли да помогнат на китайците да открият уязвимости в западните вериги за доставки, дали има лоши реколти от определена култура, след което да завземат пазарен дял чрез подбиване на британските доставчици, правейки Запада още по-зависим върху китайския износ.
Позволяването на Китай да изгради монопол върху производството на устройства – които са субсидирани от китайската държава, за да бъдат по-евтини от западните конкуренти – също би направило Запада изцяло зависим от Китай за доставки на стратегически важен компонент.
Държавите трябва да забранят китайските модули
Докладът на OODA – името произлиза от призива „Наблюдавай, ориентирай се, решавай, действай“, използван от пилотите на изтребители – посочва, че фактът, че много западни фирми също произвеждат устройствата, означава, че доминирането на Китай не е „загубена кауза“, отчасти защото световният пазарен дял на тези три китайски фирми включва значителния вътрешен пазар в родината им.
„Време е да се събудим. Свободните и отворени страни трябва да забранят произведените в Китай IoT модули от техните вериги за доставки възможно най-скоро.“
Докладът препоръчва пълен одит на държавната собственост, за да се заменят устройствата, където е необходимо. Предлага на компаниите, работещи в чувствителни области, като например отбраната, да го направят до края на 2025 г.
IoT, описан в доклада като „централната нервна система на глобалната икономика“, се използва в приложения, вариращи от сигурност, производство и транспорт до вериги за доставки, селско стопанство и интелигентни домове. Данните, събрани от устройствата, могат да се използват за всичко – от планиране на енергийните доставки до подобряване на потока на трафика или управление на веригата за доставки, но също така биха имали почти неограничени приложения, ако попаднат в неподходящи ръце.
IoT е понятие, използвано за описание на устройства, които се свързват и обменят данни с други устройства по интернет. Клетъчните IoT устройства, които обикновено са с размери по-малки от 5×5 cm, са компонентът, който прави устройствата „умни“, така че „умната“ камера за сигурност използва C-IoT, за да се свърже с вашия мобилен телефон. Те също могат да се свързват помежду си, например електрическа кола може да „говори“ със станции за зареждане.
Освен че разговарят с други устройства, те могат да изпращат данни обратно на производителите за целите на контрола на качеството и за активиране на актуализации по въздуха на техния софтуер, но това предоставя потенциален портал за враждебни държави за събиране на данни за хора, използващи устройствата.
Има европейски алтернативи
Членът на парламента Алиша Кърнс, председател на избирателната комисия по външни работи на Камарата на общините, заявява пред Телеграф:
„Тъй като IoT са в толкова много от обектите в нашето ежедневие, рискът, ако някой успее да ги “въоръжи”, е значителен.”
„Можете да проследите някого и да разберете къде ще бъде министър-председателят, например, и това би било много полезна информация за терористите”, допълва тя.
„Ние не гледаме на това стратегически. Трябва да осъзнаем, че трябва да се съсредоточим върху компонентите в продуктите от нашето ежедневие, които дават ключови данни за потребителя, независимо дали това е местоположение, интереси или неща, които могат да бъдат използвани за изнудване.”
„Съображенията за национална сигурност са крайно неадекватни, когато става дума за индустриална стратегия. Има европейски алтернативи. Трябва постепенно да премахнем китайските. Мисля, че има поредица от решения с размерите на Huawei, които не сме взели, и трябва да поставим националната сигурност и стратегическата устойчивост в основата на всичко, което правим като държава“, посочва още Алиша Кърнс, цитирана от британския Телеграф.