- „Има много заявки от цял свят за сътрудничество с нас“, каза високопоставен служител на ЕС.
Кои се обединяват?
- Европейски съюз
- Украйна
- Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн
- Молдова, Албания, Северна Македония
- Южна Корея, Япония
- Турция и Сърбия като кандидат-членки също потенциално могат да се присъединят.
- Канада също даде ясно заявка за по-тясно сътрудничество с ЕС.
- Комисията предложи още засилено военно сътрудничество с Австралия, Нова Зеландия и Индия.
- Засега Великобритания е изключена, но статутът й може да се промени.
Американските производители на оръжие са изключени от новия мащабен план на Европейския съюз за отбранителни разходи, предназначен да насочи средствата към страните от ЕС и техните съюзници, според плановете за военни разходи, пише Политико.
Засега извън плана остава и Обединеното кралство.
„Трябва да купуваме повече европейско. Защото това означава укрепване на европейската отбранителна технологична и индустриална база“, заяви председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен при обявяването на програмата „Готовност 2030“.
В опит да засили връзките със съюзниците си Брюксел включва в програмата държави като Южна Корея и Япония, както и страните от Европейската асоциация за свободна търговия (ЕАСТ), като общите разходи могат да достигнат до 800 млрд. евро.
„Трябва да виждаме не само Русия като заплаха, но и глобалните геополитически промени и къде американците ще насочат своето стратегическо внимание“, заяви европейският комисар по отбраната Андрюс Кубилюс пред репортери.
През последните години около две трети от поръчките за военна техника на ЕС са били възлагани на американски компании.
Комисията представи дългосрочното си предложение за отбранителна политика, известно като „бяла книга“, както и пакет законодателни предложения, целящи улесняване увеличението на военните разходи и създаване на по-интегриран отбранителен пазар в блока.
„Не правим това, за да водим война, а за да се подготвим за най-лошото и да защитим мира в Европа“, заяви Кая Калас, висшият дипломат на ЕС.
Заплахата от Русия е основният фактор за укрепване на европейския военно-промишлен комплекс, но промените в политиката на САЩ при президента Доналд Тръмп също принуждават ЕС да действа бързо. Опасността от това, че прекомерно се разчита на САЩ, бе подсилена от внезапното решение на Тръмп да отслаби своя съюзник Украйна чрез спиране доставките на оръжие и обмена на разузнавателна информация, за да принуди Киев към мирни преговори с Русия.
Калас посочи как Киев е бил затруднен поради зависимостта си от външни оръжия:
„Те използват оръжия, които не се произвеждат в Украйна и понякога има ограничения как могат да използват тези оръжия. Вашите военни трябва реално да имат свободни ръце в това отношение“, каза тя.
Стратегията на ЕС подчертава, че макар САЩ „да са трационен силен съюзник“, Вашингтон „смята, че ангажиментите му в Европа са прекомерни и трябва да балансира наново, намалявайки историческата си роля като основен гарант за сигурността“.
Разпределение на средствата
Най-конкретното предложение е обещанието на Комисията да отпусне до 150 млрд. евро под формата на заеми за държавите-членки по инструмента SAFE.
Макар заемите да са достъпни само за страни от ЕС, приятелски държави извън блока също могат да участват в общите покупки на оръжие.
Общите поръчки по предложението SAFE са отворени за Украйна; страните от ЕАСТ – Норвегия, Швейцария, Исландия и Лихтенщайн; както и „присъединяващи се страни, страни-кандидати и потенциални кандидати, както и трети страни, с които ЕС има партньорство в областта на сигурността и отбраната“. Към края на януари ЕС има шест такива партньорства: с Норвегия, Молдова, Южна Корея, Япония, Албания и Северна Македония.
Турция и Сърбия като кандидат-членки също потенциално могат да се присъединят.
Това оставя извън плана САЩ и Великобритания – въпреки че статутът на Великобритания може да се промени.
„Работим върху партньорство с Великобритания в областта на отбраната и сигурността. Наистина се надявам до срещата през май вече да имаме резултати“, каза Калас.
Канада също даде ясно заявка за по-тясно сътрудничество с ЕС. Комисията предложи още засилено военно сътрудничество с Австралия, Нова Зеландия и Индия.
„Има много заявки от цял свят за сътрудничество с нас“, каза високопоставен служител на ЕС.
Предпочитаното третиране за европейските компании е опит да бъде удовлетворена Франция – един от водещите производители на оръжие в Европа.
В допълнителен опит да ограничи чуждестранните компании сделката забранява достъпа им до класифицирана информация.
Поставя се минимален праг – 65% от компонентите трябва да бъдат европейски (включително Украйна и Норвегия). Планираният фонд изключва въоръжение, чийто дизайн е контролиран от неевропейска страна – което изглежда покрива повечето съвместни проекти с американско участие в ЕС.
Заемите ще финансират общи проекти между две или повече страни-членки с цел изграждане на общоевропейска отбранителна индустрия. За първите 12 месеца страните ще могат индивидуално да правят поръчки.
Плановете позволяват временно надхвърляне бюджетните ограничения до 1.5% от БВП за четири години. Крайният срок за кандидатстване е 30 юни 2027 г., а средствата трябва да бъдат усвоени до края на 2030 г. Заемите трябва да бъдат върнати до 45 години.
Бяла книга за европейската отбрана — готовност за 2030
Европейската комисия и върховният представител на ЕС по въпросите на външните работи и политиката на сигурност представиха на 18 март 2025 г. Бяла книга за европейската отбрана — готовност за 2030.
Комисията също така представи, като част от Плана „ReArm Europe“/Готовност 2030 амбициозен пакет в областта на отбраната, който предоставя финансови лостове на държавите членки да стимулират рязко инвестициите в отбранителни способности.
Планът „ReArm Europe“/Готовност 2030 укрепва общоевропейските отбранителни способности с нови финансови средства. Бялата книга очертава нов подход към отбраната и определя нуждите от инвестиции.
Тези мерки имат за цел да отговорят на краткосрочната неотложност за подкрепа за Украйна, но също така и да отговорят на неотложната дългосрочна необходимост от повишаване на сигурността и отбраната на Европа.
Бялата книга представя решения за преодоляване на критичните пропуски в способностите и за изграждане на силна отбранителна промишлена база. В нея се предлагат начини държавите членки да инвестират масово в отбраната, да възлагат обществени поръчки за отбранителни системи и да изграждат готовността на европейската отбранителна промишленост в дългосрочен план. Това е от съществено значение за сигурността на Европа.
Планът „ReArm Europe“/Готовност 2030 дава възможност за изразходване на над 800 милиарда евро, структурирани около следните стълбове:
1. Разгръщане на използването на публично финансиране в областта на отбраната на национално равнище
Комисията прикани държавите членки да задействат националната клауза за дерогация от Пакта за стабилност и растеж, което ще им предостави допълнително бюджетно пространство за увеличаване на разходите им за отбрана в рамките на фискалните правила на ЕС.
2. Нов специален инструмент за действия в областта на сигурността за Европа — SAFE:
С оглед на настоящите извънредни обстоятелства Комисията ще набере до 150 милиарда евро на капиталовите пазари, като използва своя добре установен единен подход за финансиране, за да помогне на държавите членки бързо и значително да увеличат инвестициите в отбранителни способности. Тези средства ще бъдат отпускани на заинтересованите държави членки при поискване въз основа на национални планове.
3. Привличане на средства от групата на Европейската инвестиционна банка (ЕИБ) и мобилизиране на частен капитал чрез ускоряване на съюза на спестяванията и инвестициите
Планът също разчита на групата на ЕИБ да разшири обхвата на кредитирането си, така че да включва проекти в областта на отбраната и сигурността, като същевременно запази капацитета си за финансиране. В допълнение към отключването на значително финансиране, това ще изпрати положителен сигнал на пазарите.