През последните дни много западни наблюдатели на войната в Украйна започнаха да се тревожат, че приливът се обръща в полза на Русия. Масираният артилерийски огън води до постепенни руски успехи в района на Донбас в Източна Украйна, а Русия включва нови сили. Украинските войски са изтощени. Русия се опитва да създаде свършен факт и да направи реалността в съответствие с нейните имперски амбиции чрез „паспортизация“ – бързото предоставяне на руски паспорти на украинските граждани в окупираните от Русия райони – и принудителното въвеждане на руски административни структури на украинска територия. Кремъл вероятно възнамерява да окупира Източна и Южна Украйна за неопределено време и в крайна сметка да премине към Одеса, основен пристанищен град в Южна Украйна и търговски център, който свързва Украйна с външния свят, пишат във “Форийн Афеърс” Лиана Фикс* и Майкъл Кимидж**.
Гледайки голямата картина обаче, нещата изглеждат не толкова розови за Москва. Списъкът с военните постижения на Украйна е дълъг и става все по-дълъг. Украинските сили спечелиха битката при Киев; успешно защитават южния град Николаев, като държат Одеса извън обсега за нахлуващите армии, поне за момента; и надделяха в битката при Харков – град точно срещу руската граница. Неотдавнашните победи на Русия са бледи в сравнение с тези на Украйна. И за разлика от Кремъл, правителството в Киев има ясна стратегическа цел, подкрепена от отличен морал и разширяваща се помощ от чужбина.
Този импулс може да очертае един добър цикъл за Украйна. Ако украинските сили придобият територия това лято, силата на Киев ще продължи да расте. Истината е, че въпреки неуспехите, характерни за всички войни, Украйна все пак може да спечели — въпреки че обхватът и мащабът на нейната победа най-вероятно ще бъдат ограничени.
Най-правдоподобната украинска победа би била „спечелването на малки победи“. Украйна може да прогони Русия от западната страна на река Днепър, да създаде периметри на отбрана около областите, които Русия контролира в източната и южната част на Украйна, и да осигури достъпа си до Черно море. С течение на времето украинските сили биха могли да продължат напред, разбивайки сухопътния мост, който Русия е изградила към Крим – територията в Югоизточна Украйна, която Русия завзе и анексира през 2014 г. По същество Украйна може да възстанови предишното статукво, което съществуваше преди Русия да започне своята атака през февруари.
Това не би била победата, променяща света, за която мечтаят някои западни експерти. Но е по-малка и по-слаба във военно отношение държава, която отблъсква имперска сила – това все пак би имала вълнообразен ефекта в региона и останалия свят – като демонстрира, че е възможна успешна съпротива срещу мощни агресори.
Разбира се, има и сценарий за „голяма печалба“, при който войната завършва изцяло при условията на Украйна. Това би означавало пълно възстановяване на украинския суверенитет, включително Крим и частите от Донбас, окупирани от Русия в годините преди нейното пълно нахлуване през февруари. Това изглежда много по-малко вероятно от по-ограничена победа: атаката е по-трудна от защитата, а въпросната територия е значителна и силно укрепена. Най-малкото, Русия ще държи упорито Крим. Регионът е дом на Черноморския флот на Русия и символ на връщането на Русия към статута на велика сила след разпадането на Съветския съюз. Руският президент Владимир Путин едва ли ще пусне Крим без огромна битка.
Независимо от обхвата на украинската победа, всички подобни сценарии водят до мъгливия сценарий – „денят след това“. Русия няма да се примири с поражението си, нито с резултата от преговорите. Всяка украинска победа само ще стимулира руската непримиримост след това. Веднага щом успее да възстанови военния си капацитет, Русия ще използва обяснението за унижението, за да предизвика вътрешна подкрепа и да подновени усилията си за контрол на Украйна. Дори и да загуби войната, Путин няма да пусне Украйна. Нито пък просто ще седи, докато се интегрира напълно в Запада. Тогава украинската победа ще изисква не отслабване на западната подкрепа за Украйна, а още по-силен ангажимент.
Малка печалба
За да спечели малко и да възстанови статуквото преди инвазията, Украйна ще трябва да превърне победите си на север в победи на изток и юг. В Киев и Харков украинските сили тласнаха руските към тактическо отстъпление. Този резултат би бил по-труден за повторение на места като Херсон и Мариупол, които се намират на територия, която Русия контролира. Но Украйна има предимството на големи резерви от човешка сила, нейната армия е добре организирана и добре ръководена и няма съмнение относно готовността на Украйна да се бие. Естеството на руската инвазия генерира цялата воля за борба, от която Украйна някога ще има нужда. Способното ръководство на украинския президент Вoлoдимир Зеленски допълнително засили военните усилия.
Украйна също има съдействието на много от водещите световни военни – по-специално тази на Съединените щати. Киев има достъп до първокласни разузнавателни данни за планирането на руската армия и позициите на силите. Загубите и разходите на Русия са зашеметяващи. Ако Украйна успее да съчетае огневата си мощ и живата си сила това лято, тя може да проведе контраофанзива в Донбас и да проникне по сухопътния мост на Русия към Крим.
Русия, за разлика от Украйна, вече е изразходвала много от наличните си военни активи (въпреки че все още има ресурси в резерв, които може да вложи в театъра на действията). Изтощението на руските военни най-лесно се забелязва сред нейните войници. Много военни единици са претърпели загуби, които ги правят неефективни. Моралът може да е по-висок, отколкото смятат много неруски наблюдатели; трудно е да се направи оценка. Но по очевидни причини руският морал е по-нисък от украинския. Корупцията и характерът на руската армия отгоре надолу възпрепятстват нейните войски. Не е лесна война за Русия.
Все пак Русия започна да се мобилизира, стъпка по стъпка, привличайки резервисти и специалисти, като същевременно избягва масовата военна служба. Тези действия ще имат ефект върху войната. Путин запазва възможността за масова мобилизация, официално обявяване на война и привличане на пълната военна мощ на Русия. Но мобилизацията, обучението и преместването отнемат време. Ключът към украинската стратегия трябва да бъде да се установят на дадено място и да се направят така, че разходите за Русия да са твърде високи. Това ще изисква голяма украинска офанзива през следващите два до три месеца.
Войната след войната
Комбинацията от военни неуспехи и наказателни санкции може в крайна сметка да накара Москва да смекчи целите си и смисленото прекратяване на огъня може да стане постижимо. Но за Путин вероятно не може да се говори за по-обширно споразумение. Русия вече третира териториите, които е завзела, не като разменна монета за евентуална сделка, а като руска територия. И според експертите на руското разузнаване Андрей Солдатов и Ирина Бороган, твърдите привърженици на Кремъл искат повече война, а не по-малко.
Следователно Украйна и Западът трябва да приемат, че Русия няма да приеме никакво поражение. Една малка украинска победа, да речем, през есента на тази година, може да бъде последвана от друга руска инвазия през 2023 г. Русия ще трябва да прегрупира силите си, което би било предизвикателство, когато е под санкциите. Още по-важно за Путин от имперското завоевание обаче е запазването на собствената му власт, тъй като автократите, които губят войни, често се оказват в тежко положение. Путин може да се наложи временно да приеме да бъде върнат обратно към началната си точка преди инвазията, но той не може да приеме трайната загуба на Украйна. Той може да продължи дребномащабни битки, ракетни удари и въздушни бомбардировки, докато пристигнат подкрепления – събрани чрез частична или пълна мобилизация. Като алтернатива Путин би могъл цинично да използва прекратяването на огъня, за да спечели време за недобросъвестни преговори, подобно на това преди февруарската инвазия.
Междувременно, за да възпира бъдещи руски атаки, Украйна вероятно ще трябва да поиска още повече оръжия. Да се съгласят с това би било трудно за западните сили, тъй като Русия ще търси облекчение от санкциите и ще предприеме обичайния си подход „разделяй и владей“ към Вашингтон и неговите съюзници. За западните сили теоретично решение би било да се предложат гаранции за сигурност на Украйна в замяна на украинския неутралитет. Но Русия може да подложи тези обещания на изпитание с нова атака – и облекчаването на санкциите, ако някога се осъществи, ще трябва да бъде бавно. С Русия на Путин подходът трябва да бъде „недоверие и проверка“.
Друг риск е, че дори малка украинска победа може да бъде предшествана или последвана от ядрени заплахи от Путин. Путин се отклони от прецедента на Студената война, като инструментализира ядрените оръжия по политически причини, а не само за такива, свързани с националната сигурност. Неговите заплашителни изявления се считат за шум. Но Путин може да вдигне залозите. За да изплаши противниците си, той би могъл да нареди техническа подготовка за потенциално използване на ядрени оръжия. Западът трябва да реагира на подобни заплахи с възпиране, като ясно сигнализира, че Путин няма да постигне нищо чрез използването на ядрени оръжия. Ако това не сработи и Путин действа според заплахите си, тогава НАТО трябва да обмисли извършването на ограничен конвенционален отговор срещу руските сили в Украйна или в самата Русия. Междувременно Западът трябва да изгради широка коалиция, която да осъди и възпре дрънкането с ядрената сабя, като обвърже санкциите с ядрените заплахи на Путин. Китай може да не се присъедини, но от страх от ядрена нестабилност може да одобри идеята.
И накрая, дори ако Украйна спечели малко, Киев и неговите партньори ще трябва да се подготвят за години на продължаващ конфликт. Зеленски посочи това, като каза, че следвоенна Украйна ще прилича на Израел в своята ориентация на пълен работен ден за самозащита. Междувременно Путин ще продължи да проучва уязвимостите на Запада: както отговори на западните санкции през 2014 г. с намеса в президентските избори в САЩ през 2016 г., той вероятно ще смесва кибератаки, дезинформация и „активни мероприятия“, като операции, които биха уврежда политически партии и лидери, които Русия не харесва, подкопава вътрешната стабилност на „антируските“ държави и влошава целостта на трансатлантическия съюз и подобни съюзи в Индо-Тихоокеанския регион. Западът ще бъде принуден да сдържа Русия в обозримо бъдеще. В крайна сметка Западът може да направи малко, за да повлияе на Русия отвътре, освен да се надява на появата на по-малко борбено руско ръководство.
Денят след
Като се имат предвид трудностите от „спечелването на малки победи“, „печелването на големи победи“ на Украйна – възстановяването на Крим и цял Донбас – може да изглежда като пряк път към по-добро бъдеще. Въпреки че не е напълно невъзможно, звездите наистина ще трябва да се подредят за цялостно поражение на Русия: светкавична победа за Украйна, една след друга битки, руските линии за доставка се разпадат и украинският морал да кара войниците й неудържимо да вървят напред. В същото време руската армия ще трябва да рухне при отстъпление. Стратегията би отстъпила място на емоциите на отделните войници, когато паниката настъпи. Никой никога не е описал това по-добре от Лев Толстой във Война и мир, медитация за анархията на войната.
„Битката се печели от страната, която е абсолютно решена да спечели“, пише Толстой за поражението на Наполеон от руската армия през 1805 г.
Но пълномащабно украинско военно поражение над Русия, включително повторното превземане на Крим, граничи с фантазия. Би било твърде оптимистично да се базира или украинската, или западната стратегия върху подобен резултат. Преследването му също би изпратило войната в нова фаза. След като вложи милиарди долари в развитието на Крим, символ на руското обновление, Москва би интерпретирала украинската офанзива в Крим като нападение на руска територия, нещо, което би се опитала да предотврати с всички налични средства. Хипотезата, че пълномащабното поражение на Русия би изрязало рака на империализма от руското ръководство и политическо тяло, се основава на тромава аналогия с безусловната капитулация на Германия през Втората световна война и произтича от желанието не просто да се сложи край на тази война, но и да се предотврати възможността Русия да започне нова бъдеща война в Европа. Това е опияняваща визия, но несвързана с реалността.
Украйна да спечели малка победа е по-реалистичната и постижима цел. Да се стремиш към този изход е по-умно от мечтаенето за руска капитулация, но също така и от издигането на неоформени идеи за споразумение, което може да остави Херсон и Мариупол под постоянен руски контрол, възнаграждавайки Путин за неговата агресия.
Целта на украинската и западната стратегия трябва да бъде устойчива сигурност за Украйна. Партньорите на Киев с право отказаха да направят компромис с украинския суверенитет и независимост. Но те също трябва да мислят за „деня след” победата на Украйна. Вместо донкихотски очаквания Русия да се преклони пред украинската победа или просто да напусне международната сцена, устойчивата сигурност за Украйна ще изисква усърдни усилия и внимателно контролирано увеличение на политически, финансови и военни инвестиции. Това е вярно дори – или може би особено – ако Украйна спечели. Когато американският дипломат Джордж Кенан, размишлявайки върху източниците на съветското поведение, се взира в бъдещето през 1947 г., той не мисли след години. Той мислеше след десетилетия. За да устоят и да надделеят в Украйна, днешните западни лидери също трябва да направят това. Както каза Толстой, „тези двамата са най-силните от всички воини — времето и търпението“.
* Лиана Фикс е програмен директор в отдела за международни отношения на Körber Foundation, а преди това е била стипендиант в в Германския фонд „Маршал“
** Майкъл Кимидж е професор по история в Католическия университет в Америка и гостуващ стипендиант в Германския фонд „Маршал“