Бившият британски министър на отбраната сър Бен Уолъс отправи остри критики към американския президент Доналд Тръмп за разговора му с Владимир Путин относно Украйна, сравнявайки го с печално известното умиротворяване на нацистка Германия през 1938 г.
Притеснения за преговорите
Уолъс, цитиран от британския Телеграф, изразява сериозна загриженост относно естеството на тези предстоящи мирни преговори между Тръмп и Путин. Според него съществуват опасения, че всяко споразумение между американския и руския президент ще бъде в полза на Москва. Изразява тревога, че Украйна и европейските съюзници могат да бъдат изключени от преговорния процес.
Исторически паралели
Бившият британски военен министър прави директни паралели с Мюнхенската конференция от 1938 г.. Той сравнява потенциалната капитулация на Тръмп пред Кремъл с прословутия “мир за нашето време” на Невил Чембърлейн.
Уолъс предупреждава, че предстоящата Мюнхенска конференция по сигурността може да е като катастрофалната среща от 1938 г., когато европейските лидери не успяват да разпознаят истинските намерения на Хитлер.
Предупреждения за бъдещето
Уолъс отправя остро предупреждение за последиците от умиротворяването на Русия. Той цитира укора на Уинстън Чърчил към Чембърлейн:
“Беше ви даден избор между война и безчестие. Вие избрахте безчестието и ще имате война”.
Бившият военен министър предупреждава, че подобна съдба очаква Запада в различни глобални горещи точки, ако не успее да заеме твърда позиция срещу руската агресия.
Политика на умиротворяване
Политиката на умиротворяване е дипломатическа стратегия, включваща отстъпки пред агресивна чужда сила с цел избягване на война. Тя е тясно свързана с британската външна политика към нацистка Германия в периода 1935-1939 г.
Невил Чембърлейн, британският премиер от 1937 до 1940 г., е най-известен с провеждането на тази политика. Неговите преговори с Хитлер относно Чехословакия през 1938 г. са емблематичен пример за умиротворяване.
Мюнхенско споразумение
Мюнхенското споразумение от септември 1938 г. е кулминацията на политиката на умиротворяване. Великобритания и Франция се съгласяват с германската анексия на Судетската област на Чехословакия.

Чембърлейн се завръща във Великобритания, провъзгласявайки “мир за нашето време”.
Уинстън Чърчил остро критикува споразумението, наричайки го “тотално и безусловно поражение”.
Последици
Политиката на умиротворяване се проваля катастрофално. Хитлер нарушава обещанията си и окупира останалата част от Чехословакия през март 1939 г. Втората световна война избухна през септември 1939 г. с германското нахлуване в Полша.
Позицията на Бен Уолъс показва дълбоката загриженост сред някои европейски лидери относно подхода на Тръмп за разрешаване на конфликта в Украйна. Акцентира се върху потенциалните рискове от едностранни преговори, които изключват ключови заинтересовани страни в региона и потенциално повтарят грешките на миналото.